Haiti

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Port-au-Prince

Hlavnímu městu se asi nevyhnete, ale není důvod se tam dlouho zdržovat. Někdejší dominanta města, prezidentský palác, byl zle poničen zemětřesením v roce 2010 a posléze stržen. Úplně zničena byla i katedrála. Národní muzeum (Musée du Panthéon National) je nejzajímavější institucí svého druhu v zemi a protože se nachází z velké části v podzemí, bylo ušetřeno seismických škod. Část expozice je věnována původním obyvatelům Taínům, uvidíte i kotvu Kolumbovy lodi Santa María. Varování před násilnou kriminalitou platí v Port-au-Prince dvojnásob!

Zavřít
Ikona pinu

Tiburon

Protáhlý poloostrov na jihozápadě země nabízí nejhezčí přírodní scenerie v zemi včetně Národního parku Pic Macaya s původními tropickými lesy. Na návštěvu oblasti si vyhraďte dost času, přesuny jsou extrémně pomalé.

Na poloostrově se najdou i krásné pláže, například v okolí města Jacmel či vzdálenějšího Les Cayes. Kousek od Jacmelu směrem do vnitrozemí pak můžete navštívit jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů na Haiti: Bassin Bleu, systém přirozených vodních nádrží ve strmém údolí, které jsou propojeny kaskádami. Přístup je sice obtížný, ale místní vás tam (za bakšiš samozřejmě) rádi zavedou.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 27 °C 27 °C 27 °C 28 °C 28 °C 30 °C 30 °C 30 °C 28 °C 28 °C 27 °C 27 °C
Teplota vody 27 °C 27 °C 27 °C 28 °C 28 °C 29 °C 29 °C 30 °C 30 °C 30 °C 29 °C 28 °C
Sluneční svit 9 h 8 h 9 h 9 h 8 h 8 h 9 h 9 h 8 h 8 h 8 h 8 h
Hlavní sezóna

Počasí

Haiti má tropické klima, denní teplotní průměry kolísají jen mezi 25 a 30 °C. Větší variabilita je u srážek: existují dvě tzv. deštivé sezóny (duben až červen, kdy prší hlavně na jihu, a listopad až březen s častějšími srážkami na severu), absolutně nejvíce deště očekávejte na severním a východním návětří hor. Země se nepravidelně ocitá na dráze ničivých tropických bouří, tzv. hurikánů, období jejich nejpravděpodobnějšího výskytu spadá do období mezi srpnem a listopadem.

Kdy vyrazit

Haiti lze navštívit po celý rok. Pro cestovatele uvyklé mírnému podnebí je nejvhodnější doba mezi prosincem a březnem, kdy je „nejchladněji“ (v úrovni moře však teploty jen výjimečně klesají pod 20 °C). Nejvíce prší v květnu, většinou se ale jedná o přeháňky, které se rychle přeženou.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce O předkoloniální historii Haiti toho moc známo není – s jistotou zato víme, že na severním pobřeží dnešního Haiti přistál Kryštof Kolumbus již při své první plavbě (prosinec 1492) a úplně vyhladit původní obyvatelstvo, Tainy, pak Španělům netrvalo ani čtyřicet let. Posléze byli na ostrov k pracím na plantážích ve velkém přiváženi černí otroci z Afriky, francouzskou kolonií se západní část Hispanioly stala koncem 17.…

Jak ušetříš

Haitský gourde Místní měnou je haitský gourde (HTG). Americké dolary jsou mezi místními žádanou měnou, pozor však na záměnu s tzv. haitským dolarem. Ten sice v reálné formě jako bankovka či mince neexistuje, často se však používá ke „zjednodušení“ peněžního styku – jeden haitský dolar se pak počítá jako 5 gourdů. Pokud si tedy např. obchodník za láhev coly řekne „five dollars“, bude mít na mysli 5 haitských (nikoli amerických) dolarů, tj. 25…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Haiti Statisticky sice nejvíce cizinců dorazí na Haiti na výletní lodi (tedy se zastávkou na jediný den bez noclehu), vy však nejspíše přijedete po zemi, tj. autobusem, z Dominikánské republiky (DR). Možný je i přílet rovnou na mezinárodní letiště u Port-au-Prince, například z USA, Střední i Jižní Ameriky, letenky však bývají mnohem dražší než do DR. Běžně používané hraniční přechody mezi DR a Haiti jsou dva: jižní u města Jimani (na…

Co ochutnáš

Kreolská kuchyně Běžná jídla, s nimiž se na Haiti setkáte, jsou velmi jednoduchá až primitivní a obvyklé klišé o „chutném prolínání kulinářských vlivů afrických, francouzských a španělských“ odkazujeme spíše do říše pohádek. Základem je rýže a fazole (pokrm často známý pod názvem diri kole), někdy v kombinaci s trochou masa. Běžně se konzumují sladké brambory, kořeny jamu apod. Jídla bývají značně kořeněná, zejména pepře se užívá opravdu…

Jaké výlety podnikneš

Pláže Na Haiti je jich dost, většinou karibsky krásných, ale ruku na srdce – plážoví povaleči mají mnohem více možností v sousední Dominikánské republice. Na Haiti jsou v zásadě dvě možnosti. Buď si najdete „divokou“ pláž, která bude krásná a panenská (takové stále existují), ovšem bez jakékoli infrastruktury typu plážových kiosků, sprch apod. Druhou možností je zajet do některého z mála hotelových resortů, kde se za vstup většinou platí,…

Na co si dej pozor

Zdraví Haiti je opakovaně postihováno epidemiemi nakažlivých nemocí typu cholery – před cestou si vždy důkladně zjistěte aktuální stav. Hygienické podmínky jsou velmi mizerné, vodu z vodovodu (pokud funguje) nepijte nikdy. Citlivější jedince může potrápit nesnesitelná prašnost, hlavně při přesunech po nezpevněných silnicích, kterých je většina. Potenciálním zdrojem zdravotních obtíží může být i všudypřítomná otevřená kanalizace (do stoky není…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Vízum při cestě na Haiti sice není třeba, na hranici se však vybírá „turistická daň“ ve výši 10 USD. Jiný doklad/dokument kromě pasu není třeba. Pokud byste odlétali z Port-au-Prince do ciziny letadlem, zaplatíte poplatek asi 20 USD. Tzv. „exit fee“ od vás vykutálení úředníci mohou chtít i při návratu do Dominikánské republiky přes pozemní hranici; snažte se nedávat pas z ruky a prodrat se bez placení dál. Očkování Očkování proti…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

O předkoloniální historii Haiti toho moc známo není – s jistotou zato víme, že na severním pobřeží dnešního Haiti přistál Kryštof Kolumbus již při své první plavbě (prosinec 1492) a úplně vyhladit původní obyvatelstvo, Tainy, pak Španělům netrvalo ani čtyřicet let. Posléze byli na ostrov k pracím na plantážích ve velkém přiváženi černí otroci z Afriky, francouzskou kolonií se západní část Hispanioly stala koncem 17. století. Na přelomu 18. a 19. století, ve víru Francouzské revoluce, se však vzbouřeným černochům napodruhé podařilo kolonizátory vyhnat a Haiti vyhlásilo v roce 1804 samostatnost jako druhý stát Ameriky (po USA).

Více než dvousetletá historie samostatného Haiti je provázena válkami, diktátorskými režimy a lidskou impotencí podpořenými přírodními katastrofami. Hospodářská úroveň je katastrofální, země je z velké části závislá na zahraniční pomoci ze strany jiných zemí (USA, Kanada, EU) i nevládních organizací. Chybí alespoň náznaky moderní infrastruktury, většina obyvatel nemá formální zaměstnání a v zemi přetrvává vysoká úroveň násilí.

Lidé

Naprostou většinu obyvatel Haiti, přes 90 %, tvoří černoši, potomci dovezených afrických otroků. Zbytek jsou mulati. Haiti je velmi hustě osídlený stát, téměř 400 obyvatel na km2 je srovnatelných např. s Nizozemskem – jistě i tento fakt a z něj vyplývající extrémní tlak na zdroje přispívá k mizerným životním podmínkám. Skoro všichni Haiťané jsou křesťané, většinou katolíci, rozšířené je i vyznávání kultu voodoo.

Celkem v Haiti žije téměř přesně tolik lidí jako v České republice.

Svátky

Katolické svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce, svátek Všech svatých a další se bujaře slaví. Národním svátkem je 1. leden, Den vyhlášení nezávislosti. Po celé zemi se neustále organizují různé karnevaly – tak, že času na práci se mnohým nedostává.

Kultura

Zajímavá je směsice afrických a francouzských zvyků, místy ještě se stopami kultury Tainů (původních domorodých obyvatel). Svůj výraz nachází ve výtvarném umění; na budovách i ve veřejném prostoru si často všimnete naivních, výrazně barevných motivů. A samozřejmě v hudbě, kterou Haiťané mají v krvi.

Součástí haitské kultury je však bohužel také značná míra násