Český Krumlov
Česká republika

Kultura a lidé v České republice

Historie v kostce

Samostatná Česká republika byla založena v roce 1993, konkrétně 1. ledna. Ale počátky českého státu se datují až do devátého století, kdy byli v čele Českého knížectví Přemyslovci. Poté se z knížectví stalo království, dále pak součást Habsburské říše a po konci první světové války vzniklo Československo, do jehož čela zasedl jako první Tomáš Garrigue Masaryk. V roce 1939 vyhlásilo Slovensko samostatnost, okrajová území Čech, takzvané Sudety, byly připojeny k Německu a zbytek území byl pojmenován Protektorát Čechy a Morava a připojen k německé říši.

Po konci druhé světové války bylo Československo osvobozeno od německé nadvlády, ale moc dlouho si ji nevychutnalo, neboť již v roce 1948 bylo území Československa obsazeno vojsky Sovětského svazu a Československo bylo opět přejmenováno, tentokrát se pyšnilo názvem Československá socialistická republika, ve zkratce ČSSR. Dne 17. listopadu 1989 začala takzvaná Sametová revoluce, která předurčila vznik samostatného svobodného Československa, a v roce 1993 došlo k rozdělení Československa na dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku.

Lidé

Jak vypadá klasický Čech? Pravděpodobně má na nohou sandály, z nichž mu čouhají ponožky, na sobě tričko s Pivrncem a v ruce igelitku, popřípadě půllitr s pivem. Alespoň tak nás vidí ostatní, ale je tomu skutečně tak?

Za posledních několik let udělal český národ obrovský pokrok. Ano, stále v něm najdeme mnoho závistivců, kteří za velkými penězi vidí velký podvod, a těch, kteří nadávají na politiku v hospodě u piva. Také potkáte mnoho lidí, kteří si na všechno stěžují a neustále se mračí. Ale doba se mění a s ní postupně i Češi. Igelitky a nadávání u piva v hospodě je stále klasika, ale čím více času uběhlo od konce socialismu, tím více je mezi Čechy těch, kteří dosahují úspěchu bez podvodů, nezávidí ostatním a na svět se dokážou i usmát.

Co se ale Čechům nedá odpárat, je jejich vytrvalost a odolnost. Vždyť český stát byl nejenom součástí Habsburské říše, ale také byl rozdělen na několik částí v době druhé světové války, potom byl součástí Sovětského svazu a od Slovenska se oddělil až v roce 1993. Takže pokud se dá o Češích říct něco pozitivního, tak je to určitě to, že Češi přežijí vše!

Češi také rádi věci dělají jednoduše a s ničím nechtějí trávit moc času, proto je velmi rády najímají velké firmy, které potřebují vymyslet nejjednodušší řešení problémů. Takže ať je to k nevíře, i lenost může být dobrou vlastností, která vám zajistí práci.

Svátky

Pojďme pěkně popořádku a začněme hned 1. lednem. Nejenom, že je to první den v novém roce, ale také je to výročí založení samostatné České republiky. V únoru by se možná hodilo zmínit 14. den, tedy den svatého Valentýna, ale ten se tu přece jen ještě stoprocentně neusadil (i přes obrovskou snahu prodejců květin a čokolád).

MDŽ

Mezinárodní den žen, který připadá na 8. března, mají Češi spojený s červenými karafiáty a bujarou oslavou mužů, kteří se v tento den v době ČSSR tradičně zpíjeli pod obraz. Ačkoli se jedná o svátek, který vznikl v USA, na území ČR je spjat s dobou socialismu, která svátek natolik zprofanovala, že se po rozpadu Sovětského svazu přestal takřka slavit.

