Lyon
Lyon

18 míst co vidět v Lyonu

Bazilika Notre-Dame de la Fourvière

Bazilika, Vyhlídka

Bazilika Notre-Dame

Novodobou dominantou města se stala bazilika Notre-Dame na kopci Fourvière. Zasvěcena je patronce města Panně Marii, která měla v historii nesčetněkrát Lyon zachránit.

I když bazilika působí historicky, pochází z roku 1872 a postavena byla ze soukromých fondů a není majetkem arcidiecéze. I přesto se zde konají běžné mše svaté, protože kostel byl vysvěcen.

Slon vzhůru nohama

Díky neotřelé architektuře místní připodobňují baziliku ke „slonovi vzhůru nohama“. Masivní hlavní loď připomíná tělo slona, zatímco neobvykle tlusté 4 věže pak připomínají nohy slona.

Architekt Pierre Bossan pojal stavbu velmi netradičně. Návrh čerpá z mixu románské a byzantské architektury, což je ve světě dodnes velmi unikátní kombinace.

Bazilika má čtyři hlavní věže sahající až do výšky 48 metrů, čímž se stavba zařazuje na první příčku největších lyonských kostelů a hlavní dominantu celého města. Tyto věže doplňuje ještě o něco nižší zvonice.

Dva kostely v jednom

Vnitřek baziliky Fourvière se ve skutečnosti skládá ze dvou kostelů nad sebou.

Zatímco spodní krypta má nízké stropy a není tolik zdobená, hlavní kostel je velmi prostorný rozdělený do 3 velkých lodí se 3 kupolemi. Zdobení je mimořádně bohaté a zahrnuje v sobě prvky gotické i byzantské architektury.

Zaujmou i materiály použité k vyzdobení interiéru, které zahrnují carrarský mramor, modrý mramor ze Savojska, růžovou italskou žulu, zelený onyx, zlato, stříbro i kusy ze slonoviny a dřeva.

Oblíbeným místem je také pro své vyhlídky, kde se vám naskytne město hezky na dlani, a když zachytíte dobré počasí, máte možnost v dálce spatřit nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.

Prohlídky střechy a věže

V určité dny si můžete zaplatit mimořádně zajímavou prohlídku střešních prostor a jedné z věží, odkud se vám naskytnou ty nejlepší výhledy na Lyon.

Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem a očekávejte vystoupání 345 schodů.

  • duben a květen – středa, sobota, neděle ve 14:30 a 16:00
  • červen až září – každý den v 11:00, 14:30 a 16:00
  • říjen – středa, sobota, neděle ve 14:30 a 16:00
  • listopad – středa, sobota, neděle ve 14:30 a 15:30
  • prosinec a leden – zavřeno

Cena za prohlídku činí 10 EUR, resp. 5 EUR pro mladistvé pod 18 let. Aktuální ceny a oficiální informace: www.fourviere.org/en/visit

Vstupné a otevírací doba

Bazilika je otevřená každý den v časech 9:00–19:00. Přilehlé zahrady jsou pak otevřené až do 21:30 během zimy, resp. 23:00 v létě.

Vstup do baziliky je bez poplatku (s výjimkou prohlídky střechy, viz informace výše).

Oficiální web: www.fourviere.org/en

Jak se k bazilice dostat?

K bazilice vede několik cest. Nejjednodušší a nejrychlejší je zvolit pozemní lanovku s označením F2, která vede od stanice u katedrály sv. Jana Křtitele. Na lanovku platí běžné jízdenky MHD, viz detailní informace v kapitole Doprava.

Lepší možností je krásná procházka, i když do kopce. Projdete zamotanými uličkami starého města, kde uvidíte řadu schodišť, která působí magicky.

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 03. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.