Haiti
Haiti

Peníze a ceny na Haiti

Haitský gourde

Místní měnou je haitský gourde (HTG). Americké dolary jsou mezi místními žádanou měnou, pozor však na záměnu s tzv. haitským dolarem. Ten sice v reálné formě jako bankovka či mince neexistuje, často se však používá ke „zjednodušení“ peněžního styku – jeden haitský dolar se pak počítá jako 5 gourdů. Pokud si tedy např. obchodník za láhev coly řekne „five dollars“, bude mít na mysli 5 haitských (nikoli amerických) dolarů, tj. 25 gourdů.

Směnárny a platba kartou

Tvrdou měnu, nejlépe USD, směníte téměř kdekoli na ulici. Dejte si pozor na časté podvody, kterým není snadné čelit – hlavně při příjezdu místní bankovky asi nebudete znát. Proto spíše doporučujeme banky, byť kurs bývá o něco horší a směna může díky administrativním obstrukcím trvat i desítky minut. Zato však (pravděpodobně) dostanete pravé peníze.

S platbou debetní či kreditní kartou raději nepočítejte. Jednak je skoro žádná obchodní místa nepřijímají, a pokud ano, tak transakce často nefungují. I při platbě kartou je riziko defraudace nemalé. Na bankomaty sice ve městech občas narazíte, mnoho z nich je nefunkčních a po zasunutí karty se už se svým kusem plastiku nemusíte shledat. Nikdy se nesnažte vybrat peníze z přístroje za tmy a na odlehlejších místech – zločinecké gangy mají takové situace v oblibě. Suma sumárum: Haiti je stále z velké části hotovostní ekonomikou.

Kolik co stojí

Ve velmi chudé zemi, kde významná část obyvatel žije s méně než dvěma USD na den, byste čekali také velmi nízké ceny. To však platí jen zčásti. Levně vyjde jídlo z pouličních zdrojů, poměrně drahé (a většinou mizerné) je naopak ubytování. I meziměstská doprava stojí víc, než si můžete předem myslet.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus z Port-au-Prince do Cap Haitien – 14 USD,
  • Ubytování v jednoduchém hotelu – 30–40 USD,
  • 0,5 l láhev coly – 0,5 USD,
  • Jídlo ve stánku – 1–2 USD,
  • Jídlo v restauraci (těch je však jako šafránu) – od 10 USD.

Spropitné a smlouvání

Smlouvá se téměř o všechno a jakožto na první pohled rozpoznatelný, bohatý cizinec, budete automaticky objektem nereálně předražených nabídek. „Dohadování“ o ceně je často značně neurvalé – s láskou budete vzpomínat na poměry na arabských tržištích. Tam, kde to přichází v úvahu (taxislužba, průvodce), na vás Haiťané budou zkoušet průběžné navyšování dohodnuté ceny. A když se nedáte, aspoň na vás na závěr zkusí „a little tip“. Budete rádi, když se tak stane bez zbraně v ruce.

Jak ušetřit

Výdaje za ubytování budou patřit k nejvyšším položkám, většinou však není příliš na výběr. Hostely a kempy neexistují. Spaní „na divoko“ s ohledem na vysokou kriminalitu nedoporučujeme – budete opravdu nápadní. Není od věci si před cestou na Haiti zařídit nějaký kontakt, například přes některou z humanitárních organizací (působí tam i české). Ty vám mohou pomoci se předem lépe zorientovat a tím jednak ušetřit a také snížit bezpečnostní riziko.

Laciné je stravování „na ulici“ a často stejně nebudete mít jinou možnost. Po městech se můžete spíše než taxíkem dopravovat místní variantou motorizovaných rikš, které stojí pár amerických centů, počítejte však s příšerným nepohodlím. Skoro nic neutratíte za památky a aktivity, protože takových možností je na Haiti poskrovnu. 

Denní rozpočty

Při nízkorozpočtové variantě (levný hotel, používání hromadné dopravy, stravování vlastní nebo u stánků) se vejdete do 50 USD osoba/den, někdy i méně.

Střední varianta, počítající s o něco lepším (čti: méně špinavým) hotelem, občasným taxíkem a jídlem v „normální“ restauraci (pokud ji objevíte) vyjde asi na 70 USD osoba/den.

Variantu „luxusního“ rozpočtu nemá na Haiti smysl uvádět, neboť zařízení tohoto typu jsou v zemi zcela výjimečná. Pokud chcete za každou cenu odlehčit kapse a zároveň vydat peníze tak, aby to mělo smysl, tak použijte vnitrostátní leteckou dopravu z Port-au-Prince (asi 80 USD za úsek) nebo si na delší cestu vezměte taxi, což je mnohem rychlejší, o něco pohodlnější a asi 5x dražší než jízda autobusem.

Chystáš se na Haiti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.