Polární záře
Finsko

Peníze a ceny ve Finsku

Euro

Ve Finsku se platí eurem.

Směnárny a platba kartou

Směnárny ve Finsku nejsou jako například v ČR, ale v každém městě se najde pobočka Western Union, kde si lze eura vyměnit. Avšak v případě Finska hotovost není nutná, protože všude, dokonce i na obyčejné tržnici, se dá zaplatit kartou.

Kolik co stojí

Ohledně cen ve Finsku se dá říci, že je tu cca 1,5x až 2,5x dráž než v ČR, ale také záleží, co se kupuje. Jsou zde velká nákupní centra a také v česku známý Lidl a ceny se pohybují na podobné úrovni. Jediné, co se vyplatí opravdu dovézt, je alkohol a tabák. Tyto položky jsou pod vládním prodejem a patří k dražším položkám. Například v baru zaplatíte za 0,4 l piva přibližně 5 euro a za panáka 6 euro. Pro ty, kteří cestují vlastním autem, je tak lepší nakoupit buďto už v Česku, nebo ještě v Estonsku před trajektem. 

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 3 eura
  • Taxi za 1 km – 1,1 eura
  • Ubytování v hotelu okolo 80 eur za pokoj 
  • 1 l vody – 1 euro
  • Cereální sušenky – 2 eura
  • Jídlo ve stánku – 8–10 eur
  • Jídlo v restauraci (oběd) – 10 eur
  • Jídlo v restauraci (večeře) – 15 eur a více

Spropitné a smlouvání

Spropitné je ve Finsku již obsaženo v ceně jídla, avšak občas můžete nějaké spropitné navíc dát, ale není to zvykem. Smlouvat ve Finsku o ceně v podstatě nelze.

Jak ušetřit 

Jak už je zmíněno výše, určitě nejvíce se dá ušetřit na alkoholu a tabáku, který si dovezete svůj vlastní – pozor na limity dovozu dle směrnice EU. Dále pak lze ušetřit na cestování veřejnou dopravou, a to nákupem lístku v předstihu – místní dopravci začínají na cenách od 2 eur a výše, a tak lze cestovat například mezi městy Tampere a Jyväskylä za cenu 2 eura. Města jsou vzdáleny 150 km od sebe. 

Další možností, jak ušetřit ve Finsku, je, že nevyužijete služeb hotelů, ale na internetu si najdete nabídku možnosti pronájmu chat a zde cena vychází kolem 80 eur na noc, ale již pro minimálně 4 až 8 osob.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, stopem nebo chodí pěšky Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, ve které si uvaří potraviny z místních surovin či nakoupí v obchodím centru. Noc na pokoji stojí okolo 600 Kč, za jídlo utratí přibližně 10 Kč za snídani, 150 Kč za oběd a 150 Kč za večeři, plus vypije vodu za přibližně 50 Kč, takže se dostáváme na zhruba 1.050 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta je možnost ubytování se v hotelu se snídaní (při ceně cca 1.100 Kč), půjčíme si auto a stravovat se budeme v bufetech, výjimečně v restauracích. Auto společně s denní spotřebou benzinu vyjde asi na 50 eur, tedy 1.350 Kč. Během dne vypijeme a sníme potraviny asi za přibližně 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 2.750 Kč za osobu/den.

Cestování za luxusem ve Finsku znamená ubytování v nejlepším hotelu (ceny od 5.000 Kč za noc). Dále pak stravování se v restauracích při ceně za oběd okolo 500 Kč a večeře 1000 Kč. Jídlo a pití za přibližně 1.000 Kč. Dále pak půjčení luxusního auta a benzin vyjdou na přibližně 130 eur, tedy 3.500 Kč a také si můžeme půjčit loď či saunovací loď při cenách okolo 400 eur, tedy mírně nad 10.000 Kč. Dostáváme se tak na částku cca 9.000 Kč na den. 

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se do Finska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jaromír Ryška
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.