Průvodce státem

Finsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Finska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historické nálezy prokazují, že oblast, která dnes náleží Finsku, byla osídlena již v 8. tisíciletí př. n. l. během doby kamenné. Samotné Finsko však vzniklo až oddělením se od Švédska a to je spojováno s rokem 1154 a údajným příchodem křesťanství spolu se švédským králem Erikem. Od 13. do začátku 19. století bylo Finsko součástí Švédska. V letech 1808–1809 Finsko dobyly armády ruského cara Alexandra I. a země tak spadala pod Ruskou nadvládu. Krátce po VŘSR, 6. prosince 1917, vyhlásilo Finsko samostatnost a od té doby se jedná o samostatný a nezávislý stát.

Lidé

Hustota zalidnění je ve Finsku 17 lidí na km2 a to dělá z Finska třetí nejřidčeji obydlenou zemi v celé Evropě. První je Island, druhou zemí je Norsko. Přibližně 85 % obyvatel žije ve městech, z toho 1.000 000 lidí žije v hlavním městě Helsinky a blízkém okolí. Naproti tomu v Laponsku je pak hustota zalidnění jen dva lidi na km2.

Země je etnicky homogenní a dominantním etnikem jsou Finové. Oficiálními jazyky jsou finština a švédština, druhý z nich je mateřským jazykem asi 5 % finské populace.

Ve Finsku žije zhruba o polovinu méně lidí než v ČR.

Svátky

Ve Finsku se slaví celkem 15 svátků, z toho 8 je státních .

 • 1. leden Nový rok Uudenvuodenpäivä
 • 6. leden Zjevení Páně Loppiainen
 • 22. duben Velký pátek Pitkäperjantai
 • 24. duben Velikonoční neděle Pääsiäispäivä
 • 25. duben Velikonoční pondělí 2. Pääsiäispäivä
 • 1. květen svátek Vappu, 1. máj Vappu, suomalaisen työn päivä
 • 13. květen Nanebevstoupení Páně Helatorstai
 • 2. červen Hod boží svatodušní Helluntaipäivä
 • 24. červen předvečer slunovratu Juhannusaatto
 • 25. červen Slunovrat Juhannuspäivä, Suomen lipun päivä
 • 5. listopad svátek Všech svatých Pyhäinpäivä
 • 6. prosinec Den nezávislosti Itsenäisyyspäivä
 • 24. prosinec Štědrý den Jouluaatto
 • 25. prosinec 1. svátek vánoční Joulupäivä
 • 26. prosinec 2. svátek vánoční Tapaninpäivä

Obchody bývají přes státní svátky otevřeny jen zřídka. Obchody s potravinami mají otevírací dobu přes týden od 8 do 22 hodin a přes víkend většinou od 10 do 18 hodin.

Kultura

Kulturní život a oslavy jsou většinou spojeny s místními svátky. Mezi nejdůležitější, který se slaví nejvíce, patří letní slunovrat (obdobné jako v ČR pálení čarodějnic). Dalším důležitým svátkem je pro Finy Den nezávislosti. Neméně důležitým svátkem jsou taktéž Vánoce. Stará finská kultura vychází z původního finského pohanství. Vánoční dárky dětem nosí Joulupukki, finská obdoba Ježíška.
Další neméně důležitou činností Finů je saunování. Sauna zde náleží ke standardnímu vybavení domácnosti a je velkou ctí přijmout pozvání od místních ke společným chvílím v sauně.

Finská sauna

Jazyk

Úředním jazykem je finština (mluví jim cca 95 % obyvatel) a švédština (cca 5 %). Místní také hovoří plynule anglicky.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Hyvä päivä
 • Na shledanou -–Näkemiin
 • Děkuji – Kiitos
 • Prosím – Ole hyvä
 • Ano – Kyllä
 • Kde? – Missä?
 • Co to je? – Mitä se on?

Turismus

Nejčastější aktivitou ve finské přírodě je turistika. Túry mohou měřit od několika kilometrů po několik desítek kilometrů. Některé dálkové trasy měří i několik set kilometrů. V zimě můžete boty vyměnit za běžky. Excelentní online turistickou mapu celého Finska najdete na excursionmap.fi.

Ve většině národních parků a přírodních rezervací se nachází velké množství značených cest. Vycházejí od parkovišť a nabízí okruhy pro všechny, někdy dokonce i pro vozíčkáře. Pro grilování v národních parcích bývá obvykle přímo určené ohniště a u něj najdete velkou místnost s připravenými poleny. Kromě toho po chvíli hledání objevíte i štípací sekeru. Dříví, které spotřebujete, případně i více, byste měli před odchodem naštípat i pro další návštěvníky.

Pro příznivce rybaření je Finsko ideální. Ve Finsku můžete celé dny rybařit. Pro rybaření bez navijáku většinou není potřeba povolení. Státní poplatek musí zaplatit všechny osoby mezi 18 a 65 lety, které chtějí používat prut, naviják a návnadu – jeho výše je asi 30 eur na kalendářní rok a 7 eur na týden. Dále je potřeba regionální povolenka nebo povolení majitele vodní plochy.

V zimě se celé Finsko promění v běžkařský ráj. Nejinak tomu je i v divoké přírodě. V některých místech si úzké stopy vytvoří sami dobrodruzi, jinde jsou strojově upravované luxusní stopy. V zimě platí ještě dvojnásob poučení o bezpečnosti. Až 40stupňové mrazy v noci krutě trestají jakoukoli nerozvážnost. Nezapomeňte s sebou zápalky a suchý líh. Teplo ohně vás může příjemně rozehřát, v extrémních případech i zachránit život.

Geografie

Finská republika (finský název Suomen Tasavalta, švédsky Republiken Finland) se nachází v severovýchodní Evropě, kterou omývá Baltské moře na jihozápadě, Botnický záliv na západě a Finský záliv na jihovýchodě. Finsko sousedí na souši se Švédskem na severozápadě a Norskem na severu a s Ruskem na východě. Na moři má společnou hranici také s Estonskem. Pod finskou suverenitu patří také souostroví Ålandy na jihozápad od pobřeží, které však má rozsáhlou autonomii a mluví se zde švédsky.

Finsko je více než 4x větší než Česká republika.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Ve Finsku se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny ve Finsku nejsou jako například v ČR, ale v každém městě se najde pobočka Western Union, kde si lze eura vyměnit. Avšak v případě Finska hotovost není nutná, protože všude, dokonce i na obyčejné tržnici, se dá zaplatit kartou.

Kolik co stojí

Ohledně cen ve Finsku se dá říci, že je tu cca 1,5x až 2,5x dráž než v ČR, ale také záleží, co se kupuje. Jsou zde velká nákupní centra a také v česku známý Lidl a ceny se pohybují na podobné úrovni. Jediné, co se vyplatí opravdu dovézt, je alkohol a tabák. Tyto položky jsou pod vládním prodejem a patří k dražším položkám. Například v baru zaplatíte za 0,4 l piva přibližně 5 euro a za panáka 6 euro. Pro ty, kteří cestují vlastním autem, je tak lepší nakoupit buďto už v Česku, nebo ještě v Estonsku před trajektem.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – 3 eura
 • Taxi za 1 km – 1,1 eura
 • Ubytování v hotelu okolo 80 eur za pokoj
 • 1 l vody – 1 euro
 • Cereální sušenky – 2 eura
 • Jídlo ve stánku – 8–10 eur
 • Jídlo v restauraci (oběd) – 10 eur
 • Jídlo v restauraci (večeře) – 15 eur a více

Spropitné a smlouvání

Spropitné je ve Finsku již obsaženo v ceně jídla, avšak občas můžete nějaké spropitné navíc dát, ale není to zvykem. Smlouvat ve Finsku o ceně v podstatě nelze.

Jak ušetřit

Jak už je zmíněno výše, určitě nejvíce se dá ušetřit na alkoholu a tabáku, který si dovezete svůj vlastní – pozor na limity dovozu dle směrnice EU. Dále pak lze ušetřit na cestování veřejnou dopravou, a to nákupem lístku v předstihu – místní dopravci začínají na cenách od 2 eur a výše, a tak lze cestovat například mezi městy Tampere a Jyväskylä za cenu 2 eura. Města jsou vzdáleny 150 km od sebe.

Další možností, jak ušetřit ve Finsku, je, že nevyužijete služeb hotelů, ale na internetu si najdete nabídku možnosti pronájmu chat a zde cena vychází kolem 80 eur na noc, ale již pro minimálně 4 až 8 osob.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, stopem nebo chodí pěšky Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, ve které si uvaří potraviny z místních surovin či nakoupí v obchodím centru. Noc na pokoji stojí okolo 600 Kč, za jídlo utratí přibližně 10 Kč za snídani, 150 Kč za oběd a 150 Kč za večeři, plus vypije vodu za přibližně 50 Kč, takže se dostáváme na zhruba 1.050 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta je možnost ubytování se v hotelu se snídaní (při ceně cca 1.100 Kč), půjčíme si auto a stravovat se budeme v bufetech, výjimečně v restauracích. Auto společně s denní spotřebou benzinu vyjde asi na 50 eur, tedy 1.350 Kč. Během dne vypijeme a sníme potraviny asi za přibližně 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 2.750 Kč za osobu/den.

Cestování za luxusem ve Finsku znamená ubytování v nejlepším hotelu (ceny od 5.000 Kč za noc). Dále pak stravování se v restauracích při ceně za oběd okolo 500 Kč a večeře 1000 Kč. Jídlo a pití za přibližně 1.000 Kč. Dále pak půjčení luxusního auta a benzin vyjdou na přibližně 130 eur, tedy 3.500 Kč a také si můžeme půjčit loď či saunovací loď při cenách okolo 400 eur, tedy mírně nad 10.000 Kč. Dostáváme se tak na částku cca 9.000 Kč na den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Finska

Nejjednodušší cestou je letecká přeprava. Do Helsinek létá několik aerolinek, a to jak přímých, tak i s přestupem. Asi nejvýhodněji se dá cestovat s Norweginan Praha – Helsinky, kdy ceny začínají na 35 eur za jednosměrnou letenku nebo s Air Baltic s odletem z Prahy nebo Vídně přes Rigu do Helsinek.

Další možností je jízda autem, a to přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Cesta trvá přibližně 20 hodin a není tam zpoplatněn žádný úsek. Při příjezdu do Talinnu se pak musí cestovat trajektem a ten vychází nejlevněji v neděli v 7:30 ráno. Cesta z Prahy do Talinnu je dlouhá přibližně 1.500 km. Jízdenky na trajekt z Tallinnu rezervujte přímo na webu lodních společností Tallink nebo Viking Line (i pro auta), případně pouze pro pěší na laevapiletid.ee. Nejlevnější jedosměrné jízdenky začínají na 19 €.

Druhou možností, jak využít trajekt, je dojet buď do Německa, nebo do Polska a pak se nechat dovézt až do Helsinek, avšak tato varianta je nejdražší možnou z výše uvedených.

Jak se nejlépe dopravovat

Ve Finsku je asi nejlepší využít vlastní auto. Nebo z půjčovny. Pokrytí železniční tratí je relativně nízké a autobusem zase zdlouhavé a málo frekventované. Na druhou stranu benzín je poměrně drahý, a tak cestování se vyplatí pouze pokud jedete ve více lidech.

Pokud ovšem zůstanete na jednom místě delší dobu, je asi nejlepší možností jízda na kole. Ve Finsku jsou krásné dlouhé cyklostezky a není problém ujet 100 km, aniž byste museli najet na silnici pro motorová vozidla.

Jinou možností dopravy je využití lodní přepravy turistů a pasažérů, převážně na velkých jezerech, kde trasa může být dlouhá i 100 km – například Jyväskylä – Lahti a druhé největší jezero ve Finsku.

Autem

Půjčení auta je velice jednoduchá záležitost. Buďto si můžete auto zarezervovat a vyzvednout na letišti či ve kterémkoliv městě, nebo jednoduše přijít na pobočku půjčovny aut a tam vše vyřídit. Vždy však musíte počítat s vratnou zálohou na auto. Cena za půjčení auta je přibližně 300 eur na týden a více a benzin či nafta zde stojí okolo 1,55 eur na litr (rok 2018).

Jelikož Finsko je členem EU, tak zde platí úplně stejné podmínky jako v jiných státech EU. Jedinou výjimkou je možnost řídit s 0,5 promile alkoholu bez možnosti pokuty – neplatí v případě nehody či jiné dopravní situace.

Silnice jsou kvalitní i do nejmenších obcí a provoz mimo velká města je spíše řídký.

Autobusy

V zemi je pár poskytovatelů autobusové dopravy – dle území a krajů.

Mezi autobusy je oblíbený Onnibus, kde ceny začínají na 1 + 1 eur. Lístek se dá koupit jak online, tak i u řidiče/ve vlaku. Některé menší zastávky bývají na znamení a je proto nutné vědět, kam jedete. Co se týče dodržování časů odjezdů a příjezdů – přes léto je to přesné, v zimě je to horší z důvodu počasí a někdy se stane, že spoj ani nevyjede. V zimním období je lepší cestovat autobusem než vlakem.

Pro plánování dopravy běžným dálkovým autobusem výborně poslouží web matkahuolto.fi.

Železnice

Ve Finsku funguje pouze jeden poskytovatel vlakové přepravy, státní finské železnice, jízdenky můžete pohodlně rezervovat online. Vlaky jezdí ve velké míře okolo Helsinek a v jižní části země, využít však můžete i dálkové spoje až na sever Finska, jízdenky však bývají obvykle dost drahé.

Vlaky jsou také nejlepší možností, jak se dostat z Helsinek do ruského Petrohradu. Na trase jezdí moderní jednotky Pendolino podobné těm v Česku. Spojení jede 3x denně a jízdenky se dají pořídit průměrně za 60 € při koupi online, o něco dráž na pokladně či v automatu. Jízda trvá 3,5 hodiny.

Finský vlak

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Finská kuchyně

Mezi ta nejlepší místní jídla, která můžete ve Finsku ochutnat, patří mořské a sladkovodní ryby. Ty můžete najít v jídelním lístku mnohých restaurací (asi 20 eur). Výhodnou volbou je ochutnat lososa jako součást obědového menu (asi 8 eur), které obvykle bývá servírováno formou bufetu.

Ve čtvrtek můžete ochutnat tradiční finskou hráškovou polévku (hernekeitto) s masem a hořčicí. Jako dezert jsou ten den servírovány skvělé lívance s jahodami. Zvyk pochází z doby, kdy se lidé v pátek postili a o den dříve jedli výživné jídlo.

Finové nejčastěji jedí vepřové maso. Sobí a výjimečně i losí maso lze sehnat na některých místech v Laponsku. Jedná se především o atrakci pro turisty.

Sobí maso

Z dalších typicky finských jídel je třeba zmínit ze zdravé výživy ovesné kaše – běžnou součást snídaní. Naopak makkara, finský buřt, asi tak zdravý nebude, nicméně jeho opékání neodmyslitelně patří k víkendům a dovoleným v přírodě. Další nedílnou součástí finské studené stravy je žitný chléb (ruisleipä).

Jak se stravovat jako místní

Jak zapadnout do místní kultury stravování – je to velice jednoduché. Většina Finů chodí přes obědovou přestávku do restaurací a o víkendech, pokud si nevaří sami doma, tak vyrazí do ulic města na místní markety a tam si dají, co je zrovna v nabídce. Většinou to jsou smažené ryby s brambory a nějaká rybí polévka.

Obvyklé ceny v restauracích

Finsko patří mezi vyspělejší státy Evropy, a tak i ceny jsou tomu uzpůsobeny. Snídaně se podávají v malých kavárnách okolo 6 eur na osobu. Obědy, kde většina lidí chodí na bufet menu, je za přibližně 8–11 eur v závislosti na restauraci a večeře bývají od 15 eur výše.

Můžete také využít nabídky fast foodů, které jsou zde taktéž oblíbené nebo narazíte na malého prodejce párků v rohlíků, kde se cena pohybuje okolo 2–4 eur.

V ceně je už zahrnuto i spropitné a dále máte také nárok ve většině případů kávu nebo čaj, samozřejmostí je voda a v některých restauracíh i následný malý zákusek.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Hokej

Co se vám vybaví, když se řekne spojení Finsko, to je sport. Finským sportem číslo jedna je hokej. Jsou zde pro to výborné předpoklady – v blízkosti i té nejmenší vesnice se vždy najde jezero, které v zimě zamrzá, a každý si na něm může zahrát či zabruslit. Ve větších městech jsou samozřejmostí zimní stadiony, na nichž se shromažďují tisíce fanoušků, aby fandili svému milovanému týmu. Jestli budete mít tu možnost, určitě se na takový zápas jděte podívat. Stojí to za to.

Sjezdovky, lyžování

Ve Finsku je mnoho lyžařských areálů. Do většiny středisek jezdí speciální vlaky. Pokud máte možnost, neváhejte a zalyžujte si nebo zajezděte trochu netradičně – ve Finsku. Nutno však podotknout, že nelze očekávat střediska v alpském stylu, ale spíše velikosti těch českých, ve Finsku žádné vysoké hory nenajdete. Více naleznete na ski.fi.

Dalším typickým zimním sportem jsou běžky a pro mnoho lidí se stávají během zimy i dopravním prostředkem a lidé si tak zkracují vzdálenost, dobře se pobaví a k tomu si ještě zasportují. Běžky si můžete půjčit v půjčovnách lyží.

Výlety na kolech

Pokud rádi jezdíte na horském nebo trekingovém kole, na den či dva si udělejte hezký výlet. Kopce jsou zde mírné a táhlé, ale krajina se vám po čase bude zdát dosti monotónní, proto raději jen na pár dní.

Rallye

Od roku 1951 se v okolí města Jyväskylä jezdí slavná finská Neste Oil Rally Finland. Je známá svou obtížností pro neskandinávské jezdce – mnoho terénních vln a zatáček na prašných cestách, které se mimo jiné za normálních okolností používají jako klasické silnice.

Plavání

Plavci si mohou zaplavat v krásných finských jezerech (která jsou nejčastěji ledovcového původu). Možná to zní jako pohádka, ale až vám bude horko, nakonec se v jezeru rádi zchladíte. Teplota vody samozřejmě záleží na okolních podmínkách.

Sauna

Sauna je původní finské slovo označující malou místnost nebo stavení, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. Proto je ideální vyzkoušet saunu přímo tam, kde má svůj původ.

Turistika

Nejčastější aktivitou ve finské přírodě je turistika. Túry mohou měřit od několika kilometrů po několik desítek kilometrů. Trasy ve Finsku jsou značeny velmi dobře a hlavně v národních parcích se určitě neztratíte. Pokud vyrazíte mimo turistické oblasti, doporučuje se vzít si přehlednou mapu a kompas. Pěkná online mapa je dostupná na excursionmap.fi.

Rybaření

Ve Finsku můžete celé dny rybařit. Pro rybaření bez navijáku většinou není potřeba povolení. Státní poplatek musí zaplatit všechny osoby mezi 18 a 65 lety, které chtějí používat prut, naviják a návnadu – jeho výše je asi 30 eur na kalendářní rok a 7 eur na týden. Dále je potřeba regionální povolenka nebo povolení majitele vodní plochy.

Rybaření ve Finsku

Sbírání lesních plodin

Sbírání hub ve Finsku je velmi jednoduché. O rozlehlý revír se nebudete muset s nikým dělit a v sezoně nasbíráte během chvilky tolik hub, kolik budete chtít. Další činností, jak se zabavit v lese, je sběr borůvek, brusinek a dalších lesních plodů jako např. ostružiníku moruška. V neposlední řadě si určitě užijete ten nekonečný lesní klid.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotní opatření je zcela totožné jako v ČR, není potřeba dbát zvýšené pozornosti pro běžné nemoci, které jsou známé v afrických zemích nebo nutnost speciálního očkování. Zdravotní centra jsou v každém větším městě. V létě je však u vody docela velké množství komárů, proto je lepší mít s sebou repelent. Samozřejmostí je sjednané cestovní pojištění pro vycestování mimo ČR.

Kriminalita

Kriminalita ve Finsku je na velice (opravdu velice) nízké úrovni. Je zde nejmenší podíl policistů na osobu v celém prostoru EU a policista je zde brán zcela vážně a důstojně. V dřívějších dobách (ještě před migrací občanů mimo EU do prostoru EU) bývalo Finsko nejbezpečnější zemí, nyní je tedy na místě alespoň základní obezřetnost jako nenechávat peněženku volně položenou bez dozoru nebo odejít od svých zavazadel a jiné.

Riziko katastrof

Srovnatelné jako pro ČR.

Důležité kontakty

Vše řeší telefonní číslo 112.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vizum

Vízum do Finska není potřeba, je členem EU, vystačíte se tedy s občanským průkazem. V případě pobytu delším než 90 dní je však nutnost zaregistrovat se na místní policii.

Další dokumenty

Stačí platný občanský průkaz nebo pas, nic víc není potřeba.

Očkování

Není potřeba žádné speciální očkování

Celní předpisy

Týká se především dovozu alkoholu a tabáku – limity platné v EU. Dále pak mohou celníci zkontrolovat vše ostatní a zabavit určité druhy zboží – jako například potraviny, které si můžete koupit kdekoli v obchodě, takže takový dovoz brambor se nedoporučuje ve větším množství.

Co vidět a navštívit ve Finsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Finsku

Zavřít boční panel

Helsinki

Hlavní město Finska Helsinky (finsky Helsinki) by nemělo uniknout pozornosti žádného návštěvníka Finska, dokonce ani největším milovníkům přírody. Celá metropole se skládá ze čtyř měst: Helsinky, Espoo, Vantaa a maličkého Kauniainen.

V okolí doporučujeme navštívit pevnost Suomenlinna a městečko Porvoo:

Viapori, název který pevnost Suomenlinna nesla až do roku 1918, se rozprostírá na území šesti ostrovů a dnes náleží k území Helsinek. Tato dochovalá památka patří ke světovému dědictví UNESCO a zároveň tedy i k turisticky vyhledávaným místům, neboť nabízí nezapomenutelný výhled na malebné okolí. Pevnost byla určena pro obranu a ochranu města Helsinek před nájezdy útočníků při válkách.

Suomenlinna

Druhým nejstarším městem ve Finsku je Porvoo. Leží nedaleko Helsinek a je turisticky vyhledávaným místem především pro své krásné centrum se starými dřevěnými domky červené barvy na břehu řeky.

Název města vznikl podle pevnosti nedaleko řeky Porvoo, která městem protéká. Porvoo je finské město a přístav, který se nachází na pobřeží Finského zálivu a leží přibližně 50 km východně od Helsinek. Porvoo je také sídlem švédsky mluvící diecéze. Město je známé především svými starými dřevěnými domky a přístavními sklady, které jsou navrženy na zapsání do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.

Porvoo

Zavřít boční panel

Jezerní oblast

Ve Finsku se nachází téměř 200.000 jezer. Většina z nich se nachází ve středním a východním Finsku. Pohyb v tomto regionu je na mnoha místech téměř nemožný bez lodičky.

Zavřít boční panel

Ålandy

Ålandské ostrovy (celkem jich je 6.500) leží mezi Švédskem a Finskem. Patří Finsku, hovoří se na nich švédsky a mají speciální status v rámci Evropské unie. V letních měsících jsou ideálním místem pro cyklovýlety, ale lákají i jejich pláže.

Zavřít boční panel

Laponsko

Laponská divočina láká k návštěvě jak v létě, tak v zimě. Pro pěší turistiku jsou skvěle uzpůsobené především národní parky. Milovníci turistiky by rozhodně neměli vynechat národní park Oulanka přímo na hranicích s Ruskem.

Zavřít boční panel

Rovaniemi

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Rovaniemi je určitě vesnice Santa Clause, kterou je možno navštívit po celý rok. Z vlakového nádraží jezdí každou půl hodinu autobus přímo k ní.

Vánoční atmosféru vytváří vánoční výzdoba, osvětlení nejen venku, ale také ve všech budovách – obchodech, restauracích a neustále hrající vánoční písně, a to i v létě. Poblíž Rovaniemi také prochází severní polární kruh.

Zavřít boční panel

Rauma

Dalším vyhledávaným finským městem je historické město Rauma, které stojí rozhodně za návštěvu. Staré dřevěné domy v centru jsou dokonce památkou UNESCO.

Zavřít boční panel

Turku

Turku je nejstarším městem v celém Finsku a až do 19. století bylo nejdůležitějším městem země. Nejpopulárnější atrakcí je hrad ze 13. století.

Více než 700 let stará památka, to je hrad Turku. Byl postaven zhruba v roce 1280 na břehu řeky s názvem Aura a zdi jsou zhotoveny ze žuly. Hrad zažil období majestátnosti i úpadku. Sloužil jako opevnění, administrativní centrum i jako majestátní palác. Nacházelo se v něm vězení, byl využíván jako skladiště a kasárna. Před zhruba sto lety zde bylo založeno muzeum a od té doby se hrad stal jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Finsku.

Zavřít boční panel

Isojärvi

Isojärvi je národním parkem nacházející se ve středním Finsku a je určen převážně pro turistiku. Zdejší trasy vedou napříč tichými lesy a jezerní krajinou. Jedno- a dvoudenní trasy jsou pro tento park ideální. Oblíbenou metodou, jak vidět přírodu parku z netradiční perspektivy, je použití kánoe. Tento park je taktéž znám kvůli pobytu bobrů.

Zavřít boční panel

Helvetinjärvi

Národní park Helvetinjärvi vznikl v roce 1982 a pojmenován byl podle jezera, které se zde nachází. Jeho rozloha je cca 50 km2 a celkem nabízí něco přes 40 km značených turistických stezek. Hluboké soutěsky národního parku Helvetinjärvi vznikly před miliony let díky obrovským puklinám ve skalním podloží. Z parku vedou značené trasy do rekreační oblasti Riuttaskorpi a dalšího národního parku Seitseminen.

Zavřít boční panel

Kolovesi

Národní park Kolovesi se nachází v jižním Finsku u ruských hranic a je součástí většího jezerního komplexu Saimaa, který dohromady tvoří největší jezero ve Finsku. Národní park byl založen za účelem ochrany přírody na ostrovech a ostrůvcích na jezeře Saimaa a také proto, aby zachoval lesní ekosystémy charakteristické pro jižní část Finska. Park, který má charakter nespoutané divočiny, je velmi atraktivním místem pro jízdu na kánoích nebo člunech.

Počasí a sezóny ve Finsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Helsinki
Celá jižní část Finska vybízí k letním výletům do přírody

-2 °C

-3 °C

0 °C

5 °C

12 °C

16 °C

20 °C

20 °C

13 °C

7 °C

2 °C

-1 °C
Rovaniemi
Domov Santa Clause je ožívá hlavně v zimě

-11 °C

-10 °C

-6 °C

0 °C

6 °C

12 °C

15 °C

13 °C

8 °C

0 °C

-6 °C

-9 °C

Počasí

Počasí ve Finsku je občas nevyzpytatelné. Z ničeho nic se stane, že v letních měsících je krásné počasí, z toho začne během pár minut pršet a pak je opět krásné počasí. Dalším zajímavým jevem jsou místní dešťové přeháňky, kdy na jednom místě prší, ale opodál, klidně i 100 metrů od vás, je suchá silnice. Dešťové přeháňky jsou časté v období kolem měsíců září a října. V zimě je pak nejvíce deprimující měsíc listopad, kdy není ani sníh, ani pořádně sluníčko a každý se pak těší na prosinec, kdy napadne sníh a vše dostane nový půvab a nádech zimy. Přes leden a únor dosahují teploty přes noc i k -30 °C. Ovšem pocitově to tak není (pocit menšího chladu), a to z důvodu, že je zde jiná vlhkost vzduchu než v ČR. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pro milovníky zimy jednoznačně období leden až březen, a to z důvodu, že jsou zde krásné a dlouhé zimy s teplotami okolo -20 °C a pro milovníky turistiky a tepla pak období červenec/srpen. Teploty v těchto měsících stoupají až k hodnotě 30 °C

Skvělé akce do Finska

19 starších akcí
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu