Průvodce státem
Finsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity ve Finsku

Hokej

Co se vám vybaví, když se řekne spojení Finsko, to je sport. Finským sportem číslo jedna je hokej. Jsou zde pro to výborné předpoklady – v blízkosti i té nejmenší vesnice se vždy najde jezero, které v zimě zamrzá, a každý si na něm může zahrát či zabruslit. Ve větších městech jsou samozřejmostí zimní stadiony, na nichž se shromažďují tisíce fanoušků, aby fandili svému milovanému týmu. Jestli budete mít tu možnost, určitě se na takový zápas jděte podívat. Stojí to za to.

Sjezdovky, lyžování

Ve Finsku je mnoho lyžařských areálů. Do většiny středisek jezdí speciální vlaky. Pokud máte možnost, neváhejte a zalyžujte si nebo zajezděte trochu netradičně – ve Finsku. Nutno však podotknout, že nelze očekávat střediska v alpském stylu, ale spíše velikosti těch českých, ve Finsku žádné vysoké hory nenajdete. Více naleznete na ski.fi.

Dalším typickým zimním sportem jsou běžky a pro mnoho lidí se stávají během zimy i dopravním prostředkem a lidé si tak zkracují vzdálenost, dobře se pobaví a k tomu si ještě zasportují. Běžky si můžete půjčit v půjčovnách lyží.

Výlety na kolech

Pokud rádi jezdíte na horském nebo trekingovém kole, na den či dva si udělejte hezký výlet. Kopce jsou zde mírné a táhlé, ale krajina se vám po čase bude zdát dosti monotónní, proto raději jen na pár dní.

Rallye

Od roku 1951 se v okolí města Jyväskylä jezdí slavná finská Neste Oil Rally Finland. Je známá svou obtížností pro neskandinávské jezdce – mnoho terénních vln a zatáček na prašných cestách, které se mimo jiné za normálních okolností používají jako klasické silnice. 

Plavání

Plavci si mohou zaplavat v krásných finských jezerech (která jsou nejčastěji ledovcového původu). Možná to zní jako pohádka, ale až vám bude horko, nakonec se v jezeru rádi zchladíte. Teplota vody samozřejmě záleží na okolních podmínkách. 

Sauna

Sauna je původní finské slovo označující malou místnost nebo stavení, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. Proto je ideální vyzkoušet saunu přímo tam, kde má svůj původ.

Turistika

Nejčastější aktivitou ve finské přírodě je turistika. Túry mohou měřit od několika kilometrů po několik desítek kilometrů. Trasy ve Finsku jsou značeny velmi dobře a hlavně v národních parcích se určitě neztratíte. Pokud vyrazíte mimo turistické oblasti, doporučuje se vzít si přehlednou mapu a kompas. Pěkná online mapa je dostupná na excursionmap.fi.

Rybaření

Ve Finsku můžete celé dny rybařit. Pro rybaření bez navijáku většinou není potřeba povolení. Státní poplatek musí zaplatit všechny osoby mezi 18 a 65 lety, které chtějí používat prut, naviják a návnadu – jeho výše je asi 30 eur na kalendářní rok a 7 eur na týden. Dále je potřeba regionální povolenka nebo povolení majitele vodní plochy.

Rybaření ve Finsku

Sbírání lesních plodin

Sbírání hub ve Finsku je velmi jednoduché. O rozlehlý revír se nebudete muset s nikým dělit a v sezoně nasbíráte během chvilky tolik hub, kolik budete chtít. Další činností, jak se zabavit v lese, je sběr borůvek, brusinek a dalších lesních plodů jako např. ostružiníku moruška. V neposlední řadě si určitě užijete ten nekonečný lesní klid.

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu