Průvodce státem
Černá Hora
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Černé Hoře

Jak do Černé Hory

Letecky se z Prahy dostaneme na obě dvě černohorská letiště v Podgorici a Tivatu za podobnou cenu. Nejrychlejší a jediné relevantní spojení vychází s dopravcem Air Serbia s přestupem v Bělehradu nebo Austrian přes Vídeň a ceny vychází na cca 7.000–8.000 Kč. 

V letní sezoně se dá do země dostat i charterovými lety Travel Service za zhruba 7.500 Kč. 

Z jiných českých ani slovenských měst se levněji do Černé Hory nedostanete.

Nejčastějším způsobem cestování, především v létě, se stane pravděpodobně jízda autem. Z Prahy do Kotoru činí vzdálenost 1.368 km. Při průměrné spotřebě 6,5 litru/100 km a cenách benzinu okolo 30 Kč tedy zaplatíme za cestu tam i zpátky asi 5.350 Kč a na dálničních poplatcích pak 2.500 Kč, celkem nás cesta autem z Prahy vyjde zhruba na 7.850 Kč.

Z Bratislavy bychom jeli podobnou cestou, za poplatky bychom tak platili stejnou částku, benzin by vyšel na 4.330 Kč, celkem bychom zaplatili 6.800 Kč. 

Alternativní možností dopravy je vlak. Od poloviny června do poloviny září jezdí z Prahy přes Pardubice, Brno a Bratislavu přímý lůžkový vůz ČD do přístavu Bar nebo letoviska Sutomore, stejně tak jako do hlavního města Podgorici. Ceny začínají od 4.000 Kč za osobu při cestování ve dvou a jízdní doba trvá něco málo přes 30 hodin.

Jak se nejlépe dopravovat

Po Černé Hoře se nám nejlépe bude cestovat autobusem. Většina cestovatelů však pravděpodobně pojede do Černé Hory vlastním autem. Silnice jsou typicky středomořské: úzké, klikaté a s velkým provozem.

Autobusem

Frekvence spojů po pobřeží a do velkých měst ve vnitrozemí je velmi častá a při cestování z větších obcí se jedná o velmi snadný způsob dopravy. Na každém autobusovém nádraží je pokladna, kde si můžete koupit jízdenku na libovolný spoj nehledě na dopravce, běžně jsou na těchto větších stanicích akceptovány platby kartou. Díky frekvenci spojení se nemusíte bát, že kvůli plně obsazeným autobusům se na místo nedostanete. Pokud byste si přesto raději rezervovali jízdenku dopředu, i taková možnost zde existuje, a sice přes portál busticket4, kde se zobrazují všechna existující spojení. 

Autobusy zastavují i mimo velké obce, v takovém případě se platí průvodčímu, který je v každém autobuse. Mimo autobusová nádraží však jízdní řád a mnohdy i označení zastávky budete hledat marně, autobusy zastaví jen tak u silnice a vám nezbude nic jiného, než se poptat místních, kam se máte postavit.

Ceny se pohybují okolo 3 Kč za 1 km. Kvalita vozového parku je různá a pohybuje se od nejmodernějších klimatizovaných autobusů po vraky bez větrání dovezené z Německa po 20 letech služby.

Autem

Půjčoven aut je dostatek v největších městech a turistických centrech. Na den se dá v letní sezoně auto pořídit od 600 Kč.

Hlavní silnice jsou sice relativně kvalitní, ale kvůli náročnému terénu plné zatáček. V letní sezoně také hodně přetížené. Obecně se půjčení auta nevyplatí, pokud se chcete pohybovat podél pobřeží, kde je častá autobusová doprava.

Vlakem

Železnice vede napříč Černou Horou severo-jižním směrem ze Srbska, pokračuje do hlavního města a poté k největšímu černohorskému přístavu Bar. Z Podgorici vede ještě jedna trať do druhého největšího města Nikšič. I cestování vlakem je bezproblémové a podobné jako u nás. Neexistuje sice možnost koupě online jízdenky, ale na každém nádraží je pokladna s průvodčím a tam, kde není, lze koupit jízdenku ve vlaku podobně jako u nás. Spojení z Podgorici k moři a do Nikšiče je relativně časté, směrem na sever a do Srbska jezdí pár spojů denně. Jízdní řády k dispozici na webu železnic zcg-prevoz.me.

Za jízdu zaplatíte asi 1 Kč za 1 km. Vlakové soupravy zde jezdí buď velmi zastaralé, nebo naopak jen pár let staré,  musíte mít to správné štěstí.

Dočasný obrázek

Městská doprava

Veřejná doprava ve městech prakticky neexistuje. Dokonce ani v Podgorici, která odpovídá zhruba velikosti Plzně, nenajdeme kvalitní síť MHD. Jezdí zde jen autobusy, které sice mají pevně stanovenou trasu, ceny i zastávky, nicméně v terénu není ani jedno z toho žádným způsobem označené, takže pro běžného návštěvníka je tento způsob dopravy víceméně nepoužitelný.

Balkánská přírodní perla

Černá Hora je po Kosovu druhou nejmenší zemí bývalé Jugoslávie a leží na jihovýchodním cípu Jadranského moře. Jejími sousedy jsou (bráno po směru hodinových ručiček) Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo a Albánie. Celý jih Černé Hory vyplňuje pobřeží Jadranu.

Přestože je Černá Hora jen o málo větší než Jihočeský kraj, přírodních i kulturních zajímavostí se zde nachází opravdu požehnaně. Od téměř neobydlených horských masivů přes krásná historická města až po klasickou plážovou dovolenou.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
Do Černé hory můžeš na pas i občanku s platností 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Vykoupeš se hlavně o prázdninách, treky po horách jaro/podzim.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Je běžná cena letenek, z Budapešti ale i pod tisícovku.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu