Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Calanques de Piana

Calanche

Calanche je unikátní oblast skalních útvarů z oranžové a růžové žuly a útesů, které se zvedají 250–300 m nad pobřeží nedaleko vesnice Piana nad zálivem Porto. Bizarní útvary bývají často spojovány se zvířecími a lidskými postavami. Legenda praví, že je v záchvatu zuřivosti vytvořil ďábel. Na svědomí je má ve skutečnosti atypická eroze, která je dílem větru a moře. Oblast je chráněna organizací UNESCO.

Calanques de Piana

Toto rozeklané křivolaké pobřeží s pitoreskními i monumentálními skalními útvary vystupujícími až několik stovek metrů nad moře, má svou nejznámější část u vesničky Piana, která tomuto kousku pobřeží dala i název: Calanques nebo také Calanches de Piana. V češtině by se tento název dal přeložit jako "Pianské zátoky", byť hlavní atrakcí jsou spíš skalní útvary, které však ony zátoky vytvářejí.

Díky unikátnímu prostředí, které skalní útvary vytvářejí, se oblast pyšní mimořádnou podmořskou biodiverzitou i extrémně vhodnými podmínkami pro růst makchií, typické středomořské vegetace, která však v oblasti Calanches de Piana prospívá výrazně lépe než jindy.

Od moře do hor

Pobřeží Calanche patří k vůbec nejkrásnějším oblastem Korsiky. Narůžovělé, červené i zlatavé skály rozervané erozí do neuvěřitelných tvarů se z výšek přes 400 metrů dostávají strmě k moři, kde vytvářejí malé zátoky a opuštěné pláže.

Skrz soutěsky se klikatí horská silnička, která na několika místech lesními bočními asfaltkami sklesá až k moři.

Nejlepší vyhlídky a turistické trasy

Kvůli extrémně náročnému terénu v oblasti Calanques de Piana najdete jen poměrně málo značených tras, které většinou vedou jen od silnice pár set metrů k vyhlídkám. To však nic neubírá na jejich atraktivitě, ba naopak, místní vyhlídky patří k nejkrásnějším na Korsice.

  • Château Fort de Piana – jednoduchý 1,5 km dlouhý trek vás zavede od malého parkoviště u silnice na jednu z nejkrásnějších vyhlídek na Calanques s masivním skalním útvarem v popředí připomínajícím tvrz. Podívejte se na mapu trasy od parkoviště.
  • Chemin des Muletiers – historická stezka vybudovaná již v antice vás zavede do nitra oblasti Calanques a otevře před vámi výhledy na moře i neuvěřitelně vypadající krajinu. Nejkratší a nejjednodušší trasa vede od značeného parkoviště asi 1 km východně od vesnice Piana, viz mapa pěší trasy.

K nejnavštěvovanějším místům patří Capo Rosso, nejzápadnější bod Korsiky, který je součástí Calanques de Piana.

Nejkrásnější pláže

Ačkoliv je pobřeží velmi strmé a členité, najdete zde minimálně dvě krásné písčité plážičky, ke kterým jde dojet autem. Nejznámější i nejhezčí je Plage de Ficajola pod vesničkou Piana. V letní sezoně tu najdete i stánek s občerstvením a krásné výhledy z malé zátoky na dramatické pobřeží.

Dojet autem lze hezkým zeleným údolí z Piana až skoro k pláži, od parkoviště vás čeká už jen asi 100 metrů po schodech, viz mapa trasy z vesnice Piana. Alternativou je i pěší značená stezka o délce 7 km dohromady tam i zpět, čekejte ale velké převýšení.

Klasické větší pláže s plným zázemím pak nabídne blízké letovisko Porto.

Ubytování na Calanques

Nejvíce možností hotelů, kempů a ubytování nabídne právě městečko Porto (vyhledejte ubytování) na východním kraji pobřeží Calanche s cenami mezi 2 500 a 4 000 Kč za noc.

Hledáte-li ubytování v romantičtější a klidnější oblasti přímo uprostřed Calanches, pak zamiřte do vesnice Piana, kde najdete zejména soukromé apartmány a penziony, ale i několik menších hotelů. Vybíráme ty nejvýhodnější:

  • Hotel Les Calanques – hotýlek se základním vybavením, kde pokoj při troše štěstí seženete i pod 1 800 Kč za noc, což je na Korsiku super cena
  • Le Bella Vista – apartmán s nejkrásnějším výhledem na Calanques de Piana, ceny se pohybují mezi 3 500 a 4 000 Kč, ale rozhodně za to stojí. Pokoje bývají vyprodané na dlouhé měsíce dopředu
  • Hotel Scandola – středně velký hotel přímo v centru Piana s cenami okolo 3 700 Kč za noc a velmi dobrým hodnocením

Jak se na Calanques dostat?

I s ohledem na krásnou horskou silnici klikatící se skrz skalní útvary a každých pár metrů nabízející nádherné výhledy, je zdaleka nejlepší volbou vlastní nebo půjčené auto. Cesta z Ajaccia měří 68 km, zatímco z letiště v Bastii 145 km.

Přímo do vesničky Piana, odkud lze pořádat i pěší výlety, se dostanete i autobusem. V letní sezoně sem jezdí 2x denně každý den, mimo prázdniny jen 1x ve všední dny. Linka M2 spojuje obce Ajaccio, Cargése, Piana, Porto a Ota a cena jízdenky z Ajaccia činí 8 EUR. Jízdní řád najdete například zde.

  • Naviguj: 42.2576, 8.65026

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu