Zavřít boční panel

Doprava na Haiti

Jak na Haiti

Statisticky sice nejvíce cizinců dorazí na Haiti na výletní lodi (tedy se zastávkou na jediný den bez noclehu), vy však nejspíše přijedete po zemi, tj. autobusem, z Dominikánské republiky (DR). Možný je i přílet rovnou na mezinárodní letiště u Port-au-Prince, například z USA, Střední i Jižní Ameriky, letenky však bývají mnohem dražší než do DR.

Běžně používané hraniční přechody mezi DR a Haiti jsou dva: jižní u města Jimani (na dálkové trase Santo Domingo – Port-au-Prince) a severní u dominikánského města Dajabón. Na jižní trase jezdí mezi metropolemi obou států přímé, pohodlné autobusy za ceny kolem 40 USD (rezervace například na Caribetours.com), čekejte však s dlouhým čekáním na hranici. Severní přechod běžněji překročíte pěšky, spolu s tisíci místních, a garantujeme, že utrpíte kulturní šok.

Jak se nejlépe dopravovat

Železnice na Haiti samozřejmě neexistuje, zbývají tedy autobusy, mikrobusy a místní varianty tap-tapů. Většina silnic (včetně těch hlavních, ironicky nazývaných „highways“) je prašná a jsou v otřesném stavu, což činí dopravu velmi pomalou – nepočítejte s rychlostním průměrem vyšším než 30 km/h. Výjimkou je pár silnic postavených z rozvojové pomoci, např. úsek z Cap Haitien k dominikánské hranici. Nehodovost je velmi vysoká.

Autobusy a mikrobusy jezdí po fixních trasách a za fixní jízdné, což ovšem neznamená, že se výběrčí nepokusí cizince okrást. Např. trasa z Port-au-Prince do Cap-Haïtien má stát asi 15 USD; něco přes 200 kilometrů jízdy však trvá kolem deseti hodin! Doprava je extrémně nepohodlná, z konečné se odjíždí, teprve když je vozidlo plné. Plné ovšem tak, že kolem sebe nebudete mít vůbec žádný životní prostor – ze všech stran na vás budou padat zvířata, pytle s obilím, všelijaké harampádí i ostatní cestující. Z tohoto důvodu lze i přes opticky malé vzdálenosti vzít vážně variantu vnitrostátních letů, nejspíše na trasách z Port-au-Prince do Cap-Haïtien či Les Cayes (asi 80 USD). Bezpečnostní standardy haitské letecké dopravy jsou ovšem také velmi špatné.

Ve městech se na vzdálenosti delší než je pěší dosah můžete dopravovat tap-tapy, ale může být obtížné vysvětlit, kam vlastně chcete jet. Jízdné je zanedbatelné. Vyhněte se tzv. mototaxi, motocyklům často řízeným sotva odrostlými dětmi: riziko fatální nehody je opravdu vysoké.

Půjčení auta

S autem z půjčovny nelze hranici z DR překročit a půjčení auta na Haiti nemůžeme doporučit: ceny jsou nepřiměřeně vysoké, cesty v katastrofálním stavu, pravděpodobnost krádeže či škody značná a navíce se jezdí agresivně bez jakýchkoli pravidel.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky na Haiti se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu