Zavřít boční panel

Víza a povinnosti na Haiti

Vízum

Vízum při cestě na Haiti sice není třeba, na hranici se však vybírá „turistická daň“ ve výši 10 USD. Jiný doklad/dokument kromě pasu není třeba. Pokud byste odlétali z Port-au-Prince do ciziny letadlem, zaplatíte poplatek asi 20 USD. Tzv. „exit fee“ od vás vykutálení úředníci mohou chtít i při návratu do Dominikánské republiky přes pozemní hranici; snažte se nedávat pas z ruky a prodrat se bez placení dál.

Očkování

Očkování proti hepatitidě, žluté zimnici a břišnímu tyfu se jeví jako velmi potřebné. Pokud byste na Haiti přijeli ze země s výskytem žluté zimnice, je očkování proti ní vyžadováno povinně. 

Celní předpisy

Limity na dovoz zboží na Haiti nepřekračují běžné hodnoty (200 ks cigaret, ekvivalent jednoho litru alkoholu apod.) a u přijíždějících bělochů se stejně nekontrolují. Oficiálně je zakázán dovoz i vývoz zbraní, což v zemi s jejich obrovským výskytem vypadá směšně. Při opuštění země žádné zvláštní restrikce, snad kromě zákazu vývozu rostlin a živých zvířat, neexistují.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu