Katedrála v Quitu

Jak se dostat do Quita

Letecky

Nejrychlejší způsob dopravy do Quita nejen z Evropy, ale z velkých evkádorských měst a okolních zemí je i kvůli náročnému terénu, absenci železnic nebo dálničních tunelů, jednoznačně letadlo. Quito má od roku 2012 nové mezinárodní letiště Mariscal Sucre za městem, které nahradilo kapacitně a hlukově nevyhovující staré letiště přímo v zástavbě v severní části města.

Z Evropy

Letenky do Quita patří z Evropy stabilně vůbec k těm nejdražším. Jejich běžná cena z Prahy, ale i okolních letišť typu Vídeň, Mnichov či Frankfurt, se průměrně pohybuje v rozmezí 18 000 Kč u letů přes USA, které jsou vždy delší po 30 000 Kč u letenek s KLM, Iberií či Air Europa, které létají přímé lety z Evropy.

Doba letu s jedním přestupem v Amsterdamu nebo Madridu se celkově pohybuje kolem 15-16 hodin (přímý let Quito - Madrid trvá zhruba 10 hodin). Je však třeba počítat s faktem, že všechny evropské aerolinky, které aktuálně létají do Quita, své lety trasují tzv. do trojúhelníku, např. Madrid – Quito – Guayaquil – Madrid nebo naopak. Vždy tak jeden z letů (tam nebo zpět) bude mít navíc mezipřistání v Guayquilu, během kterého musíte opustit letadlo. Místní letiště je však malé a organizace pro tento typ cestujících velmi efektivní a přehledná.

O něco levnější letenky přes USA obvykle obsahují celonoční přestup v Americe, kde navíc kvůli přestupu musíte mít vyřízené povolení ESTA, protože i při přestupu vždy vstupujete na území USA.

Akční letenky do Quita se objevují spíš zřídka, v průměru 1x za 2 roky a nejnižší reálná cena, na kterou se lze dostat, bývá mezi 11 000 a 13 000 Kč za zpáteční letenky, nejčastěji z Berlína, Mnichova či Frankfurtu přes aerolinku KLM.

Z USA

Není výjimkou, že se objeví akční letenky tzv. formou open-jaw. V minulosti se například objevovaly velmi výhodné letenky ze Španělska do Miami s návratem z Ekvádoru zpět do Španělska, přičemž ale taková letenka neobsahuje cestu mezi USA a Ekvádorem, kterou si musíte zajistit na vlastní pěst.

Do Quita létají všechny velké americké aerolinky (Delta, American Airlines, United), obvykle nejlevnější letenky ale nabídnou JetBlue Airways ze své základny na letiště Fort Lauderdale u Miami. Jednosměrné letenky z Floridy do Quita se pohybují v rozmezí 3 000 až 6 000 Kč, levnější často nabídne společnost Copa Airlines s přestupem v Panamě.

Vnitrostátní letenky po Ekvádoru

Ekvádor sice není velká země, ale kvůli velmi hornatému terénu je tu vnitrostátní letecká doprava rozvinutá a na dobré úrovni. Z Quita se létá do všech velkých ekvádorských města, která mají letiště, nejčastěji samozřejmě do 2. největšího města Guayaquil (v průměru 10-12x denně), dále do Cuency (4-6x denně), na Galapágy (4-7x denně) a do dalších měst.

Ceny jednosměrných letenek z Quita po Ekvádoru se většinou pohybují mezi 35 USD a 50 USD. Z Quita se létá do těchto destinací:

Autobusem

Jedinou pozemní dopravu po Ekvádoru i do sousedních zemí zajišťují autobusy. Vlaky v Ekvádoru nejezdí od roku 2011 a zatím není na pořadu dne jejich obnovení.

Dálkové autobusy využívají v Quitu dvě hlavní autobusová nádraží: Quitumbe na jihu a Carcelén na severu. Z Quita po Ekvádoru jezdí desítky různých autobusových společností. Žádný společný vyhledávač neexistuje a bohužel ani naprostá většina společností nemá reálně fungující webové stránky a už vůbec ne možnost koupě jízdenek online.

Naštěstí je většina spojení velice frekventovaná a tudíž není problém zakoupit jízdenky až na místě před odjezdem. Na každém autobusovém nádraží je vyčleněná obrovská místnost s desítkami přepážek různých společností, což může být zprvu matoucí, ale nebojte se zeptat, pracovníci vás ochotně nasměrují ke správné přepážce.

Autobusové jízdenky po Ekvádoru stojí podle vzdálenosti od 5 USD do 15 USD. Počítejte s velmi dlouhými jízdními dobami kvůli klikatým horským silnicím. Autobusy jsou však většinou relativně moderní a pohodlné a hlavně vždy klimatizované.

Detailnější informace o cestování po Ekvádoru najdete v kapitole Doprava v Ekvádoru, která je součástí průvodce po této zemi.

  • Terminal Quitumbe – autobusy do měst Guayaquil, Cuenca, Latacunga (přestup na spoje k laguně Quilotoa), Ambato, Riobamba, Papallacta, Baeza, Tena, Coca, Manta, Loja, Machala, Esmeraldas, Santo Domingo, obecně zkrátka všechna spojení jižně a západně od Quita, což je většina Ekvádoru
  • Terminal Carcelen – autobusy do měst Otavalo, Ibarra, Minda, Tulcán

Orientace na autobusových nádražích, zejména obrovském Quitumbe, může být zprvu velmi složitá, ale pokud dorazíte dostatečně včas (nejlépe hodinu a půl až 2 před zamýšleným odjezdem), rychle se zorientujete a za pomoci místních vždy svůj autobus najdete.

Jak se dostat na jednotlivá autobusová nádraží detailně popisujeme v kapitole Doprava v Quitu.

Chystáš se do Quita?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.