Biograd na Moru

Jak se dostat do Biogradu

Biograd leží v severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik. Městem prochází hlavní pobřežní silnice zvaná Jadranská magistrála. Jak se nejlépe a nejlevněji dostat z Česka do Biogradu na Moru?

Autem do Biogradu

Většina cestovatelů stále volí cestu vlastním autem, která je obvykle nejrychlejší. Při cestě z Prahy vedou 2 základní varianty trasy: přes Brno nebo přes České Budějovice. První je sice zhruba o 70 km delší, ale díky celé cestě po dálnici bývá obvykle rychlejší a méně náchylná na kolony. Navíc se při cestě přes Brno a Vídeň vyhnete poplatkům za tunely na rakouské dálnici A9. Benzin je ze všech zemí nejlevnější v ČR a Rakousku, v Chorvatsku a Slovinsku se platí v průměru o 3-4 Kč na litr víc než u nás.

V Chorvatsku se často volí delší cesta přes Plitvická jezera, která je jednak levnější (větší část jedete po běžné silnici, kde se neplatí mýtné) a jednak zajímavější.

Nejbližším sjezdem z hlavní chorvatské dálnice A1 je Benkovac, ze kterého vás do Biogradu čeká posledních cca 20 km cesty. Je možné ušetřit pár kun a sjet už na sjezdu Zadar II, odkud pojedete přes Sukošan a po Jadranské magistrále.

Nejčastější cesta z Prahy do Biogradu na Moru je tedy přes Brno. Podívejme se, kolik zhruba za cestu tam i zpět celkově zaplatíme:

  • Vzdálenost: rovných 1000 km
  • Čas jízdy: 10 hodin 30 minut za ideálních podmínek
  • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 700 Kč jedním směrem
  • Poplatky: rakouská dálniční známka 9,50 EUR (10denní) + slovinská dálniční známka 15 EUR (7denní), měsíční za 30 EUR + chorvatské mýto na dálnicích A2 + A1 za 48 HRK + 133 HRK jedním směrem

* Pojedete-li přes Plitvická jezera, za chorvatské mýto zaplatíte jen 48 HRK na dálnici A2 a 19 HRK na dálnici A1 jedním směrem.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 7 950 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 390 Kč více.

Vlakem Regiojet

Nechce-li se vám řídit a pokud se rádi přes noc během jízdy vyspíte v nočním lehátkovém vlaku, využijte sezónní spojení společnosti Regiojet na jejich přímém vlaku Praha – Split. Do Biogradu sice železnice nevede, ale ve stanici Gračac, kde vlak zastavuje, čekají garantované návazné autobusy Regiojet, které vás rozvezou do letovisek na pobřeží, mj. i do Biogradu.

Ceny jsou dynamické a zvyšují se s tím, jak se vlak zaplňuje (můžou být až 400 Kč dražší než startující cena). Jednosměrné jízdenky z Prahy do Biogradu vlakem + návazným autobusem začínají na těchto částkách:

  • Místo k sezení: 890 Kč
  • Lůžko: 1 090 Kč
  • Celé vlastní kupé: 2 872 Kč
  • Jízdenky na webu www.regiojet.cz

Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu a je prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné, pokud je i ve směru zpět stejná obsazenost.

Celková délka cesty z Prahy do Biogradu na Moru vlakem + návazným autobusem je zhruba 20 hodin, z Brna kolem 16,5 hodiny. Kompletní informace o cestě RegioJetem jsme sepsali do speciální kapitoly Vlakem do Chorvatska.

Letecky do Biogradu

Nejbližším letištěm je Zadar s přímými spoji Ryanairu do Prahy. Zpáteční letenky v hlavní sezoně jen s příručním zavazadlem obvykle stojí mezi 2 500 a 3 500 Kč a koupíte je na webu Ryanair.com. Z letiště se autobusem navazujícím na letový řád za 25 HRK (viz detailní info) dostanete na hlavní zadarské autobusové nádraží, odkud do Biogradu na Moru v sezoně jezdí autobusy několikrát do hodiny.

Můžete využít meziměstských dálkových spojů, pokud na nich bude volné místo (jízdenky se kupují na pokladně), případně příměstských autobusů MHD Zadar, ve kterých jízdenky prodává řidič. Cena za Zadaru do Biogradu je asi 21 HRK

Autobusem do Biogradu

Přímé autobusové spoje z ČR do Biogradu se po Covidové době rozbíhají jen pomalu, nicméně i tak můžete využít služeb několika dopravců. Průměrná cena jednosměrné jízdenky z Prahy do Biogradu na autobus stojí mezi 1 600 a 2 000 Kč, zpáteční pak stojí mezi 2 400 a 3 000 Kč. Cesta trvá obvykle kolem 16 hodin. Z ČR do Biogradu jezdí aktuálně přímé spoje těchto společností:

Chystáš se do Biogradu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 02. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.