Český Krumlov
Česká republika

Peníze a ceny v České republice

Česká koruna

Ačkoli je Česká republika členským státem Evropské unie již od roku 2004, měna v ČR je stále stejná, tedy česká koruna.

Směnárny a platba kartou

Směnáren je na území Česka požehnaně, ale většinou je výhodnější platit kartou. Za směnárnu s nejhorší pověstí platí ta na Staroměstském náměstí v Praze.

Kolik co stojí

Při návštěvě supermarketů se dají základní potraviny pořídit celkem levně. Cena pečiva se pohybuje od 2,50 Kč za rohlík až po 20 Kč za bochník chleba. Pivo se dá zakoupit v rozmezí od 14 Kč až po 25 Kč plus vratná záloha na lahve. Cena ovoce a zeleniny se liší v závislostní na ročním období. V zimních měsících, kdy je potřeba ovoce a zeleninu dovážet, se může cena až ztrojnásobit.

Spropitné a smlouvání

Spropitné v ČR je stále zahaleno rozpaky a otazníky. Někteří je dávají automaticky, ať už metodou zaokrouhlení nahoru, či výpočtem deseti procent z ceny. Na druhou stranu někteří spropitné nedávají vůbec. My osobně dáváme dýška podle toho, jak jsme byli spokojeni s úrovní služeb a zdá se nám to jako dobré pravidlo.

Se smlouváním v České republice nepočítejte. Vzhledem k zavedené elektronické evidenci tržeb by vás majitelé při pokusu o smlouvání asi poslali do háje.

Jak ušetřit

Češi milují slevy, tak se můžete nechat inspirovat a chovat se jako oni. Pokud chcete ušetřit na jídle, je nejjednodušší chodit si nakupovat do supermarketů a sami si vařit. V některých obchodech je navíc hodinu před zavíráním akce na pečivo. Také radíme, ať se nenecháte zlákat k nákupu občerstvení v ulicích, ať už se jedná o trdlo, či párek v rohlíku. Na toto občerstvení se totiž používá nejvyšší marže. Ceny vstupného do různých muzeí, galerií a do hradů a zámků se také liší podle dnů v týdnu či roční doby. Pokud chcete tedy ušetřit i na vstupném, je dobré si vše dopředu nastudovat.

Denní rozpočet

Snídaně, oběd, večeře a svačiny, pokud počítáme nejlevnější možnou variantu, tedy nákup surovin a jejich následná úprava, vás na jeden den přijdou zhruba na 100 Kč.

Jestli máte svůj profil na couchsurfingu, pak víte, že bydlet se dá zadarmo, a to u kohokoli, kdo vám nabídne svůj gauč. Pokud chcete využívat veřejnou dopravu, je dobré si koupit vícedenní jízdenky, které vás vyjdou levněji než jednotlivé lístky, které platí třeba jen 20 minut.

Pokud dáváte přednost bydlení v hotelu či na airbnb, je možné sehnat ubytování již od 600 Kč za noc. Za oběd či večeři v restauraci zaplatíte přibližně 300 Kč včetně nápoje.

Pro milovníky luxusu a bydlení v hotelech typu Hilton se nabízí obrovské množství hotelů, které sídlí ve větších městech a nabízí i krásné výhledy. Občerstvit se pak samozřejmě můžete v hotelové restauraci a k dispozici jsou i různé rozmazlovací procedury, ať už sauna, bazén či masáže. Cena pokoje za noc ve 4- a 5hvězdičkových hotelech začíná na 1.800 Kč.

Chystáš se do České republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.