Bohatství a pestrost za zdmi letovisek

Severoafrická země, kterou obklopuje krásné Středozemní a Rudé moře. Za sousedy má současně kontroverzní státy – Libyi, Súdán a Izrael. Egypt býval jednou z největších říší světa, avšak i dnešní život a kultura v Egyptě má stále co nabídnout. Pokud netrpíte nedostatkem odvahy a rádi opouštíte komfortní zónu, máte možnost poznat opravdový současný (a stále dostatečně bezpečný) Egypt ve všech jeho podobách. 

Budete pít čaj s berbery v oáze Siwa, projedete se úzkými uličkami Luxoru na „hantouru“, zažijete magický obřad „zaaru“, budete při západu slunce plachtit po Nilu, uvidíte dechberoucí představení súfistů a vše zvládnete na vlastní pěst bez průvodce, bez komerce. Pokud máte rádi dobrodružství a nepotřebujete vše dopředu nalinkované, zažijete zde probuzení vašich instinktů a přísun dávek adrenalinu.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Klementová
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu do Egypta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nezapomeňte na opalovací krém. Bude vedro a nikdy tu neprší.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Egypta

Co vidět a navštívit v Egyptě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Egyptě

Zavřít boční panel

Gíza

Pyramidy nedaleko Káhiry jsou určitě „must see“, ale naplánujte si cestu brzy ráno, než budou největší horka, a vezměte si zásobu vody. Určitě stojí za to vyšplhat se do hlavní královské komnaty největší Cheopsovy pyramidy. Součástí areálu je i Sfinga. V areálu se můžete pohybovat sami nebo si i pronajmout na místě koně či velblouda na projížďku.

Pronajmout lze i čtyřkolky, s nimiž se můžete prohánět v poušti kolem pyramid. Určitě tyto projížďky doporučujeme, neboť se dostanete na místa, kde máte krásný výhled na pyramidy a relativně i klid od mas turistů. Tento výlet vám zabere celé dopoledne. 

Zavřít boční panel

Káhira

Kromě historických památek můžete zažít i současnou Káhiru, například kavárničky a hipsterská bistra v luxusnější části Zamaalek, která je ostrovem na Nilu. Dále kabarety (především při luxusnějších hotelích), kde vystupují autentické orientální tanečnice, folklorní skupiny a živé kapely. Podobnou show můžete zažít i na lodích, které plují po Nilu podél Káhiry. Na zakotvených lodích podél Nilu narazíte na mnoho krásných klubů a barů, kde potkáte převážně mladé lidi.

Pokud máte rádi autentickou kulturu a folklor, rádi bychom doporučili kulturní středisko Makan, kde téměř každý večer probíhají komorní koncerty tradiční hudby místních umělců různých etnik. Například koncerty núbijských (Núbie se rozkládala na severu Súdánu a jihu Egypta) skupin nebo doslova magické rituální písně skupiny Mazaher, která se věnuje rituálům „zaaru“, kde se ženy dostávají hudbou, tancem a omamnými látkami do transu a očišťují svoji duši.

Koncerty jsou jen ukázkou této specifické hudby, pokud byste chtěli zažít originální rituál, musíte se vydat do odlehlých káhirských čtvrtí, které však nejsou bezpečné, nebo se někým spolehlivým nechat pozvat. Tento rituál najdete po celém blízkém východě i v severní a střední Africe. V Egyptě není úplně veřejně vítán, protože není v souladu s náboženstvím.

Dalším kulturním střediskem je např. „El Dammahtheatre“, které vytvořili mladí studenti z obyčejné garáže a můžete zde navštívit koncerty tradičních kapel z různých oblastí Egypta, beduínské hudby, přímořské hudby z Port Said s tradiční loutnou Simsimiyou aj. Mimo tyto velmi specifické akce máte v Káhiře možnost navštívit národní Operu, která pořádá koncerty egyptské národní filharmonie a je to zážitek. Uslyšíte zde klasické skladby od nejznámějších egyptských skladatelů, také současné národní skladby a písně.

Co byste určitě neměli minout, jsou vystoupení egyptských orientálních tanečnic, které probíhají na každém kroku. Pokud chcete vidět toto umění v současné podobě, určitě můžete zvolit návštěvu luxusních podniků, kde vystupují ty nejlepší tanečnice i skupiny (např. lodě, jako je Nile Maxim apod.) nebo „kabarety“ při hotelích, jako je Semiramis, Mariott, Hilton. Tyto podniky nabízejí večeře, v jejichž ceně je i zábavní program, který kromě tradičních tanečnic obsahuje zpěváky, živou hudbu apod.

Místo, které navštěvujeme vždy, když jsme v Káhiře, je Al Gurí palác u bazaru Khan el Khalili. Zde zažijete dechberoucí vystoupení súfistů skupiny Al tanoura Group (v Egyptě se tomuto představení říká i Tanoura show), kteří představují tradiční hudbu a tanec vycházející ze súfistických praktik. Muži se v dlouhých sukních točí a představují planety, vypráví příběh o vzniku vesmíru, o životě i smrti, dostávají se do transu a spojení s bohem. Vše za doprovodu živé hudby, která ve vás vyvolá nejrůznější emoce a propojení s celým představením. 

Zavřít boční panel

Alexandrie

V Alexandrii je krásný výhled na Středozemní moře ze známé kolonády, kde najdete jednu kavárničku vedle druhé. Turisty sem především láká alexandrijská knihovna a pozůstatky řecko-římských budov. 

Zavřít boční panel

Marsa Matruh

Město ležící západně od Alexandrie a najdete zde nejkrásnější pláže Egypta. Sice zde nejsou podmínky na potápění, ale užijete si křišťálovou vodu a bílý písek. Marsa Matruh je dovolenkovou destinací Egypťanů a zahraniční turisty tu vůbec nepotkáte. Určitě stojí za to se zde zastavit a užít si den, dva na hotelové pláži (za poplatek můžete využít i pláž hotelu, v němž nebydlíte). Kromě pláží není v Marsa Matruh moc co navštívit.

Zavřít boční panel

Siwa

Oáza uprostřed ničeho, ale nejkouzelnější místo v Egyptě – tolik odlišné od zbytku země. Siwa se nachází v poušti na západě Egypta u libyjských hranic a je obydlena původním berberským obyvatelstvem. Berbeři jsou velmi přátelští a neustále vás budou zvát na čaj, což znamená, že přinesou další kobereček před jejich dům, na plynové bombě uvaří typický mátový čaj a budete si povídat hodiny o životě u nich a u nás.

Siwa má neskutečné a nepopsatelné kouzlo. Původně zde stála pevnost (menší město) s názvem Shali, která byla postavena ze směsi soli a bláta. Kolují zde legendy o tom, že město žilo v míru dlouhá staletí do doby, než se obyvatelé znepřátelili a postavili mezi sebou zeď. V tom přišel déšť a celou Shali rozpustil. Nevíme sice, jak to doopravdy bylo, ale opravdu tam původní obydlí uvidíte v troskách (jakoby rozpuštěné), částečně ještě obydlené.

Po příjezdu je dobré se domluvit v hotelu, aby vám sehnali místního „průvodce“ (nečekejte zde cestovní kanceláře), který s vámi místo projede a bude mluvit anglicky. Nám se podařilo narazit na Mohiho, z něhož se stal během jednoho dne náš kamarád. Navštívit můžete Kleopatřinu koupel, kam prý Kleopatra opravdu jezdila, nebo Amonův chrám, respektive jeho trosky, kde sídlila známá věštkyně, která předurčila slávu Alexandra Velikého. Krásný výlet je na ostrov Fatnas, kde můžete na jezeře pozorovat nádherný západ slunce a utrhnout si k tomu čerstvé vynikající datle.

Pod Siwou se nachází obrovské podzemní jezero, které je hlavním zdrojem pitné vody pro celý Egypt. V místním muzeu zjistíte, jak žijí Berbeři (například, že jejich svatba trvá až sedm dní a zvou se celé vesnice novomanželů), a pokud budete mít více času, můžete se vydat do pouště na přespání pod širým nebem, kde vám i uvaří tradiční večeři, nebo na čtyřkolkách se projet po písečných dunách.

Do Siwy se dostanete autobusem z Káhiry, kdy můžete udělat zastávku na pláže v Marsa Matruh. Počítejte se zdlouhavou cestou až 10 hodin. Můžete nám věřit, že ta cesta stojí za to, co v Siwě uvidíte. Pokud zastavíte v Marsa Matruh, doporučujeme do Siwy pokračovat minibusem, je čistší a bezpečnější. Jižněji od Siwy najdete krásnou tzv. bílou poušť se skalnatými útvary nebo naopak černou poušť, a to blíže k oáze Bahariya, v níž nejsou již další zajímavá místa k návštěvě. Tento výlet můžete podniknout jen domluvou ve vašem hotelu a většinou jede více turistů, na vlastní pěst tento výlet podniknout nejde.

Zavřít boční panel

Luxor

Luxor je nádherné historické město, v jehož okolí se nachází mnoho památek, které stojí za to navštívit. Doporučujeme výlet do Údolí králů, kde máte možnost vidět spoustu krásných hrobek. Údolí králů se nachází ve skalnaté poušti, kde panuje naprostý klid a neskutečné ticho. Společně s návštěvou Údolí králů můžete navštívit chrám královny Hatšepsut.

Nás osobně zde nejvíce učaroval Karnacký komplex, v němž najdete několik chrámů a také slavnou sloupovou síň. V některých chrámech budete mít možnost vidět naprosto zachovalé barvy z původní doby.

V komplexu se pohybují místní, kteří vám budou neustále chtít ukazovat, kde co je, kam se máte podívat a dělají to proto, že po vás budou chtít bakšiš (například 5 liber). Je tedy na vás, zda hned odmítnete nebo se necháte provést. Někdy vám ukážou zajímavé kresby, kterých byste si jinak nevšimli. Na pobřeží Nilu najdete pak ještě menší Luxorský chrám.

Poblíž Luxoru se nachází krásně zachovalý chrám Abydos, sem se dostanete bohužel jen zakoupením výletu, protože turistům se sem nedovoluje jet na vlastní pěst. Tento chrám je opravdu nádherný a mimo jiné zde najdete známé kresby hieroglyfů, které mají podobu vrtulníku, ponorky apod. a dobře slouží konspiračním teoretikům. Dalším místem, které můžete navštívit, je chrám v Esně, který taktéž budete muset navštívit společně s turistickou výpravou.

Zavřít boční panel

Asuán

Asuán je naše nejoblíbenější město, které rozhodně stojí za návštěvu. V jeho centru se nachází historický bazar (neboli súq), kde můžete nakoupit třeba koření nebo různé suvenýry.

Na Nilu je pak několik ostrůvků, jedním z nich Kitchenerův ostrov, kde se nachází nádherná botanická zahrada s mnoha druhy palem, jasmínů, ibišků apod. Na ostrov se dostanete lodí, kdy se stačí na břehu pozeptat místních v loděnicích a za úplatek vás rádi svezou.