Velikonoce

První neděli po prvním jarním úplňku se slaví Velikonoce. Pro Českou republiku jsou typické pomlázky z mladých vrbových proutků, které si splétají kluci a následně jimi na Velikonoční pondělí vyšlehají děvčata, která jim jako poděkování darují obarvená vajíčka, popřípadě panáka něčeho ostřejšího. Pomlázka děvčata omladí a zajistí, aby byla celý rok zdravá, takže ačkoli se to může zdát jakkoli divné, být vyšlehána pomlázkou je vlastně jakési privilegium. Mezi další tradiční velikonoční zvyky patří pečení beránka a nádivky, konzumace jidáše s medem k snídani na Zelený čtvrtek, masový půst na Velký pátek a také návštěva kostela, pokud se jedná o křesťanské rodiny. I přesto, že se Česká republika může jevit jako malá země, oslavy Velikonoc se diametrálně liší v Čechách a na Moravě. Pokud chcete zažít Velikonoce s hudbou, vínem a pokochat se pohledem na tradiční kroje, vypravte se o Velikonocích na Moravu.

1. máj

Než vyrazíte do České republiky v květnu, pročtěte si alespoň prvních pár veršů z díla Karla Hynka Máchy s názvem Máj. Lépe tak pochopíte, proč se prvního května zaplní kopeček u Pražského Petřína, a pod každou rozkvetlou třešní potkáte líbající se páry.

Vánoce

Během prosince se česká města rozsvítí světýlky a každý už netrpělivě čeká na Vánoce. Ačkoli se tradiční význam Vánoc postupně vytrácí a lidé se místo společného posezení s rodinou nahrnou do obchodních center a nakupují dárky jako smyslů zbavení, tradiční štědrovečerní večeře určitě stojí za vyzkoušení. Skládá se z obalovaného kapra, bramborového salátu a po večeři přijde na řadu i ládování se cukrovím a samozřejmě dárečky.

Silvestr

Poslední den roku umí Češi pořádně oslavit. Nejenom, že alkohol teče proudem, ale o půlnoci se nebe na celém území rozzáří ohňostroji.

Kultura

Proč Čechy je typická výroba piva. K těm nejznámějším českým pivovarům patří plzeňský Pilsner Urquell a českobudějovický Budvar (Budějovický/Budweiser). Dalším průmyslovým odvětvím s dlouholetou tradicí je také výroba skla. Ačkoli jeho výroba v poslední době upadla a mnoho skláren bylo zavřeno, české sklo má i nyní ve světě své místo a těší se velké oblibě. Více jak stoletou tradici má i výroba automobilů. Na počátku byli dva mladíci z Mladé Boleslavi: Laurin a Klement, nyní je jejich původně rodinný podnik známý pod pojmenováním Škoda a stále sídlí v Mladé Boleslavi. Kromě pivního, sklářského a automobilového průmyslu, má v České republice také tradici obuvnictví. V roce 1894 založil Tomáš Baťa se svými sourozenci ve Zlíně obuvnickou značku Baťa, která existuje dodnes a má výrobní podniky i v zahraničí.

Jazyk

Čeština je jedním z nejsložitějších jazyků na světě. Doopravdy. Naše Ř je přímo vražedné. Nejblíže má samozřejmě k slovenštině a pak také k polštině a mluvené ruštině. V České republice by neměl být problém narazit na někoho, kdo mluví buď německy nebo anglicky. U starší generace můžete počítat i se znalostí ruštiny.

Turismus

Hlavní turistickou destinací je bezesporu Praha. Proto pokud se vypravíte do této metropole, počítejte s davy turistů. Jsou zde ale i jiná krásná místa, která stojí za zhlédnutí. Jsou tu místa jak pro sportovce, tak pro kavárenské povaleče, zamilované, důchodce či rodiny s dětmi.

Geografie

Česká republika se nachází v samém srdci Evropy, jedná se tedy o vnitrozemský stát. Rozloha činí 78.866 km2. Nejvyšším bodem Čech je Sněžka ležící v Krkonoších, nejnižším Hřensko ležící na hranicích Čech a Německa.  

Nejvyšší platy a zároveň i nejdražší zboží a služby jsou ve středních Čechách.

Chystáš se do České republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.