Průvodce státem

Finsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Finska

Co vidět a navštívit ve Finsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Finsku

Zavřít boční panel

Helsinki

Hlavní město Finska Helsinky (finsky Helsinki) by nemělo uniknout pozornosti žádného návštěvníka Finska, dokonce ani největším milovníkům přírody. Celá metropole se skládá ze čtyř měst: Helsinky, Espoo, Vantaa a maličkého Kauniainen.

V okolí doporučujeme navštívit pevnost Suomenlinna a městečko Porvoo:

Viapori, název který pevnost Suomenlinna nesla až do roku 1918, se rozprostírá na území šesti ostrovů a dnes náleží k území Helsinek. Tato dochovalá památka patří ke světovému dědictví UNESCO a zároveň tedy i k turisticky vyhledávaným místům, neboť nabízí nezapomenutelný výhled na malebné okolí. Pevnost byla určena pro obranu a ochranu města Helsinek před nájezdy útočníků při válkách.

Suomenlinna

Druhým nejstarším městem ve Finsku je Porvoo. Leží nedaleko Helsinek a je turisticky vyhledávaným místem především pro své krásné centrum se starými dřevěnými domky červené barvy na břehu řeky.

Název města vznikl podle pevnosti nedaleko řeky Porvoo, která městem protéká. Porvoo je finské město a přístav, který se nachází na pobřeží Finského zálivu a leží přibližně 50 km východně od Helsinek. Porvoo je také sídlem švédsky mluvící diecéze. Město je známé především svými starými dřevěnými domky a přístavními sklady, které jsou navrženy na zapsání do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.

Porvoo

Zavřít boční panel

Jezerní oblast

Ve Finsku se nachází téměř 200.000 jezer. Většina z nich se nachází ve středním a východním Finsku. Pohyb v tomto regionu je na mnoha místech téměř nemožný bez lodičky.

Zavřít boční panel

Ålandy

Ålandské ostrovy (celkem jich je 6.500) leží mezi Švédskem a Finskem. Patří Finsku, hovoří se na nich švédsky a mají speciální status v rámci Evropské unie. V letních měsících jsou ideálním místem pro cyklovýlety, ale lákají i jejich pláže.

Zavřít boční panel

Laponsko

Laponská divočina láká k návštěvě jak v létě, tak v zimě. Pro pěší turistiku jsou skvěle uzpůsobené především národní parky. Milovníci turistiky by rozhodně neměli vynechat národní park Oulanka přímo na hranicích s Ruskem.

Zavřít boční panel

Rovaniemi

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Rovaniemi je určitě vesnice Santa Clause, kterou je možno navštívit po celý rok. Z vlakového nádraží jezdí každou půl hodinu autobus přímo k ní.

Vánoční atmosféru vytváří vánoční výzdoba, osvětlení nejen venku, ale také ve všech budovách – obchodech, restauracích a neustále hrající vánoční písně, a to i v létě. Poblíž Rovaniemi také prochází severní polární kruh.

Zavřít boční panel

Rauma

Dalším vyhledávaným finským městem je historické město Rauma, které stojí rozhodně za návštěvu. Staré dřevěné domy v centru jsou dokonce památkou UNESCO.

Zavřít boční panel

Turku

Turku je nejstarším městem v celém Finsku a až do 19. století bylo nejdůležitějším městem země. Nejpopulárnější atrakcí je hrad ze 13. století.

Více než 700 let stará památka, to je hrad Turku. Byl postaven zhruba v roce 1280 na břehu řeky s názvem Aura a zdi jsou zhotoveny ze žuly. Hrad zažil období majestátnosti i úpadku. Sloužil jako opevnění, administrativní centrum i jako majestátní palác. Nacházelo se v něm vězení, byl využíván jako skladiště a kasárna. Před zhruba sto lety zde bylo založeno muzeum a od té doby se hrad stal jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Finsku.

Zavřít boční panel

Isojärvi

Isojärvi je národním parkem nacházející se ve středním Finsku a je určen převážně pro turistiku. Zdejší trasy vedou napříč tichými lesy a jezerní krajinou. Jedno- a dvoudenní trasy jsou pro tento park ideální. Oblíbenou metodou, jak vidět přírodu parku z netradiční perspektivy, je použití kánoe. Tento park je taktéž znám kvůli pobytu bobrů. 

Zavřít boční panel

Helvetinjärvi

Národní park Helvetinjärvi vznikl v roce 1982 a pojmenován byl podle jezera, které se zde nachází. Jeho rozloha je cca 50 km2 a celkem nabízí něco přes  40 km značených turistických stezek. Hluboké soutěsky národního parku Helvetinjärvi vznikly před miliony let díky obrovským puklinám ve skalním podloží. Z parku vedou značené trasy do rekreační oblasti  Riuttaskorpi a dalšího národního parku Seitseminen.

Zavřít boční panel

Kolovesi

Národní park Kolovesi se nachází v jižním Finsku u ruských hranic a je součástí většího jezerního komplexu Saimaa, který dohromady tvoří největší jezero ve Finsku. Národní park byl založen za účelem ochrany přírody na ostrovech a ostrůvcích na jezeře Saimaa a také proto, aby zachoval lesní ekosystémy charakteristické pro jižní část Finska. Park, který má charakter nespoutané divočiny, je velmi atraktivním místem pro jízdu na kánoích nebo člunech.

Počasí a sezóny ve Finsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Helsinki
Celá jižní část Finska vybízí k letním výletům do přírody

-2 °C

-3 °C

0 °C

5 °C

12 °C

16 °C

20 °C

20 °C

13 °C

7 °C

2 °C

-1 °C
Rovaniemi
Domov Santa Clause je ožívá hlavně v zimě

-11 °C

-10 °C

-6 °C

0 °C

6 °C

12 °C

15 °C

13 °C

8 °C

0 °C

-6 °C

-9 °C

Počasí

Počasí ve Finsku je občas nevyzpytatelné. Z ničeho nic se stane, že v letních měsících je krásné počasí, z toho začne během pár minut pršet a pak je opět krásné počasí. Dalším zajímavým jevem jsou místní dešťové přeháňky, kdy na jednom místě prší, ale opodál, klidně i 100 metrů od vás, je suchá silnice. Dešťové přeháňky jsou časté v období kolem měsíců září a října. V zimě je pak nejvíce deprimující měsíc listopad, kdy není ani sníh, ani pořádně sluníčko a každý se pak těší na prosinec, kdy napadne sníh a vše dostane nový půvab a nádech zimy. Přes leden a únor dosahují teploty přes noc i k -30 °C. Ovšem pocitově to tak není (pocit menšího chladu), a to z důvodu, že je zde jiná vlhkost vzduchu než v ČR. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pro milovníky zimy jednoznačně období leden až březen, a to z důvodu, že jsou zde krásné a dlouhé zimy s teplotami okolo -20 °C a pro milovníky turistiky a tepla pak období červenec/srpen. Teploty v těchto měsících stoupají až k hodnotě 30 °C

Skvělé akce do Finska

ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
21 starších akcí
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu