Haiti
Haiti

Co dělat na Haiti

Pláže

Na Haiti je jich dost, většinou karibsky krásných, ale ruku na srdce – plážoví povaleči mají mnohem více možností v sousední Dominikánské republice. Na Haiti jsou v zásadě dvě možnosti. Buď si najdete „divokou“ pláž, která bude krásná a panenská (takové stále existují), ovšem bez jakékoli infrastruktury typu plážových kiosků, sprch apod. Druhou možností je zajet do některého z mála hotelových resortů, kde se za vstup většinou platí, můžete si tam leccos koupit či pronajmout (lehátka, slunečník) a je tam bezpečno. To poslední nepodceňujte! 

V blízkosti metropole lze navštívit resort Wahoo Bay Beach, položený asi 50 km severně při hlavní silnici č. 1. Na severu se nachází snadno dostupný a dobře vybavený plážový resort Cormier Plage, ležící pár kilometrů severně od města Cap-Haïtien. Jen o kousek dál najdete (nechvalně) proslulé Labadee, oplocené turistické ghetto se všemi službami, navštěvované klienty výletních lodí. Na jihu existují krásné pláže v okolí města Jacmel; infrastruktura však byla značně poničena zemětřesením v roce 2010. 

Treking

Haiti je hornatá země, a byť příroda byla z velké části znásilněna masivním odlesněním, stále se najdou pěkné scénické oblasti. Individuální treking je obtížný, protože chybí jakékoli značení stejně jako spolehlivé mapy. I zdrojů na webu je pomálu. Pokud to s turistikou na Haiti myslíte vážně, budete si muset zajistit doprovod, tedy průvodce – problémem může být jazyková bariéra.

Z celkem pěti národních parků na Haiti je nejlépe zpřístupněn Parc National La Visite v jihovýchodní části země. K návštěvě nejzajímavějších oblastí každopádně budete potřebovat si najmout místní dopravu (jeep). Dostupný je i nejvyšší bod země, Pic la Selle (2.680 m), pohybovat se budete po cestách sloužících k zásobování či prosté dopravě mezi místními samotami a vesnicemi. Odlehlejší, na samém jihozápadě země, je Národní park Pic Macaya s posledním zbytkem tropických mlžných lesů – průvodce vyzbrojený mačetou bude nutností.

Nejobvyklejší „trek“ na Haiti však představuje výstup k obří pevnosti Citadelle La Ferrière na severu země. Cesta je zřetelná, není se jak ztratit a výhledy shora famózní.

Památky

Kromě pevnosti Citadelle La Ferrière, kterou lze navštívit i v rámci denního výletu z Dominikánské republiky, klasické pamětihodnosti typu hodnotných staveb, zajímavých muzeí apod. na Haiti téměř nenajdete. Řada budov v Port-au-Prince a okolí byla navíc zničena zemětřesením v roce 2010.

Slavnosti

Největší karneval v zemi se koná v předvelikonočním období v hlavním městě, jeho menší verze i v mnoha dalších sídlech. Připravte se na (nejméně) desetitisíce rozjařených účastníků, moře pestrých barev a vlnění tmavých těl v podmanivých rytmech kreolské muziky. Bujaře se slaví i Den nezávislosti (1. ledna), barvitý je také festival Rara doprovázený typickými zvuky vyluzovanými z bambusových trubek vaksen. Haitské festivaly jsou stoprocentně záležitostí místních, účast cizinců/návštěvníků na nich je výjimečná. Při akcích opakovaně propuká násilí či se zvrhávají v politické protesty – buďte zvlášť opatrní.

Chystáš se na Haiti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.