Průvodce státem

Egypt

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Bohatství a pestrost za zdmi letovisek

Severoafrická země, kterou obklopuje krásné Středozemní a Rudé moře. Za sousedy má současně kontroverzní státy – Libyi, Súdán a Izrael. Egypt býval jednou z největších říší světa, avšak i dnešní život a kultura v Egyptě má stále co nabídnout. Pokud netrpíte nedostatkem odvahy a rádi opouštíte komfortní zónu, máte možnost poznat opravdový současný (a stále dostatečně bezpečný) Egypt ve všech jeho podobách. 

Budete pít čaj s berbery v oáze Siwa, projedete se úzkými uličkami Luxoru na „hantouru“, zažijete magický obřad „zaaru“, budete při západu slunce plachtit po Nilu, uvidíte dechberoucí představení súfistů a vše zvládnete na vlastní pěst bez průvodce, bez komerce. Pokud máte rádi dobrodružství a nepotřebujete vše dopředu nalinkované, zažijete zde probuzení vašich instinktů a přísun dávek adrenalinu.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Klementová
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu do Egypta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Nezapomeňte na opalovací krém. Bude vedro a nikdy tu neprší.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Egypta

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Egypt byl jednou z největších říší světa, které vládlo mnoho faraonů. Trvala nepředstavitelných 3.000 let až do doby, než si ji podmanil Alexandr Veliký 331 let př. n. l. a, stala se součástí Makedonie a její rozpínající se říše. Po pádu Makedonie se Egypt dostal pod nadvládu Římanů, Arabů, Turků a v roce 1798 pod francouzskou okupaci, která je významná dokumentací historických památek. Nejdůležitějším nálezem doby okupace byla Rosettská deska, která byla objevena díky tažení Napoleonova vojska a díky ní mohly být rozluštěny hieroglyfy.

Faraon

Roku 1805 převzal vládu Muhammad Ali, jehož vláda později přešla do období anglické okupace a později první republiky. Už za jeho vlády nastala v Egyptě doba přibližování se k západnímu stylu života, a to díky Francouzům a později Angličanům. Do Egypta čím dál více jezdili malíři, spisovatelé a cestovatelé, jejichž spisy a malby obdivovali lidé po celém světě a Egypt tak získával popularitu.

Na přelomu 19. a 20. století se díky přívalu cestovatelů ze světa Egypt začal kulturně inspirovat západem. Objevily se evropské hudební nástroje mezi tradičními, egyptské zpěvačky napodobovaly francouzské „chansony“, vznikaly typické varieté s vystoupením evropských kapel, cirkusových čísel a samozřejmě i místních orientálních tanečnic (neboli awaleem). Káhiře se tehdy říkalo „Paříž blízkého východu“ a s příchodem republiky Egypt otevřel dveře cestovnímu ruchu a obchodu.

V 50. letech v tzv. zlaté éře Egypt, hlavně pak Káhira, vzkvétal především kulturně. Kinematografie se vyrovnala úrovni kinematografie evropské, Evropané do Egypta jezdili obchodovat, žít a užívat si exotiku a daleký orient. V té době celá egyptská společnost vzhlížela k západnímu stylu života, ženy nosily módní účesy a evropské šaty, ulice byly uklizené a nočnímu životu se nedalo uniknout.

Později se změnou vlády v roce 1981, kdy byl tehdejší prezident Anwar Sadát zavražděn, v zemi získalo moc Muslimské bratrstvo a vlády se ujal diktátor Husní Mubarak. V tomto období Egypt začal upadat do společenské i ekonomické krize, chabého sociálního a zdravotního „rozvoje“ a nejvíce těžil především z turismu a vzniku nových letovisek, jako je Hurghada, Marsa Alam apod.

Letovisko Hurghada

Roku 2010 v Egyptě začaly masivní protesty, které rozpoutaly tzv. arabské jaro a revoluci. Egypťané dostali tak dlouho žádanou Mubarakovu rezignaci a věřili v lepší časy. V rozvrácené zemi vyhrál první volby islamista Muhammad Mursí, kterého sesadila armáda pučem a Muslimské bratrstvo bylo postaveno mimo zákon. Mnoho jejich členů s bývalým prezidentem Mursím bylo odsouzeno k trestu smrti. V současnosti si Egypt hledá cestu k lepším zítřkům pod vedením generála Abdala Fattah as-Sísiho, Egypťané věří a doufají v rozvoj země a svobody, mladí lidé podporují liberalismus a liberální strany sílí.

Lidé

Lidé v Egyptě jsou různí dle oblastí, kde se zrovna vyskytujete. Doporučujeme poslouchat vždy svoji intuici. Egypťané všeobecně neradi přiznají, že něco neví, a když se jich zeptáte na radu, mohou se přetrhnout, aby vám vyhověli. Pokud se jich zeptáte na cestu, většinou vám ji ukážou, někdy správně, někdy špatně. Než aby přiznali, že neví, radši vám řeknou cokoli. Starší lidé jsou méně komunikativní, pokud neznají jazyk, nebudou se ani snažit.

Z našich zkušeností jsme zjistili, že čím více na jih, tím více ochotných a milých lidí najdete. Oblasti Luxoru a Asuánu jsou v komunikaci s místními nejlepší, často vás budou zvát na rodinné oslavy (doporučujeme se zúčastnit). Horší je to pak na severu, především v Alexandrii, kde je velmi těžké se domluvit i jen s taxikáři. Rádi bychom varovali před prodejci, především u turistických památek (nejvíce u pyramid) a bazarů, kde prodávají i nejchudší lidé a budou se vám snažit vnutit cokoli, jen aby si něco vydělali. Pokud nemáte zkušenosti z podobných zemí a s podobnou mentalitou, obrňte se dostatečnou trpělivostí, někdy to bývá s komunikací vyčerpávající.

V Egyptě žije asi 9x více lidí než v ČR.

Svátky

Egypt kromě ramadánu nemá příliš významné svátky. Během ramadánu nedoporučujeme do Egypta jezdit, neboť je spousta zábavních a kulturních míst zavřena. V zemi se konají po celý rok menší (i větší) muslimské oslavy tzv. moulidy, které se dějí v ulicích i v největších mešitách a oslavují různé svaté. Na těchto oslavách zažijete hudbu, rituální transové tance mužů, kterým se říká Zikr a jejichž významem je se dostat do spojení s bohem a stavu opojení.

Kultura

K Egyptu patří hudba a tanec. Kdykoli večer vyjdete do ulic, ať už v Káhiře nebo v jiných městech, uslyšíte hudbu. Egypťané jsou zvyklí slavit na veřejných místech, často uvidíte v uličkách měst postavené provizorní stany z barevných látek, z nichž se line velmi hlasitá hudba. Určitě se běžte podívat, co se za akci koná, často to bude svatba nebo třeba „rozlučka se svobodou“. Místní rádi zvou cizince, pokud budete mít to štěstí, běžte se podívat, jak se Egypťané baví. Velmi často uvidíte svatební průvody (neboli El Zaffa Arousa), kdy se vede nevěsta do nového domu, popřípadě na oslavu a celé procesí prochází ulicemi, zatímco kolemjdoucí si nevěstu fotí a gratulují. Vše je doprovázeno hrou na rámové bubny, typickým pokřikem zaghareet (podobně jako u nás tradiční juchání) a tancem.

V Egyptě naleznete různá etnika v různých oblastech a jejich oslavy se pak liší jen typem hudby, tance a jazykem. Například v Siwě žijí Berbeři, u nichž najdete tradiční pouštní hudbu v berberském jazyce. To stejné zažijete na jihu v Asuánu, kde velkou část obyvatel tvoří Núbijci, jejichž tanec a hudba mají africké prvky. V Luxoru můžete narazit na potomky egyptských cikánů neboli Ghawazee, kteří mají velmi specifický tanec. Tak jako u nás, se každý kraj vyznačuje specifickým folklórem.

Co se řemesel týče, v Egyptě najdete na každém kroku obchody s alabastrovými soškami nejrůznějších egyptských bohů, dále samozřejmě ručně malované papyry (originál nelze zmačkat, dávejte si pozor, ať vám neprodají mačkavý papír z banánovníku) a populární jsou i parfémy krásných orientálních vůní. Na tyto produkty doporučujeme specializované obchody, raději si připlaťte za kvalitu, než abyste koupili nekvalitní zboží. Jako zvláštnost bychom rádi zmínili látku s názvem „tullebitelli“, která se vyrábí v egyptském městě Asuyit. Tradičně je to černá síťovina protkaná malými plátky pravého stříbra, které vytváří nejrůznější egyptské obrazce a vzory. Tuto látku koupíte i v dalších barvách, a to v podobě šátku, šatů apod. Počítejte s vyšší cennou, ale velice originálním zbožím. Najdete ji třeba i na Khan el Khalili v Káhiře, popřípadě se poptejte místních. Dá se koupit i falešná látka, kde se nepoužívá stříbro, i na tohle si dejte pozor. Šátek imitace vyjde na asi 150 Kč, originální na 500 Kč.

Jazyk

Kromě oficiální arabštiny se obstojně domluvíte anglicky, a to kdekoli v Egyptě. Místní často rozumí i francouzsky a v letoviscích narazíte i na celkem dobrou češtinu, ruštinu apod.

Minislovníček:

  • Marhaba – Ahoj
  • Šokran – Děkuji
  • Chalas – Dost, stačilo (když vám budou něco vnucovat, například na bazaru)

Turismus

Cestovní ruch směřuje především do letovisek, jako je Hurghada, Sharm al Sheikh, Marsa Alam apod. Určitě jsou tyto destinace vhodné pro turisty, kteří jedou za krásami moře nebo vodními sporty a neholdují příliš dobrodružství, historii a kultuře. Po revoluci v roce 2010 cestovní ruch bohužel klesl z důvodu strachu z nejisté politické situace. V současnosti je Egypt mimo severní Sinaj bezpečný a stabilní.

Turismus v Egyptě

Geografie

Egypt tvoří z většiny samozřejmě poušť a veškerý život se odehrává v blízkosti vodních zdrojů – po celé délce Nilu, v jeho deltě a pak v odlehlých oázách, například v okouzlující Siwě. Tato místa jsou plná nádherné zeleně, datlovníků a palem. V současné době není příliš bezpečné jezdit na sever Sinaje, i když má svá kouzla skalnaté pouště a osad domorodých beduínů. V současnosti tam probíhají potyčky s bojovníky ISIS, které zatím beduíni úspěšně potlačují.

Oáza v Egyptě

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Egyptská libra

V Egyptě platí egyptská libra, určitě se seznamte s vizuální podobou bankovek (nejmenší je 1 libra) a nenechte se nikde ošidit. Mince existují v nominálních hodnotách od 5 pisatrů po 1 libru.

Egyptská libra

Směnárny a platba kartou

Peníze není problém měnit ve většině bank, popřípadě hned při příletu na letišti (mějte sebou eura nebo americké dolary). Platba kartou je možná v hotelích a bankomaty najdete ve všech větších městech v blízkosti centra. V nákupních centrech můžete platit i kartou, v obchodech na ulicích je to horší a na bazarech platba kartou vůbec není možná.

Kolik co stojí

V Egyptě je podstatně levněji než u nás. V hostelech se setkáte s cenami od 120 Kč na noc, s čistými pokoji i sociálním zázemím a často dostanete i snídani. Jídlo je mnohem levnější než u nás, pokud se stravujete jako místní. I doprava po městě i mezi města je velmi levná. To, co utratíte u nás za den, vám v Egyptě vystačí i na vstupenky, jízdenky a taxi dohromady.

Spropitné a smlouvání

Spropitné určitě rádi přijmou kdekoli. Často si o ně řeknou na historických památkách, když vám třeba jen ukážou na nějakou malbu nebo když vám pomohou na letišti s kufrem (ne, že by se předem ptali, zda pomoci chcete). V Egyptě je velká chudoba a budete se setkávat s tím, že někdy po vás budou lidé chtít i spropitné (v Egyptě se říká bakšiš) za každou maličkost. Spropitné může být ve výši 3 liber a více, a to dle situace.

Smlouvání je egyptský národní sport, baví je a vás musí taky. Na bazarech neboli trzích se smlouvá vždy. Často začínají na neuvěřitelných částkách, na něž turisti občas naletí. Vždy navrhněte cenu aspoň o polovinu nižší, než nabídnou. Například tradiční egyptské oblečení galabeya na bazarech stojí kolem 30–60 liber (120–250 Kč), menší sošky seženete od 10 liber (40 Kč) dle materiálu a provedení. Pro ty, kteří nemají rádi smlouvání, doporučujeme zajít do obchodu s pevnými cenami – pořád to na naše poměry bude levné.

Jak ušetřit

V Egyptě je opravdu levně. Můžeme doporučit například přemisťování se po Káhiře metrem, jízdenka stojí 4 Kč za jednu jízdu a dojedete na místo rozhodně rychleji než taxíkem. Ani taxi není drahé – doporučujeme si přivolat modernější a nechat si zapnout taxametr (nedělají to automaticky, i když to zákon uděluje) – nemají možnost vás ošidit a smlouvat o ceně.

Stravujte se s místními, nejen, že vás často pozvou na rodinnou slavnost plnou skvělého jídla, ale na každém rohu je nejúžasnější občerstvení GAD, kde mají i menu v angličtině a můžete ochutnat místní speciality. Nenechte se vyděsit velmi strohým interiérem, je to spíše podoba fast foodu, ne restaurace. Nebojte se bydlet v hostelech, nezažili jsme žádný špinavý ani žádný se šváby.

Egyptské hostely jsou odlišné od těch našich, většina má na pokoji klimatizaci a pokoje nejsou sdílené, což je obrovská výhoda pro ty, co neradi pokoj obývají s cizími lidmi. Můžete si tak za stejně levnou cenu zamluvit pokoj pro dva. V ceně je většinou snídaně, což je zpravidla egyptský rohlík s fíkovým džemem nebo vajíčka.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel využije variantu denního rozpočtu, která se pohybuje kolem 500 Kč na den a obsahuje ubytování v hostelu se snídaní (150 Kč) – egyptské hostely mívají pokoje i pro dva a jsou pořád stejně levné, nemusíte tak sdílet pokoj s cizími lidmi jako v klasických hostelech, pokoje také mají většinou klimatizace. Dále jídlo a pití na celý den (150 Kč), dopravu a vstupné na památky. Celkově tedy utratí cca 500 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta s větším pohodlím a hotelem s větším servisem, více útulnými pokoji a švédskými stoly, jízdou taxi a jídlem v restauracích nebo amerických fast foodech vás vyjde na cca 1.000 Kč osoba/den (taxi 100 Kč, jídlo 300 Kč, hotel 500 Kč, vstupné apod.).

Pro luxusnější zážitky a návštěvy barů na lodích, hotelových kabaretů a bydlení v pětihvězdičkových hotelích počítejte s rozpočtem 2.500-4.000 Kč osoba/den, kde hlavní část tvoří ubytování a strava.

Nezapočítáváme suvenýry, u nich se částka bude lišit dle vašich preferencí. Někdo utratí za celý výlet jen 500 Kč, někdo i tisíce.

Alternativou jsou samozřejmě zájezdy s cestovní kanceláří, mimo sezonu se můžete dostat i na opravdu výhodné ceny kolem 6.000 Kč na týden s All–inclusive. Aktuální nabídky zájezdů do Egypta zde.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Egypta

Do Egypta se dostanete samozřejmě letecky, a když budete mít štěstí, tak narazíte na slevu na cestujlevne.com a z Prahy do Káhiry vás to bude stát kolem 5.000 Kč. Klasické ceny však aerolinky nabízí letenky v cenách od 6 do 11.000 korun.

Jak se nejlépe dopravovat

Doporučujeme využít hromadnou dopravu, především vlaky, které jsou spolehlivé a v rámci možností i čisté, u autobusů je to o štěstí, můžete natrefit na moderní klimatizovaný vůz, stejně jako na rozpadající se drožku. Bezpečnější varianta cestování je rozhodně vlakem, neboť řidiči autobusů mají mnohahodinové směny a často jsou unavení. Kratší vzdálenosti mezi městy obstarávají i minibusy a často volte tuto variantu, protože jsou čistší, klidnější a pohodlnější.

Železnice

Lze zakoupit i první třídu, která je velmi čistá a hlavně klimatizovaná – je dobré si vzít svetr, neboť klimatizaci Egypťané používají všude, nejen ve vlaku, a to naplno. Před revolucí bylo možné využít noční vlaky na delší trasy (např. mezi Káhirou a Luxorem), nyní je to pro turisty zakázáno z bezpečnostních důvodů. Pro turisty jezdí pouze luxusnější spací vlaky, kde se cena vyšplhá až na 2.000 Kč za jednu cestu. Jízdní řády vlaků můžete ověřit na oficiálním webu železnic. Za tuto cenu si však pořídíte na stejnou cestu zpáteční letenku vnitrostátního letu s Egyptair (přímo na jejich webu).

Vlak u Nilu

Autobusy

Další možností jsou samozřejmě autobusy, které jsou stejné jako české průměrné autobusy a jsou vybaveny klimatizací. Lístky na vlak i autobus je nutné koupit vždy předem, alespoň 2 dny. Online prodej nefunguje, takže je třeba dojít na místní nádraží. Na místě těsně před cestou bývají vždy vyprodány.

V každém městě je vždy stanoviště minibusů, které jezdí mezi městy. Je potřeba se místních zeptat, kde jej najdete, a tam se ptát řidičů, zda někdo jede do vaší destinace. Jakmile se minibus naplní – vyráží, žádný jízdní řád neexistuje.

Při přemísťování mezi městy autobusem (popřípadě autem, dle vaší odvahy) počítejte s bezpečnostními kontrolami na cestě. Na cestě Káhira – Dahab jich je třeba až 5. Jsou to stanoviště vojáků, kteří občas odstaví autobus, zkontrolují doklady a někdy dělají prohlídky zavazadel (vždy mužů) a požádají o vystoupení z vozidla a otevření zavazadla – je to běžná praxe a vždy spolupracujte a buďte přátelští. Počítejte tak, že se často na cestě zdržíte i o hodinu déle, jen kvůli této kontrole. Nejčastěji se kontrolují doklady a jejich platnost i pravost, dále se hledají drogy apod.

Městská doprava

Po městech pak máte neomezené možnosti dopravy. Nejčastěji taxíkem, který zde stojí stejně jako u nás městský autobus. V Káhiře pak máte možnost využít metro, je levnější a rychlejší v přemisťování po městě než taxi.

Další specialitou je tuktuk (nebo rikša), které najdete spíše v okrajových čtvrtích měst a na malých městech a moc se k nim nedostanete.

Městské autobusy tu nefungují dle jízdního řádu jako u nás, musíte se ptát řidiče, kam a přes co jede, což je složité, neboť většinou nerozumí anglicky. Také zde fungují tzv. minibusy, které však rozhodně nedoporučujeme, protože jde o nejlevnější a nejméně bezpečnou cestu po městě. V Luxoru a Asuánu narazíte na malé koňské povozy, kterým se říká hantour. Určitě doporučujeme tento způsob dopravy vyzkoušet, především pro romantické projížďky.

Půjčení auta

Půjčení auta naprosto nedoporučujeme. Zvládli byste meziměstské trasy, ale řídit v Káhiře nebo Alexandrii je velmi nebezpečné. V Káhiře jsou neustálé zácpy a ze dvou pruhů místní dokážou udělat pruhů 5. Pro naše vnímání městské dopravy to není vhodný způsob.

Vydáte-li se mimo město, řízení auta nebude takový problém, nicméně provoz je v hlavní oblasti zajímavých cílů okolo řeky Nil hustý i na venkově.

V Egyptě se jezdí vpravo a silnice jsou kvalitní jak ve městech, tak i mezi městy.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Egyptská kuchyně

Nejtypičtější jídlo je národní pokrm koshari, což je mix rýže, luštěnin a těstovin s rajčatovou omáčkou a opraženou cibulkou. Ač se to zdá být zvláštní kombinace, je to vynikající jídlo. Velmi oblíbeným jídlem v Egyptě je pečený holub (neboli hamama). Dalším typickým jídlem je foul (nebo ful) – mačkané vařené fazole v koření a podávané s chlebem či zeleninou zpravidla k snídani.

Koshari

Pokud si v místě pobytu požádáte o egyptskou snídani, dostanete určitě foul, k tomu taky typický egyptský fíkový džem a třeba i domácí jogurt. Molokheyyah (čti molocheja) je polévka z rostliny připomínající špenát. Tato rostlina se vaří s vývarem z masa a má trošku slizký vzhled, může se přidávat do rýže k pokrmům. Ke svačině nebo menšímu jídlu si Egypťané dávají sendviče, což je tradiční arabská placka plněná čímkoli chcete – typický je cizrnový hommos, lilková pasta baba ghanoug (čti baba ganúž), salát tabouleh (z petržele, rajčat, bulguru, cibulky), tahini (sezamová pasta) a falafel (cizrnové karbanátky). Tato jídla dostanete v každé egyptské restauraci.

Pita s falafelem

Pokud budete mít štěstí na sezonu manga, na každém rohu najdete obchůdek s ovocnými šťávami a jednou z nich je právě mangový džus – naprostá lahoda v letních dnech. Jen si tam nenechte přidat led z místní vody, ta není pitná. Dalším tradičním nápojem je karkade, čaj ze súdánského ibišku, který se pije horký nebo studený a obsahuje vysoký podíl vitamínu C, proto je dobré si ho osladit, je značně kyselý. Po celém Egyptě se pije hlavně černý čaj s mátou, který Egypťané hodně sladí, a také tradiční arabská káva z džezvy.

Jak se stravovat jako místní

Vřele doporučujeme egyptský fast food GAD, kde najdete všechny egyptské speciality. Toto místo praská ve švech celý den, místní tam snídají, obědvají, svačí i večeří. Jídlo je neustále čerstvé, a pokud vám nevadí, že interiér opravdu připomíná levný fast food, dobře a hlavně velmi levně se zde najíte. V každém městě na takový malý fast food narazíte, jídlo je místní a autentické. Osobně jsme nikdy neměli stravovací potíže z těchto míst a užíváme si jídlo v autentickém prostředí mnohem raději.

Pokud máte chuť na něco luxusního v romantickém orientálním prostředí, tak v každém městě najdete restaurace, zpravidla při hotelích, které nabízí světové menu. V Káhiře najdete klasickou nabídku jako v každé jiné metropoli, luxusní bary, sushi restaurace, italskou kuchyni nebo hipsterská bistra a kavárny. Samozřejmě nechybí řetězce jako Starbucks, Coffeeshop Company a americké fast foody. Další možnost stravování je v nákupních centrech, kterých má Káhira několik, a připomínají luxusní malá městečka. V nich se skrývá mnoho fast foodů světových, asijských a blízkovýchodních.

Obvyklé ceny v restauracích

U menšího sendviče s falafelem a baba ghanoug v GADu počítejte s cenou 12 Kč. Koshari jako hlavní jídlo dostanete ve fast foodech za 20–50 Kč dle velikosti porce. Mangový džus koupíte za 15 Kč. Pokud se vydáte do amerických fast foodů, tak ceny se pohybují podobně jako u nás.

V luxusnějších restauracích ceny odpovídají cenám jako u nás v levnějších restauracích. Na zábavních lodích nebo v káhirských hotelech stojí večeře kolem 800–1.300 Kč a obsahuje vždy i zábavu (orientální tanečnice, živá hudba, zpěvák, plavba po Nilu), kterou stojí za to aspoň jednou navštívit.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Vodní sporty

Mnozí jezdí do letovisek u Rudého moře, v Egyptě je to hlavně kiting – kite surf, který je zde velmi dostupný. Samozřejmě si můžete půjčit i vodní skútry, a to kdekoli u moře.

Potápění

Profesionální kurzy nebo pro zábavu, a to především v letoviscích u Rudého moře (Hurghada a okolí, Sharm al Sheikh, z nichž se jezdí i na okolní ostrovy a vhodné lokality), které jsou bohaté na krásné korály a podmořský svět. Egyptské prostředí je vhodné i pro naprosté začátečníky.

Potápění v Egyptě

Šnorchlování

Nemusíte se za krásami moře a korálů jen potápět, nabízí se i šnorchlování. Téměř v každém letovisku u Rudého moře jsou možnosti pro šnorchlování, které zvládne každý. Buď přímo z hotelové pláže, nebo s výletem lodí.

Pláže

Rudé moře je populárnější právě kvůli korálům a turistickým letoviskům. Nicméně téměř bílý písek a křišťálovou vodu najdete spíše u Středozemního moře, konkrétně v Marsa Matruh, kam jezdí na dovolenou Egypťané a cizince tu nepotkáte, ale za tímto pokladem se musíte vydat na vlastní pěst. Pokud nebydlíte v hotelu s pláží, není problém si zaplatit vstup na jakoukoli hotelovou pláž. Veřejné pláže nedoporučujeme, protože nejsou tak udržované.

Pláže v Egyptě

Noční život

V Káhiře existuje spousta klubů pro mladé, například na lodích kotvících na Nilu. Doporučujeme i trochu luxusnější výlet, a to na večerní projížďky luxusními loděmi, které projedou Káhirou, na níž je krásný noční pohled. V ceně zhruba 1,5 hodinové „plavby“ je večeře se zábavním programem – folklorní show, živá kapela, zpěvák nebo zpěvačka a samozřejmě orientální tanečnice v nádherných kostýmech a téměř půlhodinovém vystoupení. V každém velkém hotelu probíhají vystoupení živé kapely a orientální tanečnice spojené s večeří nebo budete mít štěstí a někdo z místních vás pozve na rodinnou oslavu či svatbu – stojí to za to. Egypťané jsou zvyklí s přáteli nebo i s rodinami po večerech, kdy je konečně chladněji, vysedávat v kavárnách na šíše (vodní dýmce), kavárny jsou na každém rohu. V Káhiře například El Fishawy, Oum Kalthoum caffee, které najdete na Khan el Khalili.

Adrenalinová zábava

Mnozí projížďku na velbloudovi či na koni kolem pyramid jako adrenalin nevidí, my ano. Půjčit si je můžete třeba u pyramid. Pokud upřednostňujete stroje, máte možnost půjčit si čtyřkolky, a to nejen u pyramid v Gíze, ale při výletech do oáz či pouští, kde budete brázdit písečné duny. Oblíbený je i let horkovzdušným balónem v Luxoru.

Nakupování

Obchody a stánky se suvenýry vás neminou v žádném městě. Nejzajímavější jsou však orientální bazary, například Khan el Khalili v Káhiře (další bazary jsou třeba Ataba Súq, kde se prodává praktické zboží spíše pro místní), kde koupíte jak suvenýry, tak tradiční egyptské oblečení, vodní dýmky, hennu, koření či karkade (ibišek), zlato a další zboží. Khan el Khalili rozděluje rušná ulice Al Azhar – na jižní straně bazaru najdete lokální produkty, především oblečení, obchody s látkami a tradičními výšivkami; na severní straně pak suvenýry, koření a tradiční zboží. Pokud máte rádi luxus a chcete vědět, jak žijí bohatí, tak navštivte nákupní centra v Káhiře, která připomínají menší města a nabízí klasické značky, ale hlavně i luxusní zboží (Festival City Mall, City Stars Mall aj.).

Parky

Zde bychom rádi vyzdvihli luxusní park na kopci v Káhiře, klidné místo pro piknik a pozorování západu slunce. Park má krásný výhled na citadelu (Mohammad Ali) a je krásný i za tmy. Chodí sem převážně místní a my sem utíkáme za klidem od velkoměsta a pro trochu zeleně, které je v Káhiře pomálu. Káhira má více pěkných, ale oproti Al Azhar příliš rušných parků, kam spíše chodí rodiny s dětmi trávit volný čas. Dokonce zde najdete i zoologickou zahradu, která bohužel však tolik za návštěvu nestojí. V Asuánu pak najdete krásnou ostrovní botanickou zahradu na Kitchenerově ostrově.

Kultura

V Káhiře najdete mnoho kulturních center – Makan, El Dammah theatre, The Culture Wheel, která provozují především mladí lidé a v programu mívají tradiční hudbu i tance a naopak i moderní až hipsterské kapely kombinující výraznou arabskou hudbu s moderní. Krásný zážitek je návštěva Opery pro koncerty filharmonie nebo třeba představení Aidy.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Doporučujeme očkování proti žloutence typu A a B před cestou. Dále se doporučuje očkování i na břišní tyfus. Antimalarika jsme nikdy nepoužili, avšak někdy se z přílišné opatrnosti doporučují.

Prášky na případnou faraonovu pomstu (egyptský průjem není to, co český) seženete v každé lékárně v Egyptě, které jsou doslova na každém kroku. Z domova si nic nevozte, bude vám to k ničemu. Počítejte s tím, že vás egyptský průjem postihne, a prášky si kupte hned, jak přiletíte.

Kriminalita

Co se týče velkých měst, jako je třeba Káhira, nechoďte do okrajových chudinských čtvrtí – není tam nic k vidění a v současnosti jsou tam občasné problémy s gangy.

Dávejte si pozor na kapsáře ve velkých městech, osobně nám nikdy nikdo nic neukradl, ale na bazarech to bývá hodně přelidněné a nepřehledné. Na turistických místech si dávejte pozor, jakou bankovkou platíte a co dostanete zpět. U pyramid ignorujte podvodníky, co budou chtít, abyste platili znovu vstupné, nebo vám budou nutit levné sošky nebo láhev pití za 200 Kč.

Ženám určitě doporučujeme mít mužský doprovod, ale musíme se přiznat, že jsme v Egyptě byly několikrát jen v ženském doprovodu a neměly jsme žádný větší problém. Pokud se pohybujete mimo turistické trasy i samovolně po městech, určitě se slušněji oblečte, nemějte upnuté, příliš odhalující oblečení. Zbytečně upoutáte pozornost a v některých chudších městských lokalitách vás můžou slovně obtěžovat. Pokud se kdykoli budete cítit nepříjemně, kontaktuje nejbližší policejní hlídku – jsou na každém kroku.

Riziko katastrof

Kromě ojedinělé možné písečné bouře vás pravděpodobně nemá co zastihnout.

Důležité kontakty

Turistická policie – 126

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Turistická víza stačí koupit na letišti při přistání v Egyptě, vydává se na jeden měsíc a podmínkou je mít platný pas alespoň 6 měsíců po datu opuštění Egypta. Aktuální výše poplatku za vízum v roce 2017 činí 25 USD. Pokud pas nebudete mít i jen o den platný dle tohoto předpisu, neodletíte ani z ČR, kde to kontrolují.

Vícevstupové vízum lze zařídit na Egyptské ambasádě v Praze (Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel. 224 311 506) za poplatek 1.550 Kč (nová cena k 1.3.2017 neověřena).

Vízum hradit nemusíte, pokud cestujete do letovisek na Sinajském poloostrově a doba pobytu v Egyptě nepřesáhne 14 dní – jedná se o letiště v Sharm El Sheikhu a Tabě.

Další dokumenty

V letadle budete vypisovat informační kartu, která obsahuje kontakt na vás a adresu ubytování – je dobré mít předem rezervované ubytování alespoň na první dny. Egyptské úřady mívají problém s izraelským razítkem v pase, ale už to není tak přísné jako dřív. Doporučujeme si tuto informaci ověřit na příslušném úřadě či na ambasádě.

Očkování

Doporučujeme očkování žloutenky (A a B) a břišního tyfu.

Co vidět a navštívit v Egyptě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Egyptě

Zavřít boční panel

Gíza

Pyramidy nedaleko Káhiry jsou určitě „must see“, ale naplánujte si cestu brzy ráno, než budou největší horka, a vezměte si zásobu vody. Určitě stojí za to vyšplhat se do hlavní královské komnaty největší Cheopsovy pyramidy. Součástí areálu je i Sfinga. V areálu se můžete pohybovat sami nebo si i pronajmout na místě koně či velblouda na projížďku.

Pronajmout lze i čtyřkolky, s nimiž se můžete prohánět v poušti kolem pyramid. Určitě tyto projížďky doporučujeme, neboť se dostanete na místa, kde máte krásný výhled na pyramidy a relativně i klid od mas turistů. Tento výlet vám zabere celé dopoledne.

Zavřít boční panel

Káhira

Kromě historických památek můžete zažít i současnou Káhiru, například kavárničky a hipsterská bistra v luxusnější části Zamaalek, která je ostrovem na Nilu. Dále kabarety (především při luxusnějších hotelích), kde vystupují autentické orientální tanečnice, folklorní skupiny a živé kapely. Podobnou show můžete zažít i na lodích, které plují po Nilu podél Káhiry. Na zakotvených lodích podél Nilu narazíte na mnoho krásných klubů a barů, kde potkáte převážně mladé lidi.

Pokud máte rádi autentickou kulturu a folklor, rádi bychom doporučili kulturní středisko Makan, kde téměř každý večer probíhají komorní koncerty tradiční hudby místních umělců různých etnik. Například koncerty núbijských (Núbie se rozkládala na severu Súdánu a jihu Egypta) skupin nebo doslova magické rituální písně skupiny Mazaher, která se věnuje rituálům „zaaru“, kde se ženy dostávají hudbou, tancem a omamnými látkami do transu a očišťují svoji duši.

Koncerty jsou jen ukázkou této specifické hudby, pokud byste chtěli zažít originální rituál, musíte se vydat do odlehlých káhirských čtvrtí, které však nejsou bezpečné, nebo se někým spolehlivým nechat pozvat. Tento rituál najdete po celém blízkém východě i v severní a střední Africe. V Egyptě není úplně veřejně vítán, protože není v souladu s náboženstvím.

Dalším kulturním střediskem je např. „El Dammahtheatre“, které vytvořili mladí studenti z obyčejné garáže a můžete zde navštívit koncerty tradičních kapel z různých oblastí Egypta, beduínské hudby, přímořské hudby z Port Said s tradiční loutnou Simsimiyou aj. Mimo tyto velmi specifické akce máte v Káhiře možnost navštívit národní Operu, která pořádá koncerty egyptské národní filharmonie a je to zážitek. Uslyšíte zde klasické skladby od nejznámějších egyptských skladatelů, také současné národní skladby a písně.

