Zavřít boční panel

Aktivity na Haiti

Pláže

Na Haiti je jich dost, většinou karibsky krásných, ale ruku na srdce – plážoví povaleči mají mnohem více možností v sousední Dominikánské republice. Na Haiti jsou v zásadě dvě možnosti. Buď si najdete „divokou“ pláž, která bude krásná a panenská (takové stále existují), ovšem bez jakékoli infrastruktury typu plážových kiosků, sprch apod. Druhou možností je zajet do některého z mála hotelových resortů, kde se za vstup většinou platí, můžete si tam leccos koupit či pronajmout (lehátka, slunečník) a je tam bezpečno. To poslední nepodceňujte! 

V blízkosti metropole lze navštívit resort Wahoo Bay Beach, položený asi 50 km severně při hlavní silnici č. 1. Na severu se nachází snadno dostupný a dobře vybavený plážový resort Cormier Plage, ležící pár kilometrů severně od města Cap-Haïtien. Jen o kousek dál najdete (nechvalně) proslulé Labadee, oplocené turistické ghetto se všemi službami, navštěvované klienty výletních lodí. Na jihu existují krásné pláže v okolí města Jacmel; infrastruktura však byla značně poničena zemětřesením v roce 2010. 

Treking

Haiti je hornatá země, a byť příroda byla z velké části znásilněna masivním odlesněním, stále se najdou pěkné scénické oblasti. Individuální treking je obtížný, protože chybí jakékoli značení stejně jako spolehlivé mapy. I zdrojů na webu je pomálu. Pokud to s turistikou na Haiti myslíte vážně, budete si muset zajistit doprovod, tedy průvodce – problémem může být jazyková bariéra.

Z celkem pěti národních parků na Haiti je nejlépe zpřístupněn Parc National La Visite v jihovýchodní části země. K návštěvě nejzajímavějších oblastí každopádně budete potřebovat si najmout místní dopravu (jeep). Dostupný je i nejvyšší bod země, Pic la Selle (2.680 m), pohybovat se budete po cestách sloužících k zásobování či prosté dopravě mezi místními samotami a vesnicemi. Odlehlejší, na samém jihozápadě země, je Národní park Pic Macaya s posledním zbytkem tropických mlžných lesů – průvodce vyzbrojený mačetou bude nutností.

Nejobvyklejší „trek“ na Haiti však představuje výstup k obří pevnosti Citadelle La Ferrière na severu země. Cesta je zřetelná, není se jak ztratit a výhledy shora famózní.

Památky

Kromě pevnosti Citadelle La Ferrière, kterou lze navštívit i v rámci denního výletu z Dominikánské republiky, klasické pamětihodnosti typu hodnotných staveb, zajímavých muzeí apod. na Haiti téměř nenajdete. Řada budov v Port-au-Prince a okolí byla navíc zničena zemětřesením v roce 2010.

Slavnosti

Největší karneval v zemi se koná v předvelikonočním období v hlavním městě, jeho menší verze i v mnoha dalších sídlech. Připravte se na (nejméně) desetitisíce rozjařených účastníků, moře pestrých barev a vlnění tmavých těl v podmanivých rytmech kreolské muziky. Bujaře se slaví i Den nezávislosti (1. ledna), barvitý je také festival Rara doprovázený typickými zvuky vyluzovanými z bambusových trubek vaksen. Haitské festivaly jsou stoprocentně záležitostí místních, účast cizinců/návštěvníků na nich je výjimečná. Při akcích opakovaně propuká násilí či se zvrhávají v politické protesty – buďte zvlášť opatrní.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky na Haiti se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu