Průvodce státem
Finsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Finsku

Aktuální kurz 1 € = 25.89 Kč

Euro

Ve Finsku se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny ve Finsku nejsou jako například v ČR, ale v každém městě se najde pobočka Western Union, kde si lze eura vyměnit. Avšak v případě Finska hotovost není nutná, protože všude, dokonce i na obyčejné tržnici, se dá zaplatit kartou.

Kolik co stojí

Ohledně cen ve Finsku se dá říci, že je tu cca 1,5x až 2,5x dráž než v ČR, ale také záleží, co se kupuje. Jsou zde velká nákupní centra a také v česku známý Lidl a ceny se pohybují na podobné úrovni. Jediné, co se vyplatí opravdu dovézt, je alkohol a tabák. Tyto položky jsou pod vládním prodejem a patří k dražším položkám. Například v baru zaplatíte za 0,4 l piva přibližně 5 euro a za panáka 6 euro. Pro ty, kteří cestují vlastním autem, je tak lepší nakoupit buďto už v Česku, nebo ještě v Estonsku před trajektem. 

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 3 eura
  • Taxi za 1 km – 1,1 eura
  • Ubytování v hotelu okolo 80 eur za pokoj 
  • 1 l vody – 1 euro
  • Cereální sušenky – 2 eura
  • Jídlo ve stánku – 8–10 eur
  • Jídlo v restauraci (oběd) – 10 eur
  • Jídlo v restauraci (večeře) – 15 eur a více

Spropitné a smlouvání

Spropitné je ve Finsku již obsaženo v ceně jídla, avšak občas můžete nějaké spropitné navíc dát, ale není to zvykem. Smlouvat ve Finsku o ceně v podstatě nelze.

Jak ušetřit 

Jak už je zmíněno výše, určitě nejvíce se dá ušetřit na alkoholu a tabáku, který si dovezete svůj vlastní – pozor na limity dovozu dle směrnice EU. Dále pak lze ušetřit na cestování veřejnou dopravou, a to nákupem lístku v předstihu – místní dopravci začínají na cenách od 2 eur a výše, a tak lze cestovat například mezi městy Tampere a Jyväskylä za cenu 2 eura. Města jsou vzdáleny 150 km od sebe. 

Další možností, jak ušetřit ve Finsku, je, že nevyužijete služeb hotelů, ale na internetu si najdete nabídku možnosti pronájmu chat a zde cena vychází kolem 80 eur na noc, ale již pro minimálně 4 až 8 osob.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, stopem nebo chodí pěšky Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, ve které si uvaří potraviny z místních surovin či nakoupí v obchodím centru. Noc na pokoji stojí okolo 600 Kč, za jídlo utratí přibližně 10 Kč za snídani, 150 Kč za oběd a 150 Kč za večeři, plus vypije vodu za přibližně 50 Kč, takže se dostáváme na zhruba 1.050 Kč na osobu/den.

Zlatá střední cesta je možnost ubytování se v hotelu se snídaní (při ceně cca 1.100 Kč), půjčíme si auto a stravovat se budeme v bufetech, výjimečně v restauracích. Auto společně s denní spotřebou benzinu vyjde asi na 50 eur, tedy 1.350 Kč. Během dne vypijeme a sníme potraviny asi za přibližně 500 Kč. Dostáváme se proto na částku 2.750 Kč za osobu/den.

Cestování za luxusem ve Finsku znamená ubytování v nejlepším hotelu (ceny od 5.000 Kč za noc). Dále pak stravování se v restauracích při ceně za oběd okolo 500 Kč a večeře 1000 Kč. Jídlo a pití za přibližně 1.000 Kč. Dále pak půjčení luxusního auta a benzin vyjdou na přibližně 130 eur, tedy 3.500 Kč a také si můžeme půjčit loď či saunovací loď při cenách okolo 400 eur, tedy mírně nad 10.000 Kč. Dostáváme se tak na částku cca 9.000 Kč na den. 

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu