Lyon

18 míst co vidět v Lyonu

Starý Lyon

Městská čtvrť

Vieux Lyon

Lyon je rozdělen do několika čtvrtí a oblastí, ale tou nejzajímavější a nejhezčí je asi čtvrť Vieux Lyon, zvaná jako Starý Lyon, na levém břehu řeky Saôny pod kopcem Fourvière.

Po Benátkách je to největší dochovaná renesanční oblast v Evropě a nejstarší oblast v Lyonu.

Tři tváře Starého Lyonu

Samotná čtvrť je ještě rozdělena do 3 menších oblastí podle původního účelu.

Saint-Jean

Centrální oblasti Saint Jean dominuje lyonská katedrála sv. Jana Křtitele a ve středověku byla oblast centrem politické a náboženské moci.

Nachází se zde také asi nejvíce turistická ulice Rue Saint-Jean, která je obklopena krásnými historickými budovami. Najdete v ní řadu obchodů se suvenýry a místními věcmi, ale také plno restaurací a kaváren. Vlastně celá oblast Vieux Lyon je turistickým místem, ale je oblíbená i místními.

Saint-Paul

Severně se nachází oblast Saint Paul, která se rozrostla hlavně v 15. a 16. století. Známá byla jako sídlo italských bankéřů, kde se nacházely jejich paláce a rezidence zvané hôtels partuliers. Dodnes jsou dochovány například Hôtel Bullioud a Hôtel de Gadagne, v nichž se nachází muzea. Oblast je pojmenována po hlavním kostele sv. Pavla.

Saint-George

Poslední 3. a jižní část se nazývá Saint George, opět podle kostela, a to sv. Jiří. Oblast byla hlavním místem pro tkalce hedvábí, kteří zde pracovali od 16. století.

Lyonská traboules

Co je však zajímavé pro celou čtvrť, to jsou tzv. traboules. Jelikož zde ulice vedou většinou podél řeky, lidé se k ní tak velmi těžko dostávali. Proto vznikly kolmé ulice, spíše jakési průchody přes domy a jejich dvory, směrem k řece. Bohužel všechny nejsou přístupné pro veřejnost.

Navštívit můžete například nejdelší traboules v Lyonu, který spojuje ulici 54 Rue St Jean a ulici 27 Rue du Boeuf. 

Ubytování ve Vieux Lyon

Starý Lyon patří k turisticky nejatraktivnějším lokalitám a ubytování jde zde tak logicky velmi drahé. Vieux Lyon nabídne zejména soukromé apartmány, z nich nejlepší poměr ceny a kvality nabídne La Loge du Vieux Lyon.

Z klasických hotelů se nejlepším hodnocením i dobrou cenou pyšní Collège Hôtel **** u nádraží Saint-Paul.

Doprava do Vieux Lyon

Nejrychlejší dopravu z centra města obstará zelená linka D lyonského metra. Ve čtvrti je pouze jediná stanice Vieux Lyon - Cathédrale Saint-Jean.

K nádraží St. Paul pak využijete také autobusové linky C3 a S1.

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.