Cestování Covid-19

Turistické cesty do Finska nejsou povoleny a vstup pro cizince je omezen. Aktuální informace o uvolňování na webu Ministerstva zahraničí.

Návrat do ČR je od 15.6. možný bez omezení.

Finsko povoluje vstup bez omezení pro občany těch zemí, ve kterých se za poslední týden neobjevilo více než 8 nových případů nákazy nemocí Covid-19 na 100 000 obyvatel.

Finská kuchyně

Mezi ta nejlepší místní jídla, která můžete ve Finsku ochutnat, patří mořské a sladkovodní ryby. Ty můžete najít v jídelním lístku mnohých restaurací (asi 20 eur). Výhodnou volbou je ochutnat lososa jako součást obědového menu (asi 8 eur), které obvykle bývá servírováno formou bufetu.

Ve čtvrtek můžete ochutnat tradiční finskou hráškovou polévku (hernekeitto) s masem a hořčicí. Jako dezert jsou ten den servírovány skvělé lívance s jahodami. Zvyk pochází z doby, kdy se lidé v pátek postili a o den dříve jedli výživné jídlo.

Finové nejčastěji jedí vepřové maso. Sobí a výjimečně i losí maso lze sehnat na některých místech v Laponsku. Jedná se především o atrakci pro turisty.

Z dalších typicky finských jídel je třeba zmínit ze zdravé výživy ovesné kaše – běžnou součást snídaní. Naopak makkara, finský buřt, asi tak zdravý nebude, nicméně jeho opékání neodmyslitelně patří k víkendům a dovoleným v přírodě. Další nedílnou součástí finské studené stravy je žitný chléb (ruisleipä).

Jak se stravovat jako místní

Jak zapadnout do místní kultury stravování – je to velice jednoduché. Většina Finů chodí přes obědovou přestávku do restaurací a o víkendech, pokud si nevaří sami doma, tak vyrazí do ulic města na místní markety a tam si dají, co je zrovna v nabídce. Většinou to jsou smažené ryby s brambory a nějaká rybí polévka.

Obvyklé ceny v restauracích 

Finsko patří mezi vyspělejší státy Evropy, a tak i ceny jsou tomu uzpůsobeny. Snídaně se podávají v malých kavárnách okolo 6 eur na osobu. Obědy, kde většina lidí chodí na bufet menu, je za přibližně 8–11 eur v závislosti na restauraci a večeře bývají od 15 eur výše. 

Můžete také využít nabídky fast foodů, které jsou zde taktéž oblíbené nebo narazíte na malého prodejce párků v rohlíků, kde se cena pohybuje okolo 2–4 eur. 

V ceně je už zahrnuto i spropitné a dále máte také nárok ve většině případů kávu nebo čaj, samozřejmostí je voda a v některých restauracíh i následný malý zákusek.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu