Káhira

Počasí v Káhiře a kdy sem jet

Počasí v Káhiře

Káhira leží v severovýchodním cípu Afriky obklopená pouští Saharou v subtropickém pásmu. Klima je zde horké pouštní, po celý rok panují víceméně letní teploty, které mezi dubnem a zářím dosahují tak nepříjemných hodnot, že je velmi nepříjemný pohyb venku.

Zimní teploty se běžně pohybují mezi 20 a 25 °C, v noci ale umí klesnout i pod 10 °C, takže teplejší oblečení rozhodně při večerní procházce podél Nilu užijete.

V létě je průměrná teplota okolo 34 °C, ale často teploměr ukáže až 39-40 °C.

Déšť je v Káhiře extrémně raritní po celý rok. To už se častěji objevují větrné a písečné bouře, které přinášejí do města kvanta písku a prachu. V jarním období mezi březnem a květnem se občas může objevit tzv. chamsín, bouře přinášející horký vzduch, kdy teplota může během dvou hodin vzrůst až o 20 °C.

Teploty během roku

Zima je v Káhiře velmi příjemná a trvá od listopadu do února. Teploty se pohybují mezi 20 a 25 °C, přibalte si však s sebou i teplejší oblečení pro večerní procházky. Během noci může teplota spadnout i na 15 °C.

Během zimy nejvíce (a vlastně jen tehdy) prší. Což však znamená, že nejdeštivější měsíc roku leden má celkové úhrny srážek jen 3,5 mm. To můžeme přirovnat k jedné silnější hodinové přeháňce. Po zbytek času vládne slunečné počasí, paprsky ale nejsou tak silné a vlhkost vzduchu velmi příjemná.

V zimě se poměrně často (3-4x za měsíc) objeví písečná bouře, která do města přinese prašný opar. Nijak výrazněji ale obvykle vaší dovolenou v Káhiře neovlivní.

Jaro může být v Káhiře trochu překvapivě nepříjemné. Do konce března do začátku června se objevuje tzv. chamsín, horký vítr přinášející skokové zvyšování teplot až o 15 °C a velká kvanta písku a pouštního prachu.

Běžně se jarní teploty pohybují mezi 27 a 30 °C, neprší skoro vůbec, ale vzduch je extrémně suchý, prašný a citlivějším cestovatelům se může v tomto období hůř dýchat.

Léto je nejteplejší období v roce. Běžné teploty oscilují mezi 32 a 36 °C, chamsín odešel, takže vlhkost vzduchu se díky blízkosti Káhiry k moři zvedá, avšak ne na nepříjemnou úroveň.

V létě nikdy neprší a naprosto většinu času panuje slunečná jasná obloha s ostrými paprsky. Léto prakticky trvá od konce května až do začátku října.

Podzim v čistokrevné variantě v Káhiře není. Léto fakticky přechází rovnou do zimy. Za jediný přechodový měsíc bychom mohli označit říjen, kdy se teploty pohybují kolem 27 °C a výjimečně už může spadnou pár kapek (doslova) deště.

Tabulka teplot během roku

Káhira - Teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
19 °C
únor
jasno
20 °C
březen
jasno
24 °C
duben
jasno
29 °C
květen
jasno
32 °C
červen
jasno
36 °C
červenec
jasno
37 °C
srpen
jasno
37 °C
září
jasno
34 °C
říjen
jasno
29 °C
listopad
jasno
25 °C
prosinec
jasno
20 °C

Kdy jet do Káhiry

Káhira je destinace čistě pro městskou turistiku, od čehož se odvíjí i poměrně jasně dané nejlepší období k návštěvě.

Nejpřijatelnější počasí panuje od konce října do března, kdy se teploty pohybují mezi 20 a 27 °C, prší jen naprosto zřídka, ale přitom se krásně ochladíte po večerech, kdy se brzy stmívá a teplota klesá i k 15 °C.

V tomto období se občas vyskytne písečná bouře (3-4x do měsíce), ale jen málokdy výrazně ovlivní celkové počasí. Naprostou většinu času panuje slunečno a jasno.

Nejméně vhodné období je pak duben až červen, kdy Káhiru zasahuje chamsín, horký saharský vítr přinášející do města velké množství prachu. Pokud nemáte rádi horko s teplotami kolem 35 °C, vyhněte se rovněž létu.

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.