V Chorvatsku jsou všechny dálnice zpoplatněné. Neplatí se zde dálniční známka, ale mýtné, které se vybírá v mýtných branách, případně prostřednictvím palubní jednotky ENC ("mýtné krabičky"), která se může vyplatit při častějších jízdách do Chorvatska. Mýto v Chorvatsku lze platit klasickou platební kartou i v hotovosti, (v kunách i eurech).

Chorvatské dálnice spravují tři různé společnosti, systém placení klasického mýtného je však u obou prakticky stejný. Pozor ale na to, že u společnosti AZM a na její dálnici A2 nefunguje systém ENC.

Dříve zpoplatněný most na ostrov Krk je od roku 2020 zdarma.

Klasické mýtné a přehled cen

Pokud nebudete mít palubní jednotku ENC (více o ní píšeme v kapitole níže), čeká vás placení na klasických mýtných branách. Existují přitom dva druhy systémů placení mýta - otevřený a uzavřený. Otevřený systém se používá u krátkých úseků, kdy se projíždí pouze jednou mýtnou bránou, kde rovnou zaplatíte. Uzavřený systém se pak používá na většině úsecích. Při vjezdu na dálnici projedete mýtnicí, kde si z automatu vezmete lístek, který nesmíte ztratit, protože při výjezdu z dálnice podle něj zaplatíte příslušnou částku mýtného. 

Výhodnější je vždy platit kartou, pro tento způsob jsou na větších mýtných branách vyčleněny speciální pruhy, které jsou většinou rychlejší než stanoviště pro platbu v hotovosti.

Ceny mýta jsou rozděleny do 5 kategorií u všech dálnic, nejnižší ceny jsou pro kategorii IA (motocykly), klasické osobní automobily jsou v kategorii I. Níže uvádíme ceny právě pro osobní auta, kompletní seznam poplatků vždy najdete na webu dané společnosti spravující konkrétní úsek dálnice.

Bez poplatku je pouze dálniční okruh Záhřebu a krátké úseky v rámci Rijeky.

Příklady cen na frekventovaných trasách

 • Slovinská hranice (Macelj - A2) – Split: celkem 229 HRK jedním směrem
 • Slovinská hranice (Macelj - A2) – Zadar: celkem 169 HRK jedním směrem
 • Slovinská hranice (Macelj - A2) – Rijeka: celkem 118 HRK jedním směrem
 • Slovinská hranice (Umag - A9) – Pula: celkem 46 HRK jedním směrem

Přehled cen na všech trasách

Dálnice A2

Dálnice A4

Dálnice A1

 • Záhřeb (Lučko) – Karlovac (směr Plitvická jezera): 19 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Ogulin (směr Plitvická jezera): 41 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Žuta Lokva (letoviska Novi Vinodolski, Senj, Sveti Juraj, ostrov Rab, ostrov Pag trajektem): 60 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Gospić (letovisko Karlobag, ostrov Pag trajektem, pohoří Velebit): 86 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Zadar zapad (Zadar, ostrov Pag po mostu, letovisko Sukošan, ostrovy Ugljan, Dugi Otok a další) : 121 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Benkovac (letoviska Biograd na Moru, Pakoštane, Sveti Filip i Jakov): 133 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Pirovac (letoviska Pirovac, Murter, Vodice): 143 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Šibenik (Šibenik, letoviska Vodice, Primošten, Rogoznica, Aquapark Dalmatia): 152 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Prgomet (letoviska Trogir, Seget Vranjica, Marina): 167 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Dugopolje (Split, ostrovy Brač, Hvar, Vis, Korčula, Šolta, letovisko Omiš): 181 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Šestanovac (Makarská riviéra): 199 HRK
 • Záhřeb (Lučko) – Karamatići (Ploče, Dubrovník a dále Bosna a Černá Hora: 239 HRK
 • Kompletní seznam poplatků na dálnici A1

Dálnice A6

Dálnice A7

Dálnice A8

 • Pula – Rijeka: 64 HRK

Dálnice A9

Poplatky na dálnicích, které nevedou k moři najdete na webu hac.hr – konkrétně dálnice A3 (Záhřeb – Slovinská hranice Bregana), dálnice A3/A5 (Záhřeb – Slavonski Brod – Osijek – Srbsko) a dálnice A11 (Záhřeb – Sisak).

Mýtný systém ENC aneb Jak ušetřit

Cestujete-li na větší vzdálenost, rozhodně se vám vyplatí zakoupit (resp. zapůjčit) mýtnou krabičku ENC. Zaprvé se vyhnete frontám u mýtných bran a za druhé budete platit nižší mýtné zhruba o 22%. Zapůjčení krabičky ENC vyjde na 400 Kč za 12 dnů (+1 000 Kč vratná kauce), resp. 600 Kč na 17 dnů (+ vratná kauce 1 200 Kč). Mýtné krabičky platí na všech úsecích chorvatských dálnic s výjimkou úseku Macelj (slovinská hranice) – Záhřeb. Po koupení si můžete dobít libovolný kredit, který se vám bude strhávat při průjezdech mýtnic. Minimální částka je 100 HRK, kredit můžete dobíjet u mýtných bran (vždy v hlavní budově, je tedy nutné zaparkovat stranou) nebo mnohem pohodlněji přes mobilní aplikaci HAC (Android / Apple).

Nevýhodou je fakt, že mýtnou krabičku ENC lze zakoupit pouze na určených místech, která jsou otevřena obvykle jen od 8:00 do 16:00. Seznam všech míst, kde lze pořídit mýtnou krabičku, najdete na webu hac.hr.

Jízda s krabičkou ENC je nejen levnější, ale výrazně rychlejší. Všechny mýtné brány mají vyčleněny speciální pruhy pro majitele mýtných krabiček, kde se kolony tvoří jen výjimečně. Při průjezdu mýtnou bránou totiž vůbec nemusíte zastavovat, mýtné se strhne automaticky.

Kompletní a přehledný návod, kde zakoupit a jak používat ENC najdete na webu ÚAMK.

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

ENC používám každý rok a nemůžu si to vynachválit. Jen si říkám, jak dlouho tomu vydrží baterka a jestli se dá vyměnit?

před rokem
divan

https://www.uamk.cz/poplatky/enc...e-krabicky: ENC krabička pracuje tak dlouho, dokud je baterie aktivní. Pokud máte nějaké problémy s baterií kontaktujte přímo prodejce (HAC či ARZ) a on vám na místě krabičku vymění buď v záruce zdarma nebo za poplatek okolo 120 kun. Nová krabička s vašim kreditem pak začne fungovat do hodiny.

Pokud budete vyměňovat baterii sami, tak ztratíte možnost na výměnu u prodejce a záruku funkčnosti zařízení. Navíc dle zkušeností, výměna baterky nezaručuje další funkčnost. Zpravidla je záruka garantována na 2 roky a funkčnost baterie se odhaduje na 5 až 10 let dle typu a používání. Stav baterie nelze bez rozebrání ověřit. Tudíž stav zjistíte až v Chorvatsku u mýtnice

před rokem
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 9 lety
 • Napsal 734 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2021-04-11T22:46:58+02:00)

ENC je oproti např. floridskému SunPassu naprostý paskvil. To, že je zařízení schopné odečíst poplatek jen při stojícím vozidle způsobuje např na Lučku gigantické fronty i u bran pro ENC.

Avatar uživatele
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu