Katedrála v Quitu

Počasí v Quitu a kdy sem jet

Počasí v Quitu

Počasí v Quitu se označuje jako subtropické vysokohorské, severní části města jsou obecně teplejší a mají více středomořský charakter s méně srážkami v létě. Díky poloze prakticky na rovníku a nadmořské výšce od 2 500 metrů výš je podnebí v Quitu víceméně konstantní po celý rok s výchylkami v teplotách jen v rámci jednotek stupňů.

Denní teploty se od ledna do prosince po 12 měsíců pohybují v rozmezí 19 až 22 °C, od června do srpna můžou výjimečně přesáhnout i 25 °C, naopak během lijáků běžně klesají pod 16 °C. Pozor na velmi nízké noční a ranní teploty, které běžně klesají na hodnoty 8 až 12 °C a zejména ráno mohou nepříjemně překvapit až do cca 8:00.

Období dešťů se dělí na dvě části. Intenzivnější od února do poloviny května a méně silné od října do ledna. V těchto obdobích obvykle prší každý 2. až 3. den, a to většinou silnou formou silné bouřky, která se objeví v odpoledních hodinách a trvá od 30 minut do 2 hodin. Delší celodenní deště jsou výjimečné. Často je tato bouřka doprovázená slabšími krátkými přeháňkami i během dne, které ale turistiku nijak zvlášť neovlivní.

Nejméně slunečno s většinově zataženou oblohou bývá v únoru a březnu.

Období sucha tu panuje mezi druhou půlkou května a koncem září, kdy prší jen sporadicky. Úplně jasno je jen výjimečně, po obloze se vždy honí aspoň nějaké mraky, obvyklé je polojasno, což je při ostrém vysokohorském slunku jedině výhoda.

Detailnější rozbor klimatu v celé zemi se dočtete v průvodci po Ekvádoru.

Rizika počasí v Quitu

Nebezpečí plynou jak z polohy na rovníku, tak vysoké nadmořské výšky. Rovníkové a zároveň i horské počasí můžou způsobovat časté a náhlé změny, zejména výše v horách. To se týká i pobytu čistě ve městě, protože mnoho turistů míří na horu Pichincha, na jejíchž svazích je Quito postaveno.

Při túrách mimo město je tak třeba být vždy připraven na bouřku a prudký liják, a to dokonce i v období sucha, kdy je pravděpodobnost sice značně nižší, ale stále existuje. Nezbytná je kvalitní nepromokavá obuv a bunda, náhradní ponožky, spodní prádlo a termoprádlo a samozřejmě vždy dostatek tekutin a zásob pro případ, že budete muset hodiny čekat na zlepšení počasí.

Druhým rizikem spojeným s vysokou polohou je slunce. Paprsky jsou silné a velmi agresivní a dokonce i při zcela zatažené obloze se můžete spálit. Doporučujeme zakoupit kvalitní opalovací krém v lékárně přímo v Quitu, kde jsou lepší výrobky než dovezené z Evropy.

Tabulka teplot během roku

Quito - Teloty a sezony během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
21 °C
únor
přeháňky
21 °C
březen
přeháňky
20 °C
duben
přeháňky
20 °C
květen
polojasno
21 °C
červen
polojasno
22 °C
červenec
polojasno
22 °C
srpen
polojasno
22 °C
září
polojasno
21 °C
říjen
přeháňky
21 °C
listopad
přeháňky
21 °C
prosinec
přeháňky
21 °C

Kdy jet do Quita

Hlavní sezona v horských oblastech Ekvádoru, tedy i v Quitu, panuje od května do října, kdy nejméně prší a nejvíce svítí sluníčko. V tomto období jsou také nejvyšší teploty, byť oproti období dešťů se liší jen jednotky stupňů a pohybují se na průměru okolo 22 °C.

V zásadě je ale možné vyrazit i během období dešťů, kdy sice prší silně a intenzivně, ale jen zřídkakdy po celý den. Zima je vhodná pro městskou turistiku a cestování autem (srovnejte ceny autopůjčoven v Quitu), kdy tolik nevadí, když bude pršet.

Naopak pro vysokohorské treky je zima nevhodná, počasí v horách vás může uvěznit na dlouhé hodiny a ve výškách nad 4 500 metrů nejsou výjimečné ani přívaly sněhu.

Chystáš se do Quita?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 06. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.