Katedrála v Quitu

Co dělat v Quitu

Projděte si koloniální centrum

Quito je v rámci Jižní Ameriky unikátním městem s nádherným a rozlehlým historickým centrem, ze kterého se rozšířilo několik architektonických stylů do celé Latinské Ameriky.

Centrum Quita pochází z poloviny 16. století, kdy bylo založeno na ruinách inckého města španělskými dobyvateli v nadmořské výšce přes 2 850 metrů. 

Historické Quito je nejlépe zachovalým centrem ze všech měst v Latinské Americe, a to i přes to, že během jeho budování mezi 16. a 18. stoletím ho postihlo několik zemětřesení.

První založení města v roce 1534 vedl conquistador Diego de Almagro a město pojmenoval jako Santiago de Quito, brzy došlo k přejmenování na San Francisco de Quito, což je oficiální název dodnes, i v oficiálních dokumentech se však používá jen jeho zkrácená forma "Quito".

Podívejte se na detailní tipy, co vidět v historickém centru Quita.

Horská turistika

Už jen fakt, že Quito je 2. nejvýše položené hlavní město světa napovídá, že okolní hory vybízejí k pěší a horské turistice.

Nejoblíbenější je vulkán Pichincha, na jehož svazích Quito stojí a na nějž alespoň z malé části vede kabinková lanovka. Právě okolí její horní stanice je ideální i pro nenáročnou turistiku, jen je třeba počítat s nadmořskou výškou přes 4 000 metrů a s tím spojeným řidčím vzduchem.

I na samotný vrchol Pichinchy lze vylézt bez horolezecké průpravy, byť je nezbytná dobrá fyzička a zkušenosti s turistikou z hor.

V blízkosti Quita (do 1 hodiny jízdy autem) pak můžete navštívit ikonickou sopku Cotopaxi nebo výrazně méně navštěvované ledovcové hory Cayambe, Illiniza či Antisana.

Noční život

Quito mnohé překvapí velmi klidnými nocemi, kdy se ulice běžně vyprazdňují už po 22. hodině, což je na jihoamerické poměry vcelku netradiční jev.

Výjimkou jsou však páteční a sobotní noci, které tepou životem až do časných ranních hodin.

Nejproslulejší čtvrtí plnou diskoték, klubů a barů je La Mariscal mezi historickým centrem a finančním distriktem. Tato čtvrť působí moderně, je bezpečná a vhodná třeba i pro ubytování. Největší koncentrace barů a klubů je v okolí hlavních tříd Amazonas a Reina Victoria.

Žije to i v historickém centru, ale tady najdete spíš konvenční restaurace a menší bary.

Vyhlídky

Vcelku divoká topografie města, které se rozkládá na podlouhlé náhorní plošině na svazích hory Pichincha a nad hlubokými údolími, předurčuje Quito jako město výhledů.

Ať se vypravíte kamkoliv, do jakékoliv ulice, dřív nebo později začne strmě stoupat a naskytnou se tak krásné výhledy na město doslova z každého koutu.

Nejlepší výhledy na Quito se naskytnou z vrcholku Panecillo a samozřejmě také z lanovky TelefériQo.

Výlet na rovník i do lázní

K nejoblíbenějším aktivitám v Quitu patří půldenní výlet na severní předměstí San Antonio de Pichincha, kde lze navštívit památník Mitad del Mundo, kterým prochází rovník.

Jak se sem dostat, co zde vidět a kudy přesně rovník prochází se dočtete v našem detailu místa.

Další oblíbený výlet míří do hor na východ od Quita, a to obvykle přes jednu noc. Zhruba 70 km od města se nachází vesnice Papallacta s krásnými termálními prameny a upravenými lázeňskými areály a také možností jednoduché horské turistiky k jezerům v národním parku Cayambe.

Chystáš se do Quita?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.