Polární záře
Finsko

Jídlo ve Finsku

Finská kuchyně

Mezi ta nejlepší místní jídla, která můžete ve Finsku ochutnat, patří mořské a sladkovodní ryby. Ty můžete najít v jídelním lístku mnohých restaurací (asi 20 eur). Výhodnou volbou je ochutnat lososa jako součást obědového menu (asi 8 eur), které obvykle bývá servírováno formou bufetu.

Ve čtvrtek můžete ochutnat tradiční finskou hráškovou polévku (hernekeitto) s masem a hořčicí. Jako dezert jsou ten den servírovány skvělé lívance s jahodami. Zvyk pochází z doby, kdy se lidé v pátek postili a o den dříve jedli výživné jídlo.

Finové nejčastěji jedí vepřové maso. Sobí a výjimečně i losí maso lze sehnat na některých místech v Laponsku. Jedná se především o atrakci pro turisty.

Z dalších typicky finských jídel je třeba zmínit ze zdravé výživy ovesné kaše – běžnou součást snídaní. Naopak makkara, finský buřt, asi tak zdravý nebude, nicméně jeho opékání neodmyslitelně patří k víkendům a dovoleným v přírodě. Další nedílnou součástí finské studené stravy je žitný chléb (ruisleipä).

Jak se stravovat jako místní

Jak zapadnout do místní kultury stravování – je to velice jednoduché. Většina Finů chodí přes obědovou přestávku do restaurací a o víkendech, pokud si nevaří sami doma, tak vyrazí do ulic města na místní markety a tam si dají, co je zrovna v nabídce. Většinou to jsou smažené ryby s brambory a nějaká rybí polévka.

Obvyklé ceny v restauracích 

Finsko patří mezi vyspělejší státy Evropy, a tak i ceny jsou tomu uzpůsobeny. Snídaně se podávají v malých kavárnách okolo 6 eur na osobu. Obědy, kde většina lidí chodí na bufet menu, je za přibližně 8–11 eur v závislosti na restauraci a večeře bývají od 15 eur výše. 

Můžete také využít nabídky fast foodů, které jsou zde taktéž oblíbené nebo narazíte na malého prodejce párků v rohlíků, kde se cena pohybuje okolo 2–4 eur. 

V ceně je už zahrnuto i spropitné a dále máte také nárok ve většině případů kávu nebo čaj, samozřejmostí je voda a v některých restauracíh i následný malý zákusek.

Chystáš se do Finska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jaromír Ryška
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.