Dalším ostrovem je Elefantin, kde se nachází původní núbijské vesničky s krásnými malovanými domy a přátelskou atmosférou místních. Doporučujeme se projít ostrůvkem a nechat se pak místními pozvat do núbijského domu, který mají vždy částečně otevřený pro turisty a kde vás pohostí čajem. Ukážou vám místní tradiční výrobky a nabídnout ke koupi, určitě vás nebudou nutit, rádi se i jen pochlubí svým uměním. Je zdvořilé jim nechat spropitné za čaj, i když si o to neřeknou. Nám se stalo, že nás pak pozvali na rodinnou večeři s hudbou a tancem, která byla opravdu úžasná, a nic po nás nechtěli, ani spropitné si nevzali. Dokonce nás zvali na příští rok na bratrancovu svatbu.

Ve městě se ještě nachází krásné Núbijské muzeum, kde se o životě a kultuře Núbijců mnoho dozvíte.

Z Asuánu se můžete vydat na několik výletů – k nejznámějším patří určitě Abu Simbel, což je chrám a nejjižnější bod Egypta přímo u súdánských hranic. Jeho prostředí má své kouzlo, ale osobně nám jedna návštěva stačila, neboť místo je velmi přelidněné a z chrámu si toho moc neužijete.

Krásný výlet je na ostrovní chrám Philae nebo na Násirovu přehradu, kam se dostanete jen s turistickým výletem, po svých nikoliv. Mezi Asuánem a Luxorem se nachází ještě chrám Edfu a poblíž Asuánu mnohem zajímavější chrám Kom Ombo.

Můžete se také vydat do pouště a navštívit mauzoleum Aga Khana a dále pak klášter sv. Simeona. Na Asuánu se nám líbí, že zde najdete prvky několika kultur a náboženství. Pokaždé, když jsme v Asuánu nebo i Luxoru, nenecháme si ujít volné projížďky na lodi. Stačí si v loděnici pronajmout loď i s kapitánem a můžete si plachtit, kam chcete. Kapitán vám řekne spoustu zajímavostí, zastavíte na banánovém ostrově, popijete karkade s místními a plavíte se dál po Nilu a kolem jeho ostrůvků.

Počasí a sezóny v Egyptě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Hurgada a pobřeží
Podnebí je podobné po celém Egyptě

22 °C

22 °C

25 °C

29 °C

33 °C

35 °C

36 °C

36 °C

34 °C

31 °C

27 °C

23 °C

Počasí

Pokud nemáte příliš rádi teplo, vyhněte se cestování v měsících červenci a srpnu, kdy se trhají teplotní rekordy. Je to však současně sezóna zrání manga, kterou vám rozhodně doporučujeme nevynechat, ale nebojte, tato sezona pokračuje až do října. Žádné jiné období v roce není výrazně specifické, v zimě můžete zažít déšť a v nočních hodinách velké chladno.

Pokud se do Egypta vydáte za poznáváním, určitě upřednostněte období listopad–duben, kdy je chladněji (od severu kolem 20 °C , k jihu pak kolem 25 °C  i více). V letním období od května do října se teploty pohybují  kolem 25 °C–40 °C  i více, opět dle oblasti. Ve vnitrozemí a na jihu v oblasti Sai’di regionu (Luxor, Asuán atd.) jsou vždy teploty vyšší.

U pobřeží čekejte příjemný vítr od moře, který dokáže ochladit a příjemné večery. Pokud pojedete v letní sezoně, doporučujeme na památky vyrazit hodně brzy ráno, nebo pak večer a vyhnout se poledni obloukem. Jinak počítejte se sprchou ve vlastním potu, a pokud nejste na tyto teploty zvyklí, velmi vás to unaví.

Sezóny a kdy vyrazit

Vyrazte co nejdříve. Kromě letních hork a ramadánu, kdy je těžké jít za zábavou, vás nečekají žádná omezení. Pokud se do Egypta vydáte za poznáváním, určitě upřednostněte období listopad–duben, kdy je trochu chladněji. Upřednostňujete-li moře a vodní sporty, můžete do Egypta vyrazit kdykoli, neboť moře je teplé celý rok (v zimě kolem 22 °C  a v létě kolem 28 °C).

Skvělé akce do Egypta

ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 81%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
33 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu