Pula
Pula

14 míst co vidět v Pule

Souostroví Brijuni

Příroda

Brijuni

Brijuni (také psané jako Bironi) je souostroví čítající 14 ostrovů v Jaderském moři, jež od pevniny odděluje Fažanský průliv. Brijunské ostrovy jsou pro svoje unikátní mikroklima s podmínkami mírného podnebného pásu vyhlášeny národním parkem. Kromě nádherné uklidňující přírody tu však najdete i mnoho velmi zajímavých historických pozůstatků od archeologických nalezišť antických římských osad po letní sídlo Josipa Broze Tita.

Veřejnosti pro individuální cesty je otevřen pouze největší ostrov Veliki Brijun. S organizovaným výletem lze navštívit ostrov Sv. Jerolim a Kozada. Všechny ostatní ostrovy jsou návštěvníkům za běžného stavu uzavřeny. Za vstup do národního parku (tj. na jakýkoliv veřejně přístupný ostrov se platí, viz detaily níže).

 • Oficiální web národního parku s veškerými informacemi: np-brijuni.hr

Přírodní zajímavosti

Ostrovy Brijuni se pyšní v rámci Středomoří unikátním mírným mikroklimatem. V létě zde panují teploty kolem 23 °C, zimy jsou mírné a deštivé a proto se na Brijuni daří mnoha druhům rostlin, které na pevnině nenajdete. Brijunské prostředí je krásné. Lesy vavřínů, dubů cesmínových a středomořských jehličnanů střídají nádherně celoročně zelené louky, které společně končí na povětšinou kamenitém a fotogenickém pobřeží. 

Kromě původních rostlin na Brijunských ostrovech najdete také mnoho cizokrajných a exotických druhů, kterým se zde velmi daří. Ty většinou pochází z darů cizích státníků bývalému prezidentu Jugoslávie Josipu Brozi Titovi, který měl na ostrovech letní sídlo.

Na severním konci ostrova Veli Brijun můžete navštívit také safari park, ve kterém jsou chována zvířata darována Titovi za jeho vlády. Poblíž je také nalezených zhruba 200 stop dinosaurů z období křídy.

Historické zajímavosti

Nejstarší antické památky na Brijunských ostrovech pochází z období Římské říše. V tu dobu sloužilo souostroví jako ideální místo pro rekreaci římské smetánky z Puly. U zátoky Verige na ostrově Veli Brijun najdete nejvýznamnější archeologické pozůstatky jedné z přepychových římských vil, navštívit je můžete zcela volně v rámci pobytu na ostrově. Další významnou antickou památkou je Byzantské castrum - pozůstatky vojenského tábora z dob Římské říše a nejrozlehlejší archeologické naleziště na ostrovech.

Další významná památka, pevnost Fort Tegetthoff, pochází z doby První světové války, kdy byly ostrovy součástí Rakouska-Uherska a spolu s nejvýznamnějším přístavem monarchie Pulou byly strategickým obranným místem. Spousta menších pevností se nachází i na dalších veřejnosti nepřístupných ostrovech.

Mezi lety 1918 a 1943 patřily ostrovy Itálii, po té připadly Jugoslávské socialistické republice. Právě z období, kdy byl prezidentem této země Josip Broz Tito, pochází další významné památky. Slavný slovinský architekt Jože Plečnik navrhl Titovi letní sídlo, ve kterém prezident přijal během své vlády více než 100 zahraničních návštěv. Navštívit zde můžete Muzeum Josipa Broza Tita.

Jak se sem dostat a ceny vstupenek

Veřejným trajektem, který provozuje správa národního parku, se dostanete pouze na ostrov Veli Brijun. Trajekty jezdí v sezoně cca 1x za hodinu z přístavu v obci Fažana. Loď s Fažany na Veli Brijun jede cca 15 minut. Lodní lístek lze koupit jedině se vstupenkou do Národního parku, přičemž na výběr máte z několika variant. Vstupenky a jízdenky koupíte pouze na oficiálním webu národního parku: np-brijuni.hr.

Brijuni Pocket Guide

 • cesta na vlastní pěst, po ostrově se můžete pohybovat pěšky nebo si vypůjčit kolo (cca 100 HRK na den) či elektrické golfové vozítko (cca 1 000 HRK na den).
 • v ceně je pouze zpáteční trajekt a vstup do NP, nikoliv na safari nebo do muzea
 • Ceny v hlavní sezoně (červen-září) – dospělí za 200 HRK, děti 7-18 let za 100 HRK
 • Ceny mimo sezonu (zbytek roku) – dospělí za 150 HRK, děti 7-18 let za 75 HRK
 • v této variantě se neposkytuje sleva pro studenty s ISIC kartou a seniory nad 65 let

Exkurze (dostupná a angličtině, chorvatštině nebo němčině)

 • exkurze s průvodcem, celková doba trvání na ostrově cca 4 hodiny
 • v ceně je zpáteční trajekt, vstup do NP, služby průvodce, vstup na safari a do muzea i jízda turistickým vláčkem po ostrově
 • Ceny v hlavní sezoně (červen-září) – dospělí za 250 HRK, děti 7-18 let za 125 HRK, studenti a senioři za 200 HRK
 • Ceny mimo sezonu (zbytek roku) – dospělí za 200 HRK, děti 7-18 let za 100 HRK studenti a senioři za 160 HRK

Do města Fažana se z Puly dostanete jednoduše autobusem příměstské MHD číslo 21. Jezdí cca 1-2x za hodinu a cesta z centra Puly zabere 30 minut. Jízdenka u řidiče stojí 15 HRK a více detailů najdete na webu dopravního podniku Pula.

Ve Fažaně najdete několik velkých parkovišť, všechna jsou však placená. Ceny se pohybují mezi 10 HRK15 HRK za hodinu stání.

Alternativou je využití soukromých lodních společností z Puly, ovšem ty jezdí jen na malý ostroůvek Sv. Jerolim. Cena za vstup na ostrov je 30 HRK, cena samotných plaveb se pak pohybuje mezi 220 HRK a 300 HRK, viz více informací v kapitole "Aktivity".

Ubytování

Přímo na ostrově jsou 3 hotely, jejich ceny však startují na 3 500 Kč na noc ve dvoulůžkovém pokoji. Na druhou stranu si můžete být jistí pobytem v krásné klidné přírodě bez aut a ruchu letovisek. Pozdní odpoledne a večery po odjezdu turistů zpět na pevninou pak budou patřit jen vám. Navíc hoteloví hosté, kteří bydlí přímo na ostrově, mají na všechny aktivity slevy v desítkách procent.

Výrazně levnější ubytování pak najdete v pevninském letovisku Fažana, odkud vyplouvají trajekty. Rodinné apartmány zde startují na cenách cca 1 200 Kč za noc pro dva.

Sportovní aktivity

Na ostrově můžete využít mnoho sportovních aktivit.

 • Golf: ideální podmínky na ostrovech jdou ruku v ruce s vybudováním krásného celkem 5,5 km dlouhého golfového hřiště s 18 jamkami. Kompletní ceník a info na webu NP.
 • Cyklistika: rovinatý Veli Brijun se svými upravenými cyklostezkami splňuje perfektní podmínky pro vyjížďky na kole. Ceny se pohybují od 40 HRK na hodinu po 200 HRK na den, viz ceník a info na webu NP.
 • Kajak: zaplatit si můžete tour kajakem i, a to i na ostrovy Sv. Jerolim či Kozada, na které si jinak prakticky nedostanete. Je však nezbytné jet s průvodcem, individuální půjčení kajaku není možné. Kompletní ceník a info na webu NP.
 • Šnorchlování: podobně jako u kajaku si můžete zaplatit i celodenní šnorchlovací výlet s průvodcem po okolí ostrova Veli Brijun. Ceny se pohybují kolem 310 HRK
 • Elektrická vozítka: pokud se vydáte na ostrovy bez zaplacení exkurze nebo zde bydlíte v hotelu, lze si půjčit elektrická golfová vozítka pro pohyb na ostrově. Ceny na den se pohybují mezi 450 HRK a 1 200 HRK dle sezony. Kompletní ceník a info na webu NP.

Pláže

Dlouhé upravené pláže se zázemím byste na Brijuni hledali marně. Většina pobřeží je kamenitá a velmi fotogenická, ale pro vhodná spíše pro aktivnější jedince, kterým nevadí plavat hlavně v přírodním prostředí. Na celém ostrově Veli Briuni najdete jen jednu organizovanou pláž Saluga s upraveným vstupem do vody, vkusně upraveným břehem, plážovým barem a restaurací. V okolí pláže jsou navíc vzrostlé borovice poskytující krásný přírodní stín. 

Pláž Saluga leží asi 250 metrů od přístaviště východním směrem, dovedou vás k ní přehledné ukazatele.

Chystáš se do Puly?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.