Co tady objevíš?

Korsika je čtvrtý největší ostrov ve Středozemním moři. Na relativně malém území zde najdete nádherné pláže, křišťálově čisté moře, romantické zátoky, hory, nedotčenou přírodu a malebná městečka plná historie. Díky tomu Korsika získala mnoho přezdívek, jako je „Perla středomoří“, „Kolébka vendety“, „Pohoří v moři“ nebo „Ostrov krásy a vůně“. Nejznámější korsický rodák Napoleon Bonaparte říkal, že Korsiku pozná se zavřenýma očima podle její vůně. Půvab ostrova se zrcadlí i ve starobylém pojmenování „kallisté“, což znamená „nejkrásnější“, jak místo nazývali staří Řekové. Přestože oficiálně patří Korsika k Francii, považují se Korsičané za samostatný národ a jsou na to patřičně hrdí.

Korsika je ideálním cílem jak pro aktivní, tak i pasivní dovolenou. To své si zde najde opravdu každý cestovatel, a ani po dvou týdnech se zde určitě nebudete nudit. Vydejte se na Korsiku a nechte se omámit vůní macchií, ochutnejte skvělé místní klobásky figatellu nebo sýr brocciu, anebo se zkuste skamarádit s polodivokými prasaty, která se vyskytují po celém ostrově.

Průvodce pro tebe napsal Zdenka
Připrav se na
3–7 dní
Dle plánovaných aktivit a snaze prozkoumat celý ostrov si nechte i více dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–podzim
Korsika nabídne každému to své. Ideálně se ale vyhněte srpnu, kdy je tu narváno.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Standardní cena letenek, v akcích lze najít i za méně jak 3 000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ajaccio

Hlavní město Korsiky a zároveň i důležitý přístav. Nachází se zde velké množství obchůdků, butiků, kaváren, ale i každodenní trhy.

Ajaccio je rodištěm Napoleona Bonaparte a mnohé památky ve městě jsou věnovány právě jemu. Najdete zde jeho rodný dům, který je zároveň i muzeem, jeho památník, několik jeho soch. V Ajacciu se také nachází katedrála Nanebevzetí Panny Marie, v níž byl Napoleon pokřtěn a které vévodí barokní oltář – dar od Napoleonovy sestry Elisy. Dále pak můžete navštívit Chapelle Impériale, kde se nachází hrobka rodiny Bonapartů. Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu muzea výtvarného umění Fesch.

Z Ajaccia můžete podniknout výlet na Iles Sanguinaires (Krvavé ostrovy). Souostroví se skládá ze čtyř ostrůvků. Ostrovy byly v minulosti útočištěm pirátů. Krvavé ostrovy jsou nejkrásnější při západu slunce.

Zavřít boční panel

Bastia

Bastia je nazývána jako brána Korsiky. Pro většinu návštěvníků je to první město, které vidí, a poslední, které opouští. Hned po Ajacciu je to druhé největší město ostrova a zároveň je zde největší přístav Korsiky. Díky poloze na severovýchodě země sem denně připlouvají desítky trajektů z Francie a Itálie. Pokud je dobrá viditelnost, lze dohlédnout i na ostrov Elba, který je vzdálen jen 50 km od Korsiky.

Bastia je asi nejživější město Korsiky. Najdete zde mnoho restaurací, kaváren, barů, obchodů a večer se zde probouzí čilý noční život.

Na své si ovšem přijdou i milovníci historie. Za návštěvu stojí Vieux Port (starý přístav), který dnes využívají už jen místní rybáři. Kolem přístavu jsou rozmístěny starobylé domky, kdysi obývané rodinami rybářů. Tato část města je velmi malebná a objevuje se na mnoha fotografiích a pohlednicích z Bastii.

Za zmínku stojí také další pamětihodnosti, například citadela Terra Nova tyčící se na útesu nad starým přístavem, dále pak kostel Église St-Jean Baptiste, téměř 300 m dlouhé náměstí Saint Nicholas, nebo Palais des Gouverneurs (Palác guvernérů), který byl za vlády Janova sídlem korsického místodržitele a biskupa, v současnosti je v něm Etnografické muzeum. Bastia se může pochlubit i tím, že se zde nachází největší knihovna na Korsice.

Zavřít boční panel

Bavella

Horský průsmyk s překrásnými sceneriemi skalních věží je opravdovým rájem pro zájemce o pěší turistiku. Ve výšce 1.218 m se nachází sedlo, kolem něhož se vypínají skalní věže zvané Aiguilles de Bavella. Tyto žulové špice mění během dne svou barvu od okrové po zlatou. Bezprostřední okolí průsmyku obklopuje nádherné panorama vrcholů a bohatých lesů a je také vhodné k horolezectví a slaňování kaňonů.

Zavřít boční panel

Bonifacio

Bonifacio je opevněné středověké město ležící na křídově bílých útesech na nejjižnějším výběžku Korsiky. Leží pouhých 12 km od Sardínie. 

Město má za sebou dlouhou a bohatou historii, díky níž se zde zachovalo velké množství památek a zajímavostí. Dominantou Bonifacia je citadela, z níž vedou do města dvě schodiště. Další schodiště pak je vytesáno přímo do skály a vede od hladiny moře až do samého města. Samotné jádro města je tvořeno úzkými malebnými uličkami a vysokými domy. 

Zavřít boční panel

Calanche

Calanche je unikátní oblast skalních útvarů z oranžové a růžové žuly a útesů, které se zvedají 250–300 m nad pobřeží nedaleko vesnice Piana nad zálivem Porto. Bizarní útvary bývají často spojovány se zvířecími a lidskými postavami. Legenda praví, že je v záchvatu zuřivosti vytvořil ďábel. Na svědomí je má ve skutečnosti atypická eroze, která je dílem větru a moře. Oblast je chráněna organizací UNESCO. 

Zavřít boční panel

Calvi

Calvi je malebné menší městečko na severu ostrova. Městu vévodí velká citadela, která byla postavena v době janovské okupace. Podle některých legend se v Calvi narodil Kryštof Kolumbus, v katedrále Cathédrale St-Jean-Baptiste z 16. století je dřevěnou sochou označeno místo, kde před stavbou katedrály údajně stával Kolumbův rodný dům. 

Přímo ve městě je nádherná cca 3 kilometry dlouhá písčitá pláž. 

Zavřít boční panel

Corte

Město Corte leží v samém srdci Korsiky, ze všech stran je obklopeno horami. Corte je také jediné korsické město ve vnitrozemí, které je opevněno citadelou. Z pevnosti je pěkný výhled na okolní hory a na údolí řek Restonica a Tavignano. V citadele se nachází Musée de la Corse (muzeum Korsiky), kde se o Korsice dozvíte mnoho zajímavostí a detailů. 

V Corte se také nachází jediná korsická univerzita Università di Corsica Pasquale Paoli.  

Zavřít boční panel

Filitosa

Filitosa je významné megalitické naleziště. Podle datování keramických úlomků, které zde byly nalezeny, bylo místo osídleno již 6.000 let př. n. l. Celé naleziště je velký stavební komplex zahrnující 3 monumenty, 16 menhirů, 32 torz menhirů, vesnici a další samostatné objekty. Na místě je nyní také zřízeno muzeum s megalitickými památkami. Filitosu je možné navštívit v období od 1. 4. do 31. 10., vstupné stojí 7 euro, děti do 8 let mají vstupné zdarma. 

Oficiální web: http://www.filitosa.fr/en/  

Zavřít boční panel

Monte Cinto

Monte Cinto je se svou nadmořskou výškou 2.706 m nejvyšším vrcholem Korsiky. Výstup na jeho vrchol je poměrně náročný, stejně tak následný sestup dolů. Nejkratší trasa k vrcholu vede z jihu a cesta nahoru a zpět zabere asi 8 hodin. Poměrně oblíbená trasa je ze severu a trvá okolo 12 hodin, od západu 10 hodin a od východu 13 hodin, přičemž výstup na vrchol je zde velmi obtížný a často nedostatečně značený. Pokud se k výstupu odhodláte, nezapomeňte si na cestu přibalit dostatečné množství tekutin.  

Vrcholové panorama poskytuje nádherný výhled, při ideálních povětrnostních podmínkách lze dohlédnout na oblast od Říma po Marseille. Na jižní straně Monte Cinta se nachází horské pleso Lac du Cinto. 

Zavřít boční panel

Pláž Palombaggia

Palombaggia je asi nejnavštěvovanější pláž na Korsice. Nachází se 10 km od Porto Vecchio. Samotná pláž měří 2 km a je lemována piniovým hájem. Písek na pláži je jemný a bílý, voda je průzračně čistá. Na pláži se nachází občerstvení, bary, půjčovna lehátek i středisko vodních sportů. Podél pláže využijete několik parkovišť. 

Zavřít boční panel

Pláž Rondinara

Pláž leží na půl cesty mezi Porto Vecchio a Bonifaciem. Díky své chráněné poloze zde nejsou skoro žádné vlny, proto je pláž ideální i pro rodiny s dětmi. U pláže je dost míst k parkování a přímo na pláži je i občerstvení. Nedaleko pláže se nachází velký kemp, který je otevřen od 15. 5. do 30. 9. 

Zavřít boční panel

Pláž Santa Giulia

Pláž se nachází asi 7 km od Porto Vecchio. Moře je zde klidné s tyrkysově čistou vodou, písek krásně bílý. Stín zajišťují borovice, které kolem pláže rostou. Na pláži je dostatečná nabídka občerstvení a vodního vyžití (půjčení lodí, vodní lyže, katamarány, kajaky, surfy, funboard, ...). Pláž je zapsána na seznamu UNESCO. 

Zavřít boční panel

Porto

Porto je přímořské letovisko na západním pobřeží s oblázkovou pláží a pěkným přístavem. V přístavu najdete množství obchůdků, kaváren a restaurací. Porto je výchozím bodem pro túry soutěskou Spelunca a pro výlet ke skalním útvarům Calanche. Jako dominanta nad zálivem Golfe du Porto se tyčí strážní věž, postavená Janovany na obranu proti nájezdům Saracénů. 

Zavřít boční panel

Porto Vecchio a okolí

Pokud jste milovníky pláží, tak právě ty v okolí Porte Vecchio jsou na Korsice nejvyhlášenější. Díky bílým plážím s jemným pískem a průzračně modrému moři je toto místo nejoblíbenějším letoviskem na ostrově. Mezi nejznámější pláže patří pláž Palombaggia, pláž Rondinara a pláž Santa Giulia. 

Zavřít boční panel

Saint-Florent

Saint-Florent je rybářským městem na severním pobřeží ostrova, které charakterizuje jeho janovská věž, malebné uličky a přístav plný jachet. Přezdívá se mu „malé Saint Tropez“. Nejen ve městě, ale i západně od něj se táhnou písečné pláže, jež se střídají se skalnatým pobřežím. Z pamětihodností určitě stojí za zmínku katedrála Nebbio, která v minulosti bývala nejvýznamnější církevní stavbou na Korsice.  

Zavřít boční panel

Sartene

Sartene je označováno za nejkorsičtější město Korsiky. Dříve bývalo Sartene baštou velkých korsických rodin a jeho historie je poznamenána vendetou, krevní mstou, která zuřila mezi rodinnými klany po mnoho let. Staré město je charakteristické svými schodišti a křivolakými stinnými úzkými uličkami, které nečekaně ústí do tichých tajuplných zákoutí. Sartene je také známé velikonočními oslavami Catenacciu. Na Velký pátek prochází lidé v kostýmech ulicemi města, v jejich čele jde kajícník s těžkým křížem, na nohou spoutaný řetězy. Po zbytek roku jsou kříž a řetězy k vidění v kostele Sainte Marie. 

Zavřít boční panel

Scandola

Scandola je jedinečná přírodní rezervace skládající se jak z pevninské části, tak i z moře. V roce 1983 byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO. V rezervaci se nachází velké množství suchozemské i podmořské středomořské fauny a flóry. V moři lze zahlédnout delfíny a lachtany a vyskytuje se zde více než 450 druhů mořských řas a jiných vodních rostlin. Dále se zde vyskytují i některé neobvyklé druhy ryb, na útesech žijí kolonie racků a kormoránů a rovněž zde pobývají vzácní orlovci. Scandola je také jediným hnízdištěm orla mořského na Korsice. 

Do rezervace se dostanete pouze lodí, například z Porta, Calvi, Galéria nebo Cargese. 

Počasí a sezóny na Korsice

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Korsika
Počasí podobné pro celý ostrov

14 °C

14 °C

16 °C

19 °C

25 °C

31 °C

33 °C

33 °C

33 °C

27 °C

19 °C

15 °C

Počasí

Korsické podnebí je klasické středomořské s mírnou zimou a horkým létem. S narůstající nadmořskou výškou se charakter podnebí podstatně mění, rychle klesají teploty a přibývají srážky. Na horách v zimě napadne velké množství sněhu, který se na některých místech drží celoročně. Průměrná roční teplota činí u moře 20 °C, ale ve výšce 1.000 m n. m. vystoupá na pouhých 12 °C. Průměrná teplota moře je 15 °C, nejvyšší bývá v srpnu, kdy dosahuje v průměru 25 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro návštěvu Korsiky je ideální jaro, pozdní léto a brzký podzim. Vyhnete se tak velkému horku v letních měsících a také největšímu návalu turistů. Také ceny jsou během letních měsíců vyšší než mimo sezonu, je to znát hlavně na cenách ubytování. Nejrušněji je na Korsice v srpnu, kdy sem přijíždí na prázdniny velké množství Francouzů a Italů. 

Skvělé akce na Korsiku

ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Avatar uživatele Zdenka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu