Průvodce státem
Černá Hora
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Černé Hoře

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, které se dělí na 100 centů. Mince mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura. Bankovky se vydávají v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny nalezneme v hlavních turistických centrech nebo na hraničních přechodech a letištích. Není problém vybrat peníze z bankomatu. 

Platby kartou jsou běžné v supermarketech a v obchodech v centrech měst a lepších restauracích nebo na autobusových nádražích. Je však vždy lepší s sebou mít hotovost, především v malých obchodech, ale i v mnoha ubytováních kartou platit nelze.

Kolik co stojí 

Příklad cen:

  • Kilometr jízdy taxi: od 55 Kč
  • Litr benzinu: 29 Kč
  • Ubytování v běžném hotelu: od 700 Kč/pokoj
  • 5l barel vody: 40 Kč
  • Jídlo ve stánku: od 40 Kč
  • Jídlo v restauraci: od 80 Kč
  • Vstupné na oficiální pláž: 30–60 Kč
  • Jízdné meziměstským autobusem: zhruba 25 Kč za 10 km

Spropitné a smlouvání

Smlouvat je možné například v prodejnách zboží domácí výroby ve staré části Podgorici a rovněž je možné usmlouvat trochu nižší cenu při jízdách taxíkem bez taxametru.

Spropitné není běžně započítáno v ceně a dává se zhruba v rozmezí 10 % ceny. V případě jízdy taxi se platí formou zaokrouhlením ceny, pokud jste si na začátku jízdy neusmlouvali konečnou cenu. 

Jak ušetřit

Ušetřit můžeme na ubytování v neoficiálních apartmánech, které nabízí snad každá domácnost vlastnící alespoň jeden volný pokoj. Při cestách Černou Horou si můžete všimnout u silnic nebo autobusových stanic postávajících lidí s cedulkami „Sobe“ (pokoje). Nižší cena může být vykoupena nižší kvalitou ubytování a hlavně větší vzdáleností od turistických atrakcí. 

Jako ve všech destinacích hojně navštěvovaných turisty je lepší nechodit do exponovaných restaurací v centrech měst, ale zajít do vedlejších uliček, kde bývají ceny o pár procent nižší.

Denní rozpočet

Nízkonákladový cestovatel bydlí v neoficiálních soukromých apartmánech, za něž zaplatí od 350 Kč za noc a pokoj, stravuje se nákupem surovin v supermarketu, za které denně zaplatí asi 200 Kč. Po městech chodí pěšky a vyhýbá se placeným plážím, na výlety po okolí jezdí autobusem, za ty během týdenního pobytu zaplatí denně asi 70 Kč. Celkové náklady tak budou činit kolem 500 Kč za osobu/den

Cestovatel zlaté střední cesty zaplatí za ubytování ne přímo u pláže, ale zároveň v pohodlné docházkové vzdálenosti, od 700 Kč za noc a pokoj. Občas si zajde do restaurace, k obědu si nakoupí v supermarketu nebo ve stánku s ovocem a zeleninou, za jídlo a pití tak denně utratí 300 Kč. Chodí na upravenější oficiální pláže, ty ho denně stojí asi 50 Kč a na výlety bude jezdit autobusem, kde utratí zhruba stejně jako nízkorozpočtový turista, a to 70 Kč. Denní náklady se budou pohybovat asi okolo 770 Kč za osobu/den

Výletník, který má rád své pohodlí, si zaplatí apartmán nebo hotel se snídaní v blízkosti pláže a zaplatí za něj 1.100 Kč za noc/pokoj. Bude chodit do lepších restaurací na oběd i večeři, ale protože má v hotelu snídani, za jídlo neutratí o moc více, tedy asi 350 Kč. Koupe se na nejlepších plážích, kde si koupí i lehátko se slunečníkem, což ho vyjde na 220 Kč denně. Občas neváhá sednout do taxíků a nebojí se vydat na nějaký delší výlet autobusem, za dopravu za den v průměru utratí asi 100 Kč. Celkem utratí 1.220 Kč za osobu/den.

Rozhodnete-li se svěřit svou cestu cestovním kancelářím, počítejte s cenou za autobusový zájezd do Černé hory okolo 6.000 Kč, letecká dovolená pak stojí přibližně 10.000 Kč. Aktuální výběr zájezdů do Černé hory.

Balkánská přírodní perla

Černá Hora je po Kosovu druhou nejmenší zemí bývalé Jugoslávie a leží na jihovýchodním cípu Jadranského moře. Jejími sousedy jsou (bráno po směru hodinových ručiček) Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Kosovo a Albánie. Celý jih Černé Hory vyplňuje pobřeží Jadranu.

Přestože je Černá Hora jen o málo větší než Jihočeský kraj, přírodních i kulturních zajímavostí se zde nachází opravdu požehnaně. Od téměř neobydlených horských masivů přes krásná historická města až po klasickou plážovou dovolenou.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
Do Černé hory můžeš na pas i občanku s platností 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Vykoupeš se hlavně o prázdninách, treky po horách jaro/podzim.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Je běžná cena letenek, z Budapešti ale i pod tisícovku.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu