Zpět na seznam míst co vidět v Lyonu
Římská divadla

Římská divadla a muzeum

Lyon byl kdysi založen starověkými Římany, a právě z počátku města pochází římská divadla a ruiny na kopci Fourvière. Nejstarší a největší je galsko-římské divadlo Fourvière. Původně se do něj vešlo až 10.000 diváků, kteří sledovali různá divadelní a umělecká představení. Jeho funkce se po rekonstrukci zachovala dodnes, kdy slouží jako významné kulturní místo. Čím je toto místo jedinečné, je jeho druhé divadlo Odeon. Taková dvojice divadel se nacházela pak už jenom ve Vídni. Odeon je mladší a menší, pojme pouze 3.000 diváků. Proto sloužilo spíše k jiným účelům než divadelním představením, bylo to vedlejší divadlo. Jeho název Odeon nám napovídá, že se jednalo spíše o krytý prostor, který sloužil pro hudební představení nebo čtení. 

Do obou divadel se naplatí vstupné, otevírací doba v sezoně (15. 4.–15. 9.) je 7:00–21:00 hod., mimo sezonu (16. 9.–14. 4.) 7:00–19:00 hod. 

Už od roku 1946 se v divadlech každé léto pořádá festival Noci ve Fourvière (Nuits de Fourvière). Festival se koná celé léto od června do srpna a najdete tu divadelní představení, cirkus, hudbu, tanec i filmové promítání. Tradice, která se zde udržuje, je házení sedáků na jeviště jako uznání a potlesk umělcům. Více informací k dohledání na: nuitsdefourviere.com/en.

Z archeologických vykopávek víme, že zde bylo také postaveno Galsko-římské muzeum, zasvěcené Lyonu. Najdete tu velmi bohatou sbírko různých uměleckých památek jako plastiky, mozaiky, mince, ale také náhled do vojenství, náboženství či soukromého života Římanů. 

Muzeum má otevřeno od úterý do pátku 11:00–18:00 hod., v sobotu a v neděli 10:00–18:00 hod. Vstupné pro dospělého na dočasné výstavy stojí 7 EUR (pouze stálé výstavy 4 EUR), snížené vstupné 4,5 EUR (2,5 EUR). Pokud chcete trochu ušetřit a nebude vám vadit více lidí, tak každou první neděli v měsíci je vstupné zadarmo pro všechny. Návštěvníci mají možnost si zdarma zapůjčit audioprůvodce (9 jazyků, čeština bohužel není). Více informací si přečtěte na: lugdunum.grandlyon.com/en/.

K muzeu a římským divadlům máte několik možností dopravy. Využít můžete pozemní lanovky, číslo F2 vede ke kostelu Notre-Dame de la Fourvière a odtud dojdete kousek pěšky. Druhá lanovka F1 jede směrem na Saint-Just a vy vystoupíte v mezistanici Théatres Romains, která se nachází ihned pod divadly. Do samotného muzea jsou 2 vstupy, které směřují právě k těmto 2 stanicím pozemních lanovek. Není problém sem dojet autem, garáže na parkování se nachází vedle muzea na ulici Roger Radisson. 

  • Naviguj: 45.7598, 4.81976

Další místa v Lyonu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu