Český Krumlov
Česká republika

Co dělat v České republice

Ať už vás baví turistika, jízda na kole, procházení se po historických památkách a centrech měst či rádi relaxujete u vody, v České republice můžete zažít vše.

Turistika

Nejvyšší hora České republiky – Sněžka – měří 1.603 m n. m., rozhodně tedy nečekejte vysokohorskou turistiku, ale spíše chození po horách v příjemné nadmořské výšce. Ať už si ke zdolávání vyberete rovnou Sněžku, Smrk, Lysou Horu, Praděd či Ještěd, neuděláte chybu. Turistické cesty jsou hezky značené, takže nezabloudíte!

Pláže

I přesto, že v Čechách není moře, na pláž si můžete vyrazit například k Máchovu jezeru, které se rozprostírá v překrásném prostředí nedaleko Bezdězu. Pojmenováno bylo po známém českém spisovateli a básníkovi Karlu Hynku Máchovi, který ve zdejších krajích rád psal svá díla. Vstup na pláž je zpoplatněn.

Noční život

Ve větších městech to v noci žije. Praha je samozřejmě středobodem veškerých večírků, ale zejména v nočních hodinách buďte obezřetní v okolí Václavského náměstí. Hospody a bary najdete na každém rohu, ten nejlepší bar se kupodivu nachází v Brně a jmenuje se Super Panda Circus. Jedná se o velmi zajímavý projekt, na který jinde v republice nenarazíte.

Noční klid začíná ve 22:00 a trvá do 6. hodiny ranní. Pokud byste v tomto časovém rozmezí dělali velký hluk v ulicích, mohla by vás zastavit policie.

Nakupování

Co se nákupu čerstvého ovoce a zeleniny týče, v letních měsících jsou ve většině měst farmářské trhy, kde od místních lidí zakoupíte potraviny doslova ze zahrádky. Také je tu několik obchodních řetězců: Albert, Billa, Kaufland, Tesco a Penny.

Parky a rezervace

V České republice se nachází čtyři národní parky: Krkonošský (KRNAP), České Švýcarsko, Šumava a Podyjí. První dva leží na severu, druhé dva na jihu.

V KRNAPu se nachází Sněžka, v Českém Švýcarsku se můžete pokochat pohledem na Pravčickou bránu, v Podyjí nenarazíte na žádnou funkční stavbu a na Šumavě se mimo jiné nachází Boubínský prales.

Pokud máte rádi skalní města, neměli byste minout Adršpašsko-Teplické skály, kde se nachází nejenom vtipně pojmenované skalní útvary, ale také skalní jezírko, po němž vás za poplatek povozí převozník.

Pro ty z vás, kteří mají rádi hrady a zámky, máme také dobrou zprávu: je jich tu tolik, že si můžete vybrat, které z nich navštívíte.

Zimní sporty a střediska

Máte rádi lyžování? A kterému dáváte přednost? V ČR můžete vyrazit jak na sjezdovky či snowboard, tak i na běžky a projet si třeba trasu tradiční Jizerské padesátky, která se nachází v Jizerských horách a začíná hned v Bedřichově na stadionu. Běžkařské trasy po celé České republice jsou pečlivě značené a uvádějí i vzdálenost mezi jednotlivými stanovišti, trasu si tak můžete naplánovat podle své zdatnosti.

Co se sjezdového lyžování týče, můžete si vybrat z nepřeberného množství skiareálů, které jakoby kopírují vnější území republiky. Ceny jednodenních skipasů se liší areál od areálu, ale můžete počítat s cenovým rozmezím od 250 Kč do 800 Kč.

Aktivity pro děti

Pro děti je ideální venkovní středočeský Park Mirakulum, který pro ně nabízí celou řadu atrakcí, například dřevěný hrad, lanové centrum, minizoo, bludiště, amfiteátr či les her. Za nepříznivého počasí můžete vyrazit buď do libereckého Babylonu, kde si můžete společně s dětmi zahrát laser game, nebo vyrazit do iQParku. Pokud by vám iQPark nestačil, hned vedle stojí iQLandia, kde je k dispozici hned několik pater chytré zábavy. Na vodní hrátky se dá vyrazit do pražských Čestlic, kde se nachází Aquapalace Čestlice.

Pro romantiky

Hrady a zámky, které ve svých zdech skrývají tajemství minulosti, procházky historickou částí měst, posezení u rybníka při měsíčku, společné bloumání přírodou ve dvou, večer strávený v příjemné restauraci, piknik pod širým nebem, letní divadelní představení pod širým nebem. V Česku existuje nepřeberné množství možností.

V Praze si můžete na Vyšehradě uspořádat piknik a z něj rovnou pokračovat na letní divadelní představení pod širým nebem. V okolí Bezdězu můžete bloumat jako Karel Hynek Mácha, v jižních Čechách si můžete odpočinout u některého z rybníků, na Moravě zavítat do nějakého vinného sklípku, na Ještědu povečeřet při západu slunce a v Karlových Varech se procházet po kolonádě.

Kultura

Jenom v Praze je hned několik divadel, do nichž můžete vyrazit. Tím nejznámějším je samozřejmě Národní divadlo ležící na břehu Vltavy. Aktuální program najdete na stránkách ND.

Každé léto se také koná nespočet hudebních festivalů – ať už  jde o AirFestival na letišti v Hradci Králové, tradiční Benátskou noc konající se v Liberci či Colours of Ostrava.

Chystáš se do České republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.