Jak na Haiti

Statisticky sice nejvíce cizinců dorazí na Haiti na výletní lodi (tedy se zastávkou na jediný den bez noclehu), vy však nejspíše přijedete po zemi, tj. autobusem, z Dominikánské republiky (DR). Možný je i přílet rovnou na mezinárodní letiště u Port-au-Prince, například z USA, Střední i Jižní Ameriky, letenky však bývají mnohem dražší než do DR.

Běžně používané hraniční přechody mezi DR a Haiti jsou dva: jižní u města Jimani (na dálkové trase Santo Domingo – Port-au-Prince) a severní u dominikánského města Dajabón. Na jižní trase jezdí mezi metropolemi obou států přímé, pohodlné autobusy za ceny kolem 40 USD (rezervace například na Caribetours.com), čekejte však s dlouhým čekáním na hranici. Severní přechod běžněji překročíte pěšky, spolu s tisíci místních, a garantujeme, že utrpíte kulturní šok.

Jak se nejlépe dopravovat

Železnice na Haiti samozřejmě neexistuje, zbývají tedy autobusy, mikrobusy a místní varianty tap-tapů. Většina silnic (včetně těch hlavních, ironicky nazývaných „highways“) je prašná a jsou v otřesném stavu, což činí dopravu velmi pomalou – nepočítejte s rychlostním průměrem vyšším než 30 km/h. Výjimkou je pár silnic postavených z rozvojové pomoci, např. úsek z Cap Haitien k dominikánské hranici. Nehodovost je velmi vysoká.

Autobusy a mikrobusy jezdí po fixních trasách a za fixní jízdné, což ovšem neznamená, že se výběrčí nepokusí cizince okrást. Např. trasa z Port-au-Prince do Cap-Haïtien má stát asi 15 USD; něco přes 200 kilometrů jízdy však trvá kolem deseti hodin! Doprava je extrémně nepohodlná, z konečné se odjíždí, teprve když je vozidlo plné. Plné ovšem tak, že kolem sebe nebudete mít vůbec žádný životní prostor – ze všech stran na vás budou padat zvířata, pytle s obilím, všelijaké harampádí i ostatní cestující. Z tohoto důvodu lze i přes opticky malé vzdálenosti vzít vážně variantu vnitrostátních letů, nejspíše na trasách z Port-au-Prince do Cap-Haïtien či Les Cayes (asi 80 USD). Bezpečnostní standardy haitské letecké dopravy jsou ovšem také velmi špatné.

Ve městech se na vzdálenosti delší než je pěší dosah můžete dopravovat tap-tapy, ale může být obtížné vysvětlit, kam vlastně chcete jet. Jízdné je zanedbatelné. Vyhněte se tzv. mototaxi, motocyklům často řízeným sotva odrostlými dětmi: riziko fatální nehody je opravdu vysoké.

Půjčení auta

S autem z půjčovny nelze hranici z DR překročit a půjčení auta na Haiti nemůžeme doporučit: ceny jsou nepřiměřeně vysoké, cesty v katastrofálním stavu, pravděpodobnost krádeže či škody značná a navíce se jezdí agresivně bez jakýchkoli pravidel.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu