Lyon
Lyon

18 míst co vidět v Lyonu

Římská divadla a muzeum

Archeologické naleziště, Muzeum

Římská divadla

Lyon byl kdysi založen starověkými Římany, a právě z počátku města pochází římská divadla a ruiny na kopci Fourvière.

Divadelní dvojčata

Nejstarší a největší je galsko-římské divadlo Fourvière. Původně se do něj vešlo až 10 000 diváků, kteří sledovali různá divadelní a umělecká představení. Jeho funkce se po rekonstrukci zachovala dodnes, kdy slouží jako významné kulturní místo.

Čím je toto místo jedinečné, je jeho druhé divadlo Odeon. Taková dvojice divadel se nacházela pak už jenom ve Vídni. Odeon je mladší a menší, pojme pouze 3 000 diváků. Proto sloužilo spíše k jiným účelům než divadelním představením. Jeho název Odeon nám napovídá, že se jednalo spíše o krytý prostor, který sloužil pro hudební představení nebo čtení.

Vstupné a otevírací doba do amfiteátrů

Otevírací doba v sezoně (15. 4.–15. 9.) je 7:00–21:00 hod., mimo sezonu (16. 9.–14. 4.) 7:00–19:00 hod.

Vstup do amfiteátrů obou divadel je zdarma.

Festival Nuits de Fourvière

Už od roku 1946 se v divadlech každé léto pořádá festival Noci ve Fourvière (Nuits de Fourvière). Festival se koná celé léto od června do srpna a najdete tu divadelní představení, cirkus, hudbu, tanec i filmové promítání. Tradice, která se zde udržuje, je házení sedáků na jeviště jako uznání a potlesk umělcům. Více informací k dohledání na: nuitsdefourviere.com/en.

Muzeum Lugdunum

Přímo v areálu římských divadel bylo také postaveno Galsko-římské muzeum, zasvěcené Lyonu. Najdete tu velmi bohatou sbírku různých uměleckých památek jako plastiky, mozaiky, mince, ale také náhled do vojenství, náboženství či soukromého života Římanů.

Muzeum není nijak rozlehlé a návštěva vám zabere 40 až 60 minut.

Vstupné a otevírací doba do muzea

Muzeum má otevřeno od úterý do pátku 11:00–18:00 hod., v sobotu a v neděli 10:00–18:00 hod., v pondělí je zavřeno.

Vstupné pro dospělého na dočasné výstavy stojí 7 EUR (pouze stálé výstavy 4 EUR), snížené vstupné 4,5 EUR (2,5 EUR). Pokud chcete trochu ušetřit a nebude vám vadit více lidí, tak každou první neděli v měsíci je vstupné zadarmo pro všechny.

Více informací si přečtěte na: lugdunum.grandlyon.com/en/.

Jak se dostat k divadlům?

K muzeu a římským divadlům máte několik možností dopravy. Využít můžete pozemní lanovky číslo F2 vede ke kostelu Notre-Dame de la Fourvière a odtud dojdete kousek pěšky.

Druhá lanovka F1 jede směrem na Saint-Just a vy vystoupíte v mezistanici Théatres Romains, která se nachází ihned pod divadly.

Do samotného muzea jsou 2 vstupy, které směřují právě k těmto 2 stanicím pozemních lanovek. Na lanovky platí běžné jízdenky MHD, viz detailní informace v kapitole Doprava.

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.