Průvodce státem
Finsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo ve Finsku

Finská kuchyně

Mezi ta nejlepší místní jídla, která můžete ve Finsku ochutnat, patří mořské a sladkovodní ryby. Ty můžete najít v jídelním lístku mnohých restaurací (asi 20 eur). Výhodnou volbou je ochutnat lososa jako součást obědového menu (asi 8 eur), které obvykle bývá servírováno formou bufetu.

Ve čtvrtek můžete ochutnat tradiční finskou hráškovou polévku (hernekeitto) s masem a hořčicí. Jako dezert jsou ten den servírovány skvělé lívance s jahodami. Zvyk pochází z doby, kdy se lidé v pátek postili a o den dříve jedli výživné jídlo.

Finové nejčastěji jedí vepřové maso. Sobí a výjimečně i losí maso lze sehnat na některých místech v Laponsku. Jedná se především o atrakci pro turisty.

Sobí maso

Z dalších typicky finských jídel je třeba zmínit ze zdravé výživy ovesné kaše – běžnou součást snídaní. Naopak makkara, finský buřt, asi tak zdravý nebude, nicméně jeho opékání neodmyslitelně patří k víkendům a dovoleným v přírodě. Další nedílnou součástí finské studené stravy je žitný chléb (ruisleipä).

Jak se stravovat jako místní

Jak zapadnout do místní kultury stravování – je to velice jednoduché. Většina Finů chodí přes obědovou přestávku do restaurací a o víkendech, pokud si nevaří sami doma, tak vyrazí do ulic města na místní markety a tam si dají, co je zrovna v nabídce. Většinou to jsou smažené ryby s brambory a nějaká rybí polévka.

Obvyklé ceny v restauracích 

Finsko patří mezi vyspělejší státy Evropy, a tak i ceny jsou tomu uzpůsobeny. Snídaně se podávají v malých kavárnách okolo 6 eur na osobu. Obědy, kde většina lidí chodí na bufet menu, je za přibližně 8–11 eur v závislosti na restauraci a večeře bývají od 15 eur výše. 

Můžete také využít nabídky fast foodů, které jsou zde taktéž oblíbené nebo narazíte na malého prodejce párků v rohlíků, kde se cena pohybuje okolo 2–4 eur. 

V ceně je už zahrnuto i spropitné a dále máte také nárok ve většině případů kávu nebo čaj, samozřejmostí je voda a v některých restauracíh i následný malý zákusek.

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro tebe napsal Jaromír Ryška
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Mírné a krátké léto, tuhá, temná a dlouhá zima se Santa Clausem.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jaromír Ryška
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu