Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Spelunca River

Spelunca

Divoká rokle Spelunca (Gorges de Spelunca) s klikatící se říčkou Tavulella, která si razí cestu skrz až několik set metrů vysoké skály z narůžovělé žuly, patří k top korsickým atrakcím a rozhodně byste její návštěvu neměli vynechat.

Ve skutečnosti patří Spelunca k nejmohutnějším žulovým kaňonům v celé Evropě, táhne se více než 3 km mezi městečky Evisa a Ota a skalní stěny dosahují výšek až 300 metrů.

Pěšky dnem kaňonu i přes historické mosty

Jedna z nejpopulárnějších korsických pěších tras vás zavede právě do rokle Spelunca. Zavede vás do samotného dna kaňonu podél řeky s mnoha tůněmi, ve kterých se samozřejmě můžete kdykoliv vykoupat.

Zpestřením budou dva historické kamenné mosty z doby Janovské nadvlády (13. - 17. století) Pont genóis de Pianella a Pont de Zaglia, po kterých řeku dvakrát překročíte.

Hlavní trasa vede z vesničky Ota nahoru roklí, cesta je kamenitá, ale relativně nenáročné a zvládne ji i průměrně trénovaný cestovatel. Cesta tam i zpět měří 7 km a zabere asi 3 hodiny.

Alternativou je cesta z vesničky Evisa, odtud vás ale čeká opravdu brutální převýšení.

Výhledy z panoramatické silnice

Spektakulární výhled z výšky jsou nejkrásnější z úzké vlnící se silničky číslo D84 spojující letovisko Porto s vnitrozemím Korsiky. Výhledy lákají k zastavení každých pár metrů, buďte však ohleduplní vůči ostatnímu provozu a zastavujte jen na rozšířených okrajíc.

Ubytování

Oblast kolem rokle Spelunca je plná dalších turistických tras po divokém kopcovitém kraji západní Korsiky, takže se tu klidně zdržte i déle než jeden den. Centrem s největším počtem ubytování je bezpochyby 4 km vzdálené město Porto, ubytovat se ale můžete i blíž kaňonu. Doporučili bychom například tato ubytování:

  • Scopa Rossa ** – menší hotýlek nad obcí Evisa s velmi příznivými cenami kolem 1 400 Kč za noc i v sezoně
  • Funtana a l'Ora – luxusní kemp s vlastními chatkami mezi obcemi Porto a Ota

Jak se do Speluncy dostat?

Nejsnazší cesta vede ke Spelunce autem, jedině z auta si můžete kaňon vyfotit opravdu z libovolného místa a můžete dojet až přímo k začátku turistických cest. Parkování je tu trochu punkové po krajnicích, je zdarma, ovšem dávejte vždy pozor, že za zatáčkou může být neočekávatelně zaparkované auto.

I pro cestovatele bez auta je však Spelunca dostupná. Do vesnice Ota zajíždí 1x denně (v létě 2x denně) autobusová linka M2 z Ajaccia, která zastavuje i v letovisku Porto nebo vesnici Piana na známém pobřeží Calanche. Jízdní řády autobusů najdete na webu www.isula.corsica.

  • Naviguj: 42.2541, 8.7687

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu