Zpět na seznam míst co vidět v Lyonu
Vieux Lyon

Starý Lyon

Lyon je rozdělen do několika čtvrtí a oblastí, ale tou nejzajímavější a nejhezčí je asi čtvrť Viuex Lyon, zvaná jako Starý Lyon, na levém břehu řeky Saôny pod kopcem Fourvière. Po Benátkách je to největší dochovaná renesanční oblast v Evropě a nejstarší oblast v Lyonu. Samotná čtvrť je ještě rozdělena do 3 menších oblastí podle původního účelu. Oblasti Saint Jean dominuje lyonská katedrála sv. Jana Křtitele a ve středověku byla oblast centrem politické a náboženské moci. Severně se nachází oblast Saint Paul, která se rozrostla hlavně v 15. a 16. století. Známá byla jako sídlo italských bankéřů, kde se nacházely jejich paláce a rezidence zvané hôtels partuliers. Dodnes jsou dochovány například Hôtel Bullioud a Hôtel de Gadagne, v nichž se nachází muzea. Oblast je pojmenována po hlavním kostele sv. Pavla. Poslední 3. a jižní část se nazývá Saint George, opět podle kostela, a to sv. Jiří. Oblast byla hlavním místem pro tkalce hedvábí, kteří zde pracovali od 16. století. 

Co je však zajímavé pro celou čtvrť, to jsou tzv. traboules. Jelikož zde ulice vedou většinou podél řeky, lidé se k ní tak velmi těžko dostávali. Proto vznikly kolmé ulice, spíše jakési průchody přes domy a jejich dvory, směrem k řece. Bohužel všechny nejsou přístupné pro veřejnost. Navštívit můžete například nejdelší traboules v Lyonu, který spojuje ulici 54 Rue St Jean a ulici 27 Rue du Boeuf. 

Nachází se zde také asi nejvíce turistická ulice Rue St Jean, která je obklopena krásnými historickými budovami. Najdete v ní řadu obchodů se suvenýry a místními věcmi, ale také plno restaurací a kaváren. Vlastně celá oblast Vieux Lyon je turistickým místem, ale je oblíbená i místními. 

  • Naviguj: 45.763, 4.82855

Další místa v Lyonu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu