Lyon
Lyon

18 míst co vidět v Lyonu

Bazilika Notre-Dame de la Fourvière

Místo

Bazilika Notre-Dame

Neúmyslnou dominantou města se stala bazilika na kopci Fourvière. Zasvěcena je patronce města Panně Marii, která měla v historii nesčetněkrát zachránit město. I když bazilika působí historicky, pochází z roku 1872 a postavena byla ze soukromých fondů. Místní připodobňují baziliku ke „slonovi vzhůru nohama“. Proč? Protože jim ho připomíná – tělo je samotná budova a 4 věže na rozích mají být nohy. Oblíbeným místem je také pro své vyhlídky, kde se vám naskytne město hezky na dlani, a když zachytíte dobré počasí, máte možnost v dálce spatřit nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do baziliky je zadarmo a otevřeno má každý den 7:00–19:00 hod.

V prostorách se nachází dobrovolní průvodci, jichž se můžete doptávat na informace, které by vás zajímaly. Pokud by vám tohle nestačilo, máte možnost si zakoupit prohlídku nepřístupných míst v bazilice, a nakonec výšlap po schodech na střechu a do věže.

Celá prohlídka zabere 90 minut a zaplatíte za ni 10 EUR (děti 5 EUR). Doporučuje se si prohlídku zarezervovat dopředu online, kde si prohlédnete termíny prohlídek. Více informací hledejte na: fourviere.org/en.

Jak se sem dostat

K bazilice vede několik cest. Nejjednodušší a nejrychlejší je zvolit pozemní lanovku s označením F2, která vede od stanice u katedrály sv. Jana Křtitele. Lepší možností je krásná procházka, i když do kopce. Projdete zamotanými uličkami starého města, kde uvidíte řadu schodišť, která působí magicky. Dostat se sem můžete i autem, kde zaparkujete na parkovišti hned vedle baziliky. Parkoviště je zpoplatněné a otevřené od 9:15 do 21:30 hod. 

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.