Haiti
Haiti

Bezpečnost na Haiti

Zdraví

Haiti je opakovaně postihováno epidemiemi nakažlivých nemocí typu cholery – před cestou si vždy důkladně zjistěte aktuální stav. Hygienické podmínky jsou velmi mizerné, vodu z vodovodu (pokud funguje) nepijte nikdy. Citlivější jedince může potrápit nesnesitelná prašnost, hlavně při přesunech po nezpevněných silnicích, kterých je většina. Potenciálním zdrojem zdravotních obtíží může být i všudypřítomná otevřená kanalizace (do stoky není obtížné omylem spadnout!) a endemicky se povalující, zapáchající odpadky.

Kriminalita

Haiti stále patří k nejnásilnějším zemím světa, byť se situace od roku 2010 trochu zlepšila. Cizinec bílé pleti je na míle nápadný a pro nemálo místních zločinců snadným cílem. Vedle velmi běžných loupežných přepadení, kde motivem je okamžité okradení oběti, se poměrně často vyskytují i únosy s cílem poté získat od rodiny/příbuzných výkupné za propuštění oběti. Únosy se sice častěji odehrávají cíleně a na objednávku, ale existují i „náhodné“ akce – český misionář Roman Musil, unesený zločinci v roce 2005, by mohl vyprávět. 

Snažte se nevycházet za setmění (a pokud je to už nutné, přesouvejte se spíše taxíkem než pěšky), ve městech nikdy nevstupujte do slumů – nejhorší pověst má Cité Soleil v Port-au-Prince. Ve větším bezpečí budete na venkově a v přírodě, ani tam se konflikt nedá v žádném případě vyloučit. Peníze a cennosti si vždy rozdělte na více částek/míst tak, aby vám v případě násilného útoku alespoň něco zbylo. Pokud už k přepadení dojde, vydejte zločincům to, co požadují, a nebraňte se – když se o to pokusíte, dost možná nepřežijete.

Důležité kontakty

Česko nemá na Haiti velvyslanectví, v Port-au-Prince však sídlí honorární konzulát (tel. + 509 2813 1034). Nouzové číslo na policii je 114 (spíše než pomoc v nouzi nejprve čekejte žádost o úplatek), na záchrannou službu 118.

Chystáš se na Haiti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.