Průvodce státem
Haiti
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Haiti

Aktuální kurz 1 Kč = 4.08

Haitský gourde

Místní měnou je haitský gourde (HTG). Americké dolary jsou mezi místními žádanou měnou, pozor však na záměnu s tzv. haitským dolarem. Ten sice v reálné formě jako bankovka či mince neexistuje, často se však používá ke „zjednodušení“ peněžního styku – jeden haitský dolar se pak počítá jako 5 gourdů. Pokud si tedy např. obchodník za láhev coly řekne „five dollars“, bude mít na mysli 5 haitských (nikoli amerických) dolarů, tj. 25 gourdů.

Směnárny a platba kartou

Tvrdou měnu, nejlépe USD, směníte téměř kdekoli na ulici. Dejte si pozor na časté podvody, kterým není snadné čelit – hlavně při příjezdu místní bankovky asi nebudete znát. Proto spíše doporučujeme banky, byť kurs bývá o něco horší a směna může díky administrativním obstrukcím trvat i desítky minut. Zato však (pravděpodobně) dostanete pravé peníze.

S platbou debetní či kreditní kartou raději nepočítejte. Jednak je skoro žádná obchodní místa nepřijímají, a pokud ano, tak transakce často nefungují. I při platbě kartou je riziko defraudace nemalé. Na bankomaty sice ve městech občas narazíte, mnoho z nich je nefunkčních a po zasunutí karty se už se svým kusem plastiku nemusíte shledat. Nikdy se nesnažte vybrat peníze z přístroje za tmy a na odlehlejších místech – zločinecké gangy mají takové situace v oblibě. Suma sumárum: Haiti je stále z velké části hotovostní ekonomikou.

Kolik co stojí

Ve velmi chudé zemi, kde významná část obyvatel žije s méně než dvěma USD na den, byste čekali také velmi nízké ceny. To však platí jen zčásti. Levně vyjde jídlo z pouličních zdrojů, poměrně drahé (a většinou mizerné) je naopak ubytování. I meziměstská doprava stojí víc, než si můžete předem myslet.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus z Port-au-Prince do Cap Haitien – 14 USD,
  • Ubytování v jednoduchém hotelu – 30–40 USD,
  • 0,5 l láhev coly – 0,5 USD,
  • Jídlo ve stánku – 1–2 USD,
  • Jídlo v restauraci (těch je však jako šafránu) – od 10 USD.

Spropitné a smlouvání

Smlouvá se téměř o všechno a jakožto na první pohled rozpoznatelný, bohatý cizinec, budete automaticky objektem nereálně předražených nabídek. „Dohadování“ o ceně je často značně neurvalé – s láskou budete vzpomínat na poměry na arabských tržištích. Tam, kde to přichází v úvahu (taxislužba, průvodce), na vás Haiťané budou zkoušet průběžné navyšování dohodnuté ceny. A když se nedáte, aspoň na vás na závěr zkusí „a little tip“. Budete rádi, když se tak stane bez zbraně v ruce.

Jak ušetřit

Výdaje za ubytování budou patřit k nejvyšším položkám, většinou však není příliš na výběr. Hostely a kempy neexistují. Spaní „na divoko“ s ohledem na vysokou kriminalitu nedoporučujeme – budete opravdu nápadní. Není od věci si před cestou na Haiti zařídit nějaký kontakt, například přes některou z humanitárních organizací (působí tam i české). Ty vám mohou pomoci se předem lépe zorientovat a tím jednak ušetřit a také snížit bezpečnostní riziko.

Laciné je stravování „na ulici“ a často stejně nebudete mít jinou možnost. Po městech se můžete spíše než taxíkem dopravovat místní variantou motorizovaných rikš, které stojí pár amerických centů, počítejte však s příšerným nepohodlím. Skoro nic neutratíte za památky a aktivity, protože takových možností je na Haiti poskrovnu. 

Denní rozpočty

Při nízkorozpočtové variantě (levný hotel, používání hromadné dopravy, stravování vlastní nebo u stánků) se vejdete do 50 USD osoba/den, někdy i méně.

Střední varianta, počítající s o něco lepším (čti: méně špinavým) hotelem, občasným taxíkem a jídlem v „normální“ restauraci (pokud ji objevíte) vyjde asi na 70 USD osoba/den.

Variantu „luxusního“ rozpočtu nemá na Haiti smysl uvádět, neboť zařízení tohoto typu jsou v zemi zcela výjimečná. Pokud chcete za každou cenu odlehčit kapse a zároveň vydat peníze tak, aby to mělo smysl, tak použijte vnitrostátní leteckou dopravu z Port-au-Prince (asi 80 USD za úsek) nebo si na delší cestu vezměte taxi, což je mnohem rychlejší, o něco pohodlnější a asi 5x dražší než jízda autobusem.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky na Haiti se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu