Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky na Haiti se téměř neobjevují.
Akční nabídky

Praktické tipy na Haiti

Co vidět a navštívit na Haiti

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Haiti

Zavřít boční panel

Port-au-Prince

Hlavnímu městu se asi nevyhnete, ale není důvod se tam dlouho zdržovat. Někdejší dominanta města, prezidentský palác, byl zle poničen zemětřesením v roce 2010 a posléze stržen. Úplně zničena byla i katedrála. Národní muzeum (Musée du Panthéon National) je nejzajímavější institucí svého druhu v zemi a protože se nachází z velké části v podzemí, bylo ušetřeno seismických škod. Část expozice je věnována původním obyvatelům Taínům, uvidíte i kotvu Kolumbovy lodi Santa María. Varování před násilnou kriminalitou platí v Port-au-Prince dvojnásob!

Zavřít boční panel

Tiburon

Protáhlý poloostrov na jihozápadě země nabízí nejhezčí přírodní scenerie v zemi včetně Národního parku Pic Macaya s původními tropickými lesy. Na návštěvu oblasti si vyhraďte dost času, přesuny jsou extrémně pomalé.

Na poloostrově se najdou i krásné pláže, například v okolí města Jacmel či vzdálenějšího Les Cayes. Kousek od Jacmelu směrem do vnitrozemí pak můžete navštívit jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů na Haiti: Bassin Bleu, systém přirozených vodních nádrží ve strmém údolí, které jsou propojeny kaskádami. Přístup je sice obtížný, ale místní vás tam (za bakšiš samozřejmě) rádi zavedou.

Počasí a sezóny na Haiti

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Port–au–Prince
Typické počasí pro celé Haiti

27 °C

27 °C

27 °C

28 °C

28 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

28 °C

27 °C

26 °C

Počasí

Haiti má tropické klima, denní teplotní průměry kolísají jen mezi 25 a 30 °C. Větší variabilita je u srážek: existují dvě tzv. deštivé sezóny (duben až červen, kdy prší hlavně na jihu, a listopad až březen s častějšími srážkami na severu), absolutně nejvíce deště očekávejte na severním a východním návětří hor. Země se nepravidelně ocitá na dráze ničivých tropických bouří, tzv. hurikánů, období jejich nejpravděpodobnějšího výskytu spadá do období mezi srpnem a listopadem.

Sezóny a kdy vyrazit

Haiti lze navštívit po celý rok. Pro cestovatele uvyklé mírnému podnebí je nejvhodnější doba mezi prosincem a březnem, kdy je „nejchladněji“ (v úrovni moře však teploty jen výjimečně klesají pod 20 °C). Nejvíce prší v květnu a září, většinou se ale jedná o přeháňky, které se rychle přeženou.

Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu