Korsika
Korsika

Půjčení auta na Korsice

Veřejná doprava na Korsice se co do počtu frekvencí i míst, které obsluhuje, řadí k nejhorším v Evropě (viz kapitola Doprava), proto je půjčení auta prakticky jediný způsob poznávání Korsiky. I na Korisce platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Korsice

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka zvlášť platí na Korsice, kdy se během léta auta rychle vyprodávají a nabídka často výrazně převyšuje poptávku.

Výrazné rozdíly v cenách taky budete pozorovat při cestě v hlavní sezoně a mimo sezonu, kdy v létě stojí půjčení auta i několikanásobně více než v zimě.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze čtyř mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Obvykle nejnižší ceny vás čekají na letištích Ajaccio a Bastia, kde panuje největší konkurence.

Ceny autopůjčoven na Korsice

Půjčení auta na Korsice v porovnání s cenami ostatních aktivit není zase tak drahou záležitostí. V porovnání s ostatními destinacemi ve Středomoří jsou však ceny vysoké. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 12 000 Kč, větší auto od 17 000 Kč
  • 4denní půjčení v létě: malé auto od 6 000 Kč, větší auto od 10 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 10 000 Kč, větší auto od 15 000 Kč
  • 4denní půjčení v zimě: malé auto od 5 000 Kč, větší auto od 8 000 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Korsika je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Korsice je mírně dražší než v ČR, v přepočtu zhruba o 3-5 Kč na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, na čerpací stanice většinou narazíte jen ve větších městech, na venkově jsou spíš výjimkou.

Parkování na Korsice může být dost náročné. Historická městečka se většinou rozkládají v kopcovitých oblastech a prostoru tu není na zbyt. U známých pláží pak bývají volná místa obsazena často už kolem 9. hodiny ráno.

Parkoviště u turistických atrakcí a známých pláží jsou obvykle zpoplatněna, očekávejte částky kolem 5 EUR10 EUR na den, případně 2 EUR na hodinu.

Provoz a dopravní předpisy

Korsické silnice

Už jen při pohledu na mapu bude zřejmě, že řízení na Korsice je výzvou. Anebo taky zábavou. Podle toho, jak moc máte řízení rádi. Korsika je velmi hornatý a členitý ostrov, města jsou zde relativně malá, takže se nevyplatí investovat do stavby dálnic, tunelů a mostů.

Silnice na Korsice jsou opravdu velmi klikaté, často velice úzké a strmé. Negativa v podobě pomalého provozu náročného na soustředění ale mnohonásobně převyšují pozitiva v podobě dechberoucích výhledů, na které narazíte doslova každých pár metrů.

Jezděte obezřetně, pomalu, nikam nespěchejte. Místní jsou na turisty zvyklí, takže případné bloudění a zmatky často přecházejí bez komentáře.

V letní sezoně, zejména v druhé polovině července a celém srpnu, počítejte s velmi hustým provozem, který putování po korsických silnicích výrazně prodlužuje.

Kvalita vedlejších silnic vedoucích do nejzapadlejších horských vesniček je často bídná, plná děr a výmolů, kdy 20 km/h bude vaše běžná cestovní rychlost.

Dopravní značení

Směrovky jsou přehledné a dobře udržované, počítejte však s tím, že na méně významných odbočkách se umisťuje značka se směrem až přímo v křižovatce, nikoliv před ní.

Místopisné nápisy jsou vždy dvojjazyčné: ve francouzštině a v korsičtině, což vás však nejspíš nezmate, protože se obvykle názvy liší jen v jednom či dvou písmenech.

Dopravní předpisy

Pravidla silničního provozu se v rámci Evropy příliš neliší, očekávejte je podobná jako v ČR. Dejte si pozor, že mnoho obcí omezuje povolenou rychlost na 30 km/h a důsledně je vyžadována radarem nebo často velmi neočekávanými retardéry.

Jediným rozdílem oproti Česku je povolená tolerance alkoholu na 0,05 promile.

Chystáš se na Korsiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 21. 04. 2022
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Esther Hromádková
před 5 měs

Dobrý den, 

chtela jsem se zeptat od kolika let je možné vypůjčit si auto na Korsice.

Děkuji za odpověď,

hromadkova 

Kryštof Hájek
před 5 měs

Dobrý den, to záleží na konkrétní autopůjčovně. Naprostá většina z nich nicméně požaduje minimální věk 21 let a obvykle až do věku 24-25 se připlácí poměrně vysoké poplatky za mladého řidiče.