Katedrála v Quitu

Bezpečnost v Quitu

Jihoamerická velkoměsta nemají příliš lichotivou bezpečnostní pověst a ekvádorské Quito není výjimkou. Jaká je ale opravdová realita? Je v Quitu nebezpečno a kterým místům se vyhnout?

Míra kriminality v Quitu

Napříč internetem se dočtete různé méně či více pravdivé zvěsti o kriminalitě v Quitu, z nichž většinou vyplývá, že tu není zas tak bezpečno. Ano, Quito patří v rámci Ekvádoru k městům s největší kriminalitou, což nejspíš v každé zemi největší a hlavní město.

Ve skutečnosti je však Ekvádor na jihoamerické poměry docela bezpečnou zemí a ve srovnání s jinými podobně velkými městy v Jižní Americe je míra kriminality v Quitu na nízké úrovni.

Největší problém jsou zde kapesní krádeže a podvody. Hlavně v historickém centru se vyhněte jakékoliv interakci s kýmkoliv, kdo vám něco nabízí. Buď jen využije příležitosti a v momentě, kdy mu za domnělou službu budete chtít zaplatit, vám vytrhne peníze z ruky, nebo vám prodá bezcennou věc, kterou vydává například za typický ekvádorský rukodělný výrobek.

Kapesní krádeže jsou časté v místech s velkou koncentrací lidí, zejména na úzkých pěších zónách v historickém centru a v menší míře i v autobusech a na autobusových nádražích.

Násilné trestné činy a ozbrojené loupeže na turistech jsou v Quitu zcela výjimečné a není třeba se jich obávat.

Jak předejít krádežím?

Při pohybu po městě dodržujte základní zásady, abyste co nejvíce eliminovali riziko okradení. Snažte se příliš nevyčnívat, což ale v Quitu nebude takový problém. Životní úroveň v Quitu je poměrně vysoká a nebudete nijak podezřelí ani se značkovým oblečením či doplňky, které nosí i běžní Quiťané.

Ideálně nenoste kolem krku foťák, nemějte mobil volně v ruce, ale nejlépe na šňůrce a jako nejvhodnější zavazadlo zvolte brašnu přes rameno, do které se hůř nepozorovaně dostává, na rozdíl od batohu na zádech.

Originály dokladů nechte na hotelu, stejně jako kreditní karty, které v Ekvádoru obecně příliš neužijete. S sebou si berte jen hotovost, kterou budete daný den potřebovat.

Pokud zrovna cestujete z letiště či autobusového nádraží s veškerými zavazadly, cennosti zkrátka uschovejte do vnitřních kapes batohu tak, aby se k nim nebylo možné dostat.

Krádeže v Quitu v naprosté většině případů nebývají konfrontační, ale nepozorované a zmizí obvykle jen nezapečené věci na povrchu zavazadel.

Nebezpečné oblasti v Quitu

Quito je jedno z mála velkoměst v Jižní Americe, ve kterém nejsou čtvrti, jež by se jednoznačně daly označit za slumy. Ano, okrajové části města jsou chudé, ale i přesto působí na první pohled lépe než chudinské čtvrti v Brazílii, Peru, Kolumbii nebo Argentině.

V zásadě lze říct, že v Quitu není žádná vyloženě nebezpečná oblast s extrémní mírou nebezpečí a kriminality.

Určitě nejvíce krádeží se děje paradoxně ve čtvrti, do které zamíří všichni: v historickém centru. I přesto, že se zde pohybuje velké množství příslušníků metropolitní policie, krádeže a podvody tu jsou poměrně časté a právě zde musíte být nejvíce obezřetní.

Horší / chudší části města jsou obecně jižně od centra, západně od ulice Avenida Mariscal Sucre a daleko na severu v oblasti Carcelen, Calderon či Comite del Pueblo. Do těchto míst však většina turistů stejně nemíří, protože tu není nic k vidění.

Quito v noci

Odlišná situace panuje v noci, kdy není příliš vhodné se pohybovat po městě. Jde především o to, že Quiťané nevynikají v nočním životě, takže během noci budete na prázdných ulicích poutat o to více pozornosti. Obecně je důležité se zcela vyhýbat místům, kde není ani živáčka, protože tam jste během noci snadný terč i ke konfrontační loupeži.

V noci je bezpečné se pohybovat po čtvrtích La Mariscal, Colón, La Floresta, Bellavista, obecně zhruba v oblasti mezi parky El Ejido a La Carolina, které jsou nejbohatší v Quitu.

Chystáš se do Quita?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.