Průvodce státem
Finsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Finsku

Jak do Finska

Nejjednodušší cestou je letecká přeprava. Do Helsinek létá několik aerolinek, a to jak přímých, tak i s přestupem. Asi nejvýhodněji se dá cestovat s Norweginan Praha – Helsinky, kdy ceny začínají na 35 eur za jednosměrnou letenku nebo s Air Baltic s odletem z Prahy nebo Vídně přes Rigu do Helsinek. 

Další možností je jízda autem, a to přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Cesta trvá přibližně 20 hodin a není tam zpoplatněn žádný úsek. Při příjezdu do Talinnu se pak musí cestovat trajektem a ten vychází nejlevněji v neděli v 7:30 ráno. Cesta z Prahy do Talinnu je dlouhá přibližně 1.500 km. Jízdenky na trajekt z Tallinnu rezervujte přímo na webu lodních společností Tallink nebo Viking Line (i pro auta), případně pouze pro pěší na laevapiletid.ee. Nejlevnější jedosměrné jízdenky začínají na 19 €.

Druhou možností, jak využít trajekt, je dojet buď do Německa, nebo do Polska a pak se nechat dovézt až do Helsinek, avšak tato varianta je nejdražší možnou z výše uvedených. 

Jak se nejlépe dopravovat

Ve Finsku je asi nejlepší využít vlastní auto. Nebo z půjčovny. Pokrytí železniční tratí je relativně nízké a autobusem zase zdlouhavé a málo frekventované. Na druhou stranu benzín je poměrně drahý, a tak cestování se vyplatí pouze pokud jedete ve více lidech.

Pokud ovšem zůstanete na jednom místě delší dobu, je asi nejlepší možností jízda na kole. Ve Finsku jsou krásné dlouhé cyklostezky a není problém ujet 100 km, aniž byste museli najet na silnici pro motorová vozidla. 

Jinou možností dopravy je využití lodní přepravy turistů a pasažérů, převážně na velkých jezerech, kde trasa může být dlouhá i 100 km – například Jyväskylä – Lahti a druhé největší jezero ve Finsku. 

Autem

Půjčení auta je velice jednoduchá záležitost. Buďto si můžete auto zarezervovat a vyzvednout na letišti či ve kterémkoliv městě, nebo jednoduše přijít na pobočku půjčovny aut a tam vše vyřídit. Vždy však musíte počítat s vratnou zálohou na auto. Cena za půjčení auta je přibližně 300 eur na týden a více a benzin či nafta zde stojí okolo 1,55 eur na litr (rok 2018).

Jelikož Finsko je členem EU, tak zde platí úplně stejné podmínky jako v jiných státech EU. Jedinou výjimkou je možnost řídit s 0,5 promile alkoholu bez možnosti pokuty – neplatí v případě nehody či jiné dopravní situace.

Silnice jsou kvalitní i do nejmenších obcí a provoz mimo velká města je spíše řídký.

Autobusy

V zemi je pár poskytovatelů autobusové dopravy – dle území a krajů.

Mezi autobusy je oblíbený Onnibus, kde ceny začínají na 1 + 1 eur. Lístek se dá koupit jak online, tak i u řidiče/ve vlaku. Některé menší zastávky bývají na znamení a je proto nutné vědět, kam jedete. Co se týče dodržování časů odjezdů a příjezdů – přes léto je to přesné, v zimě je to horší z důvodu počasí a někdy se stane, že spoj ani nevyjede. V zimním období je lepší cestovat autobusem než vlakem.

Pro plánování dopravy běžným dálkovým autobusem výborně poslouží web matkahuolto.fi.

Železnice

Ve Finsku funguje pouze jeden poskytovatel vlakové přepravy, státní finské železnice, jízdenky můžete pohodlně rezervovat online. Vlaky jezdí ve velké míře okolo Helsinek a v jižní části země, využít však můžete i dálkové spoje až na sever Finska, jízdenky však bývají obvykle dost drahé.

Vlaky jsou také nejlepší možností, jak se dostat z Helsinek do ruského Petrohradu. Na trase jezdí moderní jednotky Pendolino podobné těm v Česku. Spojení jede 3x denně a jízdenky se dají pořídit průměrně za 60 € při koupi online, o něco dráž na pokladně či v automatu. Jízda trvá 3,5 hodiny.

Finský vlak

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu