Český Krumlov
Česká republika

Doprava v České republice

Jak se dostat do ČR

Do Prahy létá mnoho leteckých společností, takže se dá do ČR dostat poměrně snadno. Co se týče států, které s Českou republikou sousedí, je to ještě o něco snazší.

Ze Slovenska jezdí do Čech vlaky – například z Bratislavy můžete jet vlakem do Brna, Pardubic či Prahy, do Prahy a Ostravy se také dostanete přímým spojem ze Žiliny. Vlaky jezdí každé dvě hodiny. A ještě nechybí ani spoj z Tater a Košic, který jezdí na Ostravsko a do Prahy. Veškeré informace o cenách jízdenek, jízdní řády a další najdete na stránkách Českých drah.

Konkurencí českých drah jsou vlaky od společnosti Student Agency s názvem RegioJet, které jezdí z Bratislavy, Košic, Popradu, Martina, Banské Bystrice a dalších měst a nabízí příjemný komfort. Pokud dáváte přednost autobusům, nabízí společnost Student Agency pohodlnou formu cestování autobusem také z Bratislavy, Košic, Žiliny, Martina a Prešova.

Společnost Student Agency nabízí i další spoje, které vás zavezou z okolních států až do samého středu České republiky. Například v Rakousku odjíždí žlutý autobus přímo z Vídně. Tuto cestu jsme na vlastní kůži vyzkoušeli a musíme říct, že cesta uběhla rychle a byla velmi příjemná. Síť spojů z Německa od Student Agency je ještě hustší než v Rakousku a Polsku. A pokud byste chtěli přicestovat například z Itálie, Francie, Belgie, Nizozemska, Dánska či dokonce Norska, ani to není žádný problém! Veškeré informace o spojích najdete na stránkách Student Agency.

Jestli dáváte přednost jízdě autem, můžete do Čech dojet z jakéhokoli státu Evropy. Z některých států to zabere několik hodin, z jiných několik desítek.

Jak se nejlépe dopravovat

Pěšky, autobusem, trolejbusem, tramvají, vlakem, autem…Při cestování po Česku si můžete vybrat téměř ze všech dopravních prostředků. Určitě nedoporučujeme jízdu taxíkem, protože ta vás v České republice vyjde poměrně draho. Jestli dáváte přednost cestování autem, ale nechcete se řízení přímo účastnit, můžete si na různých portálech najít auto i s řidičem a podniknout takzvanou spolujízdu. Člověk, který má stejnou cestu jako vy, ji sdílí na internetu a vy mu na oplátku přispějte na benzin. Skvělá příležitost k seznámení. A nebojte, profily uživatelů jsou ověřovány a dají se psát i recenze.

Po městech je nejlepší chodit pěšky. V historických centrech je nejčastěji pěší zóna, takže by vám byl dopravní prostředek akorát na obtíž. Mezi městy je pak nejjednodušší dopravovat se buď autobusem, nebo vlakem, popřípadě vlastním automobilem.

Půjčení auta

Půjčovny aut se nachází spíše ve větších městech. K zapůjčení jsou nejrůznější značky, ale samozřejmě vede značka Škoda. Půjčovné se liší podle měst a také místa zapůjčení. Počítejte tak s rozmezím 500–2.500 Kč/den.

Veřejná doprava

Nejvyužívanější způsob dopravy z bodu A do bodu B. Navíc ve většině měst se dají zakoupit vícedenní lístky na jízdu veřejnou dopravou, které vám ušetří nějakou korunu.

Chystáš se do České republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.