Zpět na seznam míst co vidět v Egyptě
Káhira

Káhira

Kromě historických památek můžete zažít i současnou Káhiru, například kavárničky a hipsterská bistra v luxusnější části Zamaalek, která je ostrovem na Nilu. Dále kabarety (především při luxusnějších hotelích), kde vystupují autentické orientální tanečnice, folklorní skupiny a živé kapely. Podobnou show můžete zažít i na lodích, které plují po Nilu podél Káhiry. Na zakotvených lodích podél Nilu narazíte na mnoho krásných klubů a barů, kde potkáte převážně mladé lidi.

Pokud máte rádi autentickou kulturu a folklor, rádi bychom doporučili kulturní středisko Makan, kde téměř každý večer probíhají komorní koncerty tradiční hudby místních umělců různých etnik. Například koncerty núbijských (Núbie se rozkládala na severu Súdánu a jihu Egypta) skupin nebo doslova magické rituální písně skupiny Mazaher, která se věnuje rituálům „zaaru“, kde se ženy dostávají hudbou, tancem a omamnými látkami do transu a očišťují svoji duši.

Koncerty jsou jen ukázkou této specifické hudby, pokud byste chtěli zažít originální rituál, musíte se vydat do odlehlých káhirských čtvrtí, které však nejsou bezpečné, nebo se někým spolehlivým nechat pozvat. Tento rituál najdete po celém blízkém východě i v severní a střední Africe. V Egyptě není úplně veřejně vítán, protože není v souladu s náboženstvím.

Dalším kulturním střediskem je např. „El Dammahtheatre“, které vytvořili mladí studenti z obyčejné garáže a můžete zde navštívit koncerty tradičních kapel z různých oblastí Egypta, beduínské hudby, přímořské hudby z Port Said s tradiční loutnou Simsimiyou aj. Mimo tyto velmi specifické akce máte v Káhiře možnost navštívit národní Operu, která pořádá koncerty egyptské národní filharmonie a je to zážitek. Uslyšíte zde klasické skladby od nejznámějších egyptských skladatelů, také současné národní skladby a písně.

Co byste určitě neměli minout, jsou vystoupení egyptských orientálních tanečnic, které probíhají na každém kroku. Pokud chcete vidět toto umění v současné podobě, určitě můžete zvolit návštěvu luxusních podniků, kde vystupují ty nejlepší tanečnice i skupiny (např. lodě, jako je Nile Maxim apod.) nebo „kabarety“ při hotelích, jako je Semiramis, Mariott, Hilton. Tyto podniky nabízejí večeře, v jejichž ceně je i zábavní program, který kromě tradičních tanečnic obsahuje zpěváky, živou hudbu apod.

Místo, které navštěvujeme vždy, když jsme v Káhiře, je Al Gurí palác u bazaru Khan el Khalili. Zde zažijete dechberoucí vystoupení súfistů skupiny Al tanoura Group (v Egyptě se tomuto představení říká i Tanoura show), kteří představují tradiční hudbu a tanec vycházející ze súfistických praktik. Muži se v dlouhých sukních točí a představují planety, vypráví příběh o vzniku vesmíru, o životě i smrti, dostávají se do transu a spojení s bohem. Vše za doprovodu živé hudby, která ve vás vyvolá nejrůznější emoce a propojení s celým představením. 

  • Naviguj: 30.0418, 31.2606

Další místa v Egyptě

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 hod
Navrhni úpravu