Co byste určitě neměli minout, jsou vystoupení egyptských orientálních tanečnic, které probíhají na každém kroku. Pokud chcete vidět toto umění v současné podobě, určitě můžete zvolit návštěvu luxusních podniků, kde vystupují ty nejlepší tanečnice i skupiny (např. lodě, jako je Nile Maxim apod.) nebo „kabarety“ při hotelích, jako je Semiramis, Mariott, Hilton. Tyto podniky nabízejí večeře, v jejichž ceně je i zábavní program, který kromě tradičních tanečnic obsahuje zpěváky, živou hudbu apod.

Místo, které navštěvujeme vždy, když jsme v Káhiře, je Al Gurí palác u bazaru Khan el Khalili. Zde zažijete dechberoucí vystoupení súfistů skupiny Al tanoura Group (v Egyptě se tomuto představení říká i Tanoura show), kteří představují tradiční hudbu a tanec vycházející ze súfistických praktik. Muži se v dlouhých sukních točí a představují planety, vypráví příběh o vzniku vesmíru, o životě i smrti, dostávají se do transu a spojení s bohem. Vše za doprovodu živé hudby, která ve vás vyvolá nejrůznější emoce a propojení s celým představením.

Zavřít boční panel

Alexandrie

V Alexandrii je krásný výhled na Středozemní moře ze známé kolonády, kde najdete jednu kavárničku vedle druhé. Turisty sem především láká alexandrijská knihovna a pozůstatky řecko-římských budov.

Zavřít boční panel

Marsa Matruh

Město ležící západně od Alexandrie a najdete zde nejkrásnější pláže Egypta. Sice zde nejsou podmínky na potápění, ale užijete si křišťálovou vodu a bílý písek. Marsa Matruh je dovolenkovou destinací Egypťanů a zahraniční turisty tu vůbec nepotkáte. Určitě stojí za to se zde zastavit a užít si den, dva na hotelové pláži (za poplatek můžete využít i pláž hotelu, v němž nebydlíte). Kromě pláží není v Marsa Matruh moc co navštívit.

Zavřít boční panel

Siwa

Oáza uprostřed ničeho, ale nejkouzelnější místo v Egyptě – tolik odlišné od zbytku země. Siwa se nachází v poušti na západě Egypta u libyjských hranic a je obydlena původním berberským obyvatelstvem. Berbeři jsou velmi přátelští a neustále vás budou zvát na čaj, což znamená, že přinesou další kobereček před jejich dům, na plynové bombě uvaří typický mátový čaj a budete si povídat hodiny o životě u nich a u nás.

Siwa má neskutečné a nepopsatelné kouzlo. Původně zde stála pevnost (menší město) s názvem Shali, která byla postavena ze směsi soli a bláta. Kolují zde legendy o tom, že město žilo v míru dlouhá staletí do doby, než se obyvatelé znepřátelili a postavili mezi sebou zeď. V tom přišel déšť a celou Shali rozpustil. Nevíme sice, jak to doopravdy bylo, ale opravdu tam původní obydlí uvidíte v troskách (jakoby rozpuštěné), částečně ještě obydlené.

Po příjezdu je dobré se domluvit v hotelu, aby vám sehnali místního „průvodce“ (nečekejte zde cestovní kanceláře), který s vámi místo projede a bude mluvit anglicky. Nám se podařilo narazit na Mohiho, z něhož se stal během jednoho dne náš kamarád. Navštívit můžete Kleopatřinu koupel, kam prý Kleopatra opravdu jezdila, nebo Amonův chrám, respektive jeho trosky, kde sídlila známá věštkyně, která předurčila slávu Alexandra Velikého. Krásný výlet je na ostrov Fatnas, kde můžete na jezeře pozorovat nádherný západ slunce a utrhnout si k tomu čerstvé vynikající datle.

Pod Siwou se nachází obrovské podzemní jezero, které je hlavním zdrojem pitné vody pro celý Egypt. V místním muzeu zjistíte, jak žijí Berbeři (například, že jejich svatba trvá až sedm dní a zvou se celé vesnice novomanželů), a pokud budete mít více času, můžete se vydat do pouště na přespání pod širým nebem, kde vám i uvaří tradiční večeři, nebo na čtyřkolkách se projet po písečných dunách.

Do Siwy se dostanete autobusem z Káhiry, kdy můžete udělat zastávku na pláže v Marsa Matruh. Počítejte se zdlouhavou cestou až 10 hodin. Můžete nám věřit, že ta cesta stojí za to, co v Siwě uvidíte. Pokud zastavíte v Marsa Matruh, doporučujeme do Siwy pokračovat minibusem, je čistší a bezpečnější. Jižněji od Siwy najdete krásnou tzv. bílou poušť se skalnatými útvary nebo naopak černou poušť, a to blíže k oáze Bahariya, v níž nejsou již další zajímavá místa k návštěvě. Tento výlet můžete podniknout jen domluvou ve vašem hotelu a většinou jede více turistů, na vlastní pěst tento výlet podniknout nejde.

Zavřít boční panel

Luxor

Luxor je nádherné historické město, v jehož okolí se nachází mnoho památek, které stojí za to navštívit. Doporučujeme výlet do Údolí králů, kde máte možnost vidět spoustu krásných hrobek. Údolí králů se nachází ve skalnaté poušti, kde panuje naprostý klid a neskutečné ticho. Společně s návštěvou Údolí králů můžete navštívit chrám královny Hatšepsut.

Nás osobně zde nejvíce učaroval Karnacký komplex, v němž najdete několik chrámů a také slavnou sloupovou síň. V některých chrámech budete mít možnost vidět naprosto zachovalé barvy z původní doby.

V komplexu se pohybují místní, kteří vám budou neustále chtít ukazovat, kde co je, kam se máte podívat a dělají to proto, že po vás budou chtít bakšiš (například 5 liber). Je tedy na vás, zda hned odmítnete nebo se necháte provést. Někdy vám ukážou zajímavé kresby, kterých byste si jinak nevšimli. Na pobřeží Nilu najdete pak ještě menší Luxorský chrám.

Poblíž Luxoru se nachází krásně zachovalý chrám Abydos, sem se dostanete bohužel jen zakoupením výletu, protože turistům se sem nedovoluje jet na vlastní pěst. Tento chrám je opravdu nádherný a mimo jiné zde najdete známé kresby hieroglyfů, které mají podobu vrtulníku, ponorky apod. a dobře slouží konspiračním teoretikům. Dalším místem, které můžete navštívit, je chrám v Esně, který taktéž budete muset navštívit společně s turistickou výpravou.

Zavřít boční panel

Asuán

Asuán je naše nejoblíbenější město, které rozhodně stojí za návštěvu. V jeho centru se nachází historický bazar (neboli súq), kde můžete nakoupit třeba koření nebo různé suvenýry.

Na Nilu je pak několik ostrůvků, jedním z nich Kitchenerův ostrov, kde se nachází nádherná botanická zahrada s mnoha druhy palem, jasmínů, ibišků apod. Na ostrov se dostanete lodí, kdy se stačí na břehu pozeptat místních v loděnicích a za úplatek vás rádi svezou.

Dalším ostrovem je Elefantin, kde se nachází původní núbijské vesničky s krásnými malovanými domy a přátelskou atmosférou místních. Doporučujeme se projít ostrůvkem a nechat se pak místními pozvat do núbijského domu, který mají vždy částečně otevřený pro turisty a kde vás pohostí čajem. Ukážou vám místní tradiční výrobky a nabídnout ke koupi, určitě vás nebudou nutit, rádi se i jen pochlubí svým uměním. Je zdvořilé jim nechat spropitné za čaj, i když si o to neřeknou. Nám se stalo, že nás pak pozvali na rodinnou večeři s hudbou a tancem, která byla opravdu úžasná, a nic po nás nechtěli, ani spropitné si nevzali. Dokonce nás zvali na příští rok na bratrancovu svatbu.

Ve městě se ještě nachází krásné Núbijské muzeum, kde se o životě a kultuře Núbijců mnoho dozvíte.

Z Asuánu se můžete vydat na několik výletů – k nejznámějším patří určitě Abu Simbel, což je chrám a nejjižnější bod Egypta přímo u súdánských hranic. Jeho prostředí má své kouzlo, ale osobně nám jedna návštěva stačila, neboť místo je velmi přelidněné a z chrámu si toho moc neužijete.

Krásný výlet je na ostrovní chrám Philae nebo na Násirovu přehradu, kam se dostanete jen s turistickým výletem, po svých nikoliv. Mezi Asuánem a Luxorem se nachází ještě chrám Edfu a poblíž Asuánu mnohem zajímavější chrám Kom Ombo.

Můžete se také vydat do pouště a navštívit mauzoleum Aga Khana a dále pak klášter sv. Simeona. Na Asuánu se nám líbí, že zde najdete prvky několika kultur a náboženství. Pokaždé, když jsme v Asuánu nebo i Luxoru, nenecháme si ujít volné projížďky na lodi. Stačí si v loděnici pronajmout loď i s kapitánem a můžete si plachtit, kam chcete. Kapitán vám řekne spoustu zajímavostí, zastavíte na banánovém ostrově, popijete karkade s místními a plavíte se dál po Nilu a kolem jeho ostrůvků.

Počasí a sezóny v Egyptě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Hurgada a pobřeží
Podnebí je podobné po celém Egyptě

22 °C

22 °C

25 °C

29 °C

33 °C

35 °C

36 °C

36 °C

34 °C

31 °C

27 °C

23 °C

Počasí

Pokud nemáte příliš rádi teplo, vyhněte se cestování v měsících červenci a srpnu, kdy se trhají teplotní rekordy. Je to však současně sezóna zrání manga, kterou vám rozhodně doporučujeme nevynechat, ale nebojte, tato sezona pokračuje až do října. Žádné jiné období v roce není výrazně specifické, v zimě můžete zažít déšť a v nočních hodinách velké chladno.

Pokud se do Egypta vydáte za poznáváním, určitě upřednostněte období listopad–duben, kdy je chladněji (od severu kolem 20 °C , k jihu pak kolem 25 °C  i více). V letním období od května do října se teploty pohybují  kolem 25 °C–40 °C  i více, opět dle oblasti. Ve vnitrozemí a na jihu v oblasti Sai’di regionu (Luxor, Asuán atd.) jsou vždy teploty vyšší.

U pobřeží čekejte příjemný vítr od moře, který dokáže ochladit a příjemné večery. Pokud pojedete v letní sezoně, doporučujeme na památky vyrazit hodně brzy ráno, nebo pak večer a vyhnout se poledni obloukem. Jinak počítejte se sprchou ve vlastním potu, a pokud nejste na tyto teploty zvyklí, velmi vás to unaví.

Sezóny a kdy vyrazit

Vyrazte co nejdříve. Kromě letních hork a ramadánu, kdy je těžké jít za zábavou, vás nečekají žádná omezení. Pokud se do Egypta vydáte za poznáváním, určitě upřednostněte období listopad–duben, kdy je trochu chladněji. Upřednostňujete-li moře a vodní sporty, můžete do Egypta vyrazit kdykoli, neboť moře je teplé celý rok (v zimě kolem 22 °C  a v létě kolem 28 °C).

Skvělé akce do Egypta

27 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 dny
Navrhni úpravu