Zavřít boční panel

Bezpečnost na Haiti

Zdraví

Haiti je opakovaně postihováno epidemiemi nakažlivých nemocí typu cholery – před cestou si vždy důkladně zjistěte aktuální stav. Hygienické podmínky jsou velmi mizerné, vodu z vodovodu (pokud funguje) nepijte nikdy. Citlivější jedince může potrápit nesnesitelná prašnost, hlavně při přesunech po nezpevněných silnicích, kterých je většina. Potenciálním zdrojem zdravotních obtíží může být i všudypřítomná otevřená kanalizace (do stoky není obtížné omylem spadnout!) a endemicky se povalující, zapáchající odpadky.

Kriminalita

Haiti stále patří k nejnásilnějším zemím světa, byť se situace od roku 2010 trochu zlepšila. Cizinec bílé pleti je na míle nápadný a pro nemálo místních zločinců snadným cílem. Vedle velmi běžných loupežných přepadení, kde motivem je okamžité okradení oběti, se poměrně často vyskytují i únosy s cílem poté získat od rodiny/příbuzných výkupné za propuštění oběti. Únosy se sice častěji odehrávají cíleně a na objednávku, ale existují i „náhodné“ akce – český misionář Roman Musil, unesený zločinci v roce 2005, by mohl vyprávět. 

Snažte se nevycházet za setmění (a pokud je to už nutné, přesouvejte se spíše taxíkem než pěšky), ve městech nikdy nevstupujte do slumů – nejhorší pověst má Cité Soleil v Port-au-Prince. Ve větším bezpečí budete na venkově a v přírodě, ani tam se konflikt nedá v žádném případě vyloučit. Peníze a cennosti si vždy rozdělte na více částek/míst tak, aby vám v případě násilného útoku alespoň něco zbylo. Pokud už k přepadení dojde, vydejte zločincům to, co požadují, a nebraňte se – když se o to pokusíte, dost možná nepřežijete.

Důležité kontakty

Česko nemá na Haiti velvyslanectví, v Port-au-Prince však sídlí honorární konzulát (tel. + 509 2813 1034). Nouzové číslo na policii je 114 (spíše než pomoc v nouzi nejprve čekejte žádost o úplatek), na záchrannou službu 118.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu