Biograd na Moru

Doprava v Biogradu

Samotný Biograd sice není rozlohou velké město, ale přesto se jistě budou hodit informace o tom, jak se pohybovat po nejbližším okolí nebo třeba na ostrovy. Budete-li celou dobu zůstávat v Biogradu, nejefektivnějším způsobem dopravy jsou vlastní nohy. Upravené chodníky vedou po celém městě.

Autem

Město je v letní sezoně poměrně rušné, ale ulice kvalitní a dostatečně široké, takže cesta autem po Biogradu nebude dělat problémy. Za vjezd do města se neplatí žádný poplatek. Hlavní pláže a atrakce jsou poměrně dobře značené a je u nich dostatek parkovacích míst.

Parkování v Biogradu

Většina apartmánů a hotelů nabízí vlastní parkovací místa zdarma. Budete-li vjíždět do centra města nebo k pláži Bošana, u všech parkovacích stání najdete automaty na platbu, které jsou rozdělené dle zón. Nejčastěji se parkuje v I. zóně, kde 1 hodina parkování vyjde na 12 HRK, přičemž neexistují žádné zvýhodněné celodenní slevy. Oficiální informace (pouze v chorvatštině) najdete na webu bosana.hr.

Parkování na ulicích dále od centra je zdarma, nicméně obvykle zde nebývá moc prostoru k odstavení auta.

Velká parkoviště u pláže Dražica jsou soukromá a zpoplatněná vlastním ceníkem, většinou se stání na celý den pohybuje mezi 50 HRK a 60 HRK.

Trajekty

Z Biogradu jezdí veřejné trajekty pouze na dva ostrovy. Přístav je přímo v centru a jízdenky můžete kupovat před odjezdem v přístavišti, není nutná rezervace předem.

Ostrov Pašman

Trajekty jezdí pouze na trase Biograd na Moru – Tkon, v letní sezoně až 3x za hodinu. Plavba trvá 20 minut a provozuje ji hlavní chorvatská lodní společnost Jadrolinija. Jednosměrný lístek pro pěší stojí 12 HRK, pro osobní automobil pak 65 HRK. Jízdní řády, aktuální ceny i možnost koupě online na webu jadrolinija.hr.

Ostrov Vrgada

Na malý ostrůvek Vrgada jezdí 2x denně malý trajekt pouze pro pěší. Cesta trvá asi asi hodinu a jednosměrná lístek stojí 15 HRK. Plavby provozuje společnost Vrgada RPZ.

Na ostatní ostrovy pravidelné trajekty přímo z Biogradu neplují. Nejbližší velký přístav je v Zadaru, na ostrovy Kornati se pak dostanete jedině s organizovanými výlety, viz kapitola Aktivity.

Autobusy

Podél pobřeží se dostanete frekventovanou autobusovou dopravou. V Biogradu je jedno hlavní autobusové nádraží přímo v centru města (viz mapa). Nejčastěji jezdí autobusy zadarské příměstské MHD Liburnija (nemá označení čísla linky) po trase Zadar – Sukošan – Sveti Petar na Moru – Turanj – Sveti Filip i Jakov – Biograd na Moru – Pakoštane. V sezoně 1-2x za hodinu po celý den. Jízdenky se kupují jen u řidiče a stojí od 10 HRK do 21 HRK dle ujeté vzdálenosti.

Dále v Biogradu zastavují všechny dálkové autobusy, které projíždějí po Jadranské magistrále. V Chorvatsku neexistuje žádný obecný vyhledávač, takže musíte kontrolovat weby jednotlivých autobusových dopravců. V sezoně je větší jistota kupovat jízdenky online. Z Biogradu jezdí například tito autobusoví dopravci: Flixbus, Arriva, Autotransport Šibenik

  • Zadar: cca 30 minut jízdy a 21 HRK
  • Šibenik: cca 1 hodina jízdy a 30 HRK
  • Split: cca 2,5 hodiny jízdy a 75 HRK
  • Trogir: cca 2 hodiny jízdy a 60 HRK

Chystáš se do Biogradu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.