Ostrov Krk
Rijeka

10 míst co vidět v Rijece

Hrad a pevnost Trsat

Trsat

Asi nejvýznamnější památkou Rijeky je hrad, respektive tvrz či pevnost Trsat, který stojí v kopcích nad městem. Jisté podoby strážních míst a věží se na místě, kde stojí Trsat, datují daleko do historie, pravděpodobně do časů kolem roku 800. První relevantní zmínky o pevnosti pochází z roku 1288. Současnou podobu však hradu dal až v 19. století Laval Nugent, voják irského původu, který hrad koupil, přebudoval a mj. zde zřídil i rodinné mauzoleum. Na hradu se každoročně na jaře (data se liší) konají trsatské slavnosti, kdy se představují šermíři, kejklíři a další atrakce.

Jen pár desítek metrů od hradu Trsat pak narazíte na jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Chorvatsku, Svatyni Panny Marie z Trsatu.

Oblast kolem tvrze Trsat je ideálním místem pro krátkou procházku a pokochání se výhledem na přístav, staré město a údolí řeky Rječina.

Vstupné a otevírací doba

Za vstupné do pevnosti zaplatí dospělí 10 HRK, děti a studenti pak 5 HRK. Vstup na vyhlídky přímo přiléhající hradu je zdarma.

Otevírací doba se liší dle ročních období:

  • červen až říjen: 9:00-20:00
  • listopad až květem: 9:00-17:00

Doprava

K hradu se dostanete buď pěšky strmě do kopce (cca 1,5 km z centra), případně autobusovými linkami 2 a 8 (více o MHD v kapitole Doprava). Parkování zdarma je možné v ulicích kolem Svatyně Panny Marie (cca 200 metrů od hradu), avšak doprava zde bývá hustá a ulice velmi úzké.

Chystáš se do Rijeky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.