Káhira

Doprava v Káhiře

Káhirská džungle sice na africké poměry nabídne poměrně slušnou veřejnou dopravu, přesto ale nejefektivnější pohyb po městě bude pěšky nebo taxíky.

Pěšky

Na první pohled je Káhira všechno, jen ne vhodné město pro chodce. Faktem ale zůstává, že pěší chůze je minimálně v centru a v historické Islámské Káhiře, tedy v hlavních turistických oblastech, ten nejefektivnější způsob dopravy.

Ještě než vyrazíte do káhirských ulic, je dobré se připravit na pár věcí:

 • Nové boty nechte doma... ulice v Káhiře jsou extrémně prašné a na tržištích se spousta odpadu vypouští přímo na chodníky.
 • Nečekejte přechody pro chodce. Přecházení ulic je v Káhiře hodně divoká disciplína, při které je třeba se nebát, tvářit se sebejistě a neustále sledovat provoz. Jakmile se objeví skulinka, prostě se vydejte skrz auta, oni pak už jízdu přizpůsobí.

Káhira je relativně bezpečné místo a v centru, resp. turistických oblastech nehrozí žádné větší nebezpečí než jsou kapesní krádeže. Na ty ale buďte zvlášť opatrní, protože zejména na tržištích se budete prodírat doslova tělo na tělo skrz davy lidí. V takových podmínkách je pak velmi snadné si krádeže vůbec nevšimnout.

Taxi a Uber v Káhiře

Taxíky jsou nejvíce relevantní způsob dopravy na vzdálenosti, které nejste ochotní ujít pěšky. Metro vás totiž zdaleka nedoveze ke všem zajímavostem a autobusy jsou pro turistu extrémně nepřehledné.

Taxíky i řidiči Uberů jsou v Káhiře všudypřítomní, a to na jakémkoliv v místě v kteroukoliv denní i noční hodinu.

Uber

Používání mobilní aplikace Uber je v Káhiře nejvýhodnější způsob dopravy po městě. Nevýhoda je zřejmá: musíte mít přístup k internetu. Buď si hned na letišti pořiďte místní datovou simku, anebo se spoléhat pouze na wifi, která však mimo hotelů v Káhiře není tak rozšířená.

Uber zde funguje klasicky jako ve všech jiných světových městech. V aplikaci si zvolíte trasu, automaticky vás připojí k nejbližšímu řidiči a zobrazí cenu, za kterou pojedete. Po skončení jízdy se vám tato cena strhne z karty, kterou předem musíte do aplikace zadat.

Neplatíte nic v hotovosti navíc, nehandrkujete se o cenu, nesmlouváte, přesně víte, za kolik jedete. Budete-li trávit v Káhiře delší čas, rozhodně doporučujeme datovou sim kartu zakoupit už jen pro používání Uberu, který je opravdu zdaleka nejpohodlnějším dopravním prostředkem v Káhiře.

Při používání Uberu je velmi vhodné znát východoarabské číslice, které se v Egyptě používají a které jsou výrazně odlišné od klasických nám známých arabských číslech. Objednáte-li si Uber, aplikace vám zobrazí poznávací značku auta, ovšem ve známých arabských číslicích. Ty se však v reálu na značkách nepoužívají a musíte si v hlavě arabské číslice přeložit do východoarabských:

 • 1 = ١
 • 2 = ٢
 • 3 = ٣
 • 4 = ٤
 • 5 = ٥
 • 6 = ٦
 • 7 = ٧
 • 8 = ٨
 • 9 = ٩

Příklady cen Uberu:

 • centrum (Tahrir) – pyramidy: cca 90 EGP
 • letiště CAI – centrum (Tahrir): cca 120 EGP140 EGP
 • centrum (Tahrir) – citadela Saladin: cca 40 EGP

Klasické taxíky

Oficiální taxíky jsou bílé s jemným černým šrafováním přes dveře. V Káhiře neexistují taxametry a cena závisí jen a pouze na vašem umu smlouvat. Nacházíte-li se poblíž turistické zajímavosti, jen velmi obtížně usmlouváte taxík na cenu, za kterou by jeli místní. Taxikář totiž ví, že dřív nebo později lapí jiného turistu a pojede za cenu, kterou si stanoví on sám.

Máte-li možnost popojděte od turistické atrakce trochu dál (alespoň 500 metrů) a chytněte si jedoucí taxík. Toto platí třeba i na káhirském letišti, kde v první řadě hned u východu postávají taxikáři, s nimiž je velmi obtížné smlouvat, ale sejdete-li po schodech níž na parkoviště, vaše šance se zvyšují.

To je další pravidlo. U stojícího taxíku je menší pravděpodobnost, že usmlouváte dobrou cenu. 

Je dobré se naučit alespoň arabské číslovky, byť většina káhirských taxikářů anglicky vyřčeným cenám rozumí.

Metro

Káhirské metro má aktuálně 3 linky, čtvrtá směrem k pyramidám je rozestavěná a nejspíš nebude dokončená dřív než v roce 2028. Metro skvěle slouží pro dopravu z dalekých sídlišť na okraji Káhiry do centra, ale pro turisty je jeho využití popravdě docela limitující.

Kromě Koptské čtvrti a nového centra Káhiry většinu turistických zajímavostí metro míjí. Dostanete se s ním však dobře třeba na vlakové nádraží a za nedlouho (2024-2025) snad konečně i na letiště.

Více informací se dočtete na naší samostatné stránce Metro v Káhiře.

Autobusy v Káhiře

Pro cizince je autobusová doprava nepřehledný chaos. Autobusem se sice dostanete v Káhiře do naprosto všech koutů, ale zjistit jakým, je umění, které bez arabštiny zvládnete jen obtížně.

V Káhiře jezdí dva autobusoví dopravci:

Mapu autobusových linek najdete jen u dopravce Mwasalat Misr (na tomto odkazu), jinak žádnou komplexní mapu celé sítě nenajdete nikde napříč internetem.

S plánováním dopravy pomůže jedině Google Transit, který zná oba dva dopravce a většinu zastávek zobrazí správně na mapě.

Označení autobusů a zastávek

První problém přijde už při hledání zastávky a správné linky, kterou jste si našli třeba právě přes Google. Poloha zastávek vyznačených na mapách Googlu odpovídá s přesností +- 100 metrů. Nejsou žádným způsobem označené, z čehož ale zároveň plyne i výhoda. I pokud nebudete stát přímo na zastávce, stačí na projíždějící autobus jen důrazně mávnout a on vám zastaví.

Při vstupování vždy zmáčkněte tlačítko stop.

Označení autobusů společnost Mwasalat Misr (zeleno-modro-bílé) je přehledné. Mají digitální tabule a označení čísla linky je vždy v klasických arabských číslicích, jaké známe i u nás.

Naopak označení modrých autobusů CTA je velmi nepřehledné. Nápisy jsou pouze v arabštině a číslice se používají východoarabské číslice, které jsou od těch klasických arabských zcela odlišné. Výjimku tvoří turistická linka 2002, která jede z centra přes stanici metra Gíza k pyramidám. Na ní jsou nasazovány modernější autobusy se zobrazením i nám známých arabských číslic.

Jízdenky: ceny a kde je koupit

Lístky na autobus koupíte výhradně uvnitř vozu a pouze v hotovosti. Mějte ideálně připravené co nejmenší možné bankovky.

U modrých autobusů CTA (linky jsou označené pouze číslem) jízdenku zakoupíte u průvodčího, který stojí buď u prvních dveří nebo aktivně prochází vozem. Lístek stojí 7,50 EGP.

U bílo-zeleno-modrých autobusů Mwasalat Misr (linky jsou označené písmenem M a číslem) jízdenku koupíte u řidiče za 10 EGP.

Dodávky a mikrobusy

Kromě klasických autobusů brázdí hlavní ulice obrovské množství dodávek a mikrobusů rozličného stáří a poločasu rozpadu. Jízda mikrobusem probíhá jednoduše, stačí na jakémkoliv místě na mikrobus mávnout a když není plný, zastaví vám. 

Až budete chtít vystupovat, stačí říct řidiči. Platí se vždy ihned po nástupu řidiči. Nedostanete žádnou papírovou jízdenku jako u autobusů, zkrátka stačí, že jste zaplatili.

Ceny jízdenek se pohybují mezi 1 EGP a 8 EGP podle ujeté vzdálenosti.

Mikrobusy nejsou očíslovány podle linek, orientace v systému však není zas tak složitá. Obvykle dodávky jezdí po celé konkrétní hlavní třídě z jednoho jejího konce na druhý.

Tuk-tuk

Ulice Káhiry brázdí kromě taxíků také velké množství tříkolek se dvěma místy k sezení. Znáte je především z Asie pod označením tuk-tuk. Podobně jako u taxíků je cena výhradně určena smlouváním a obvykle je podobná jako u taxíku.

Chystáš se do Káhiry?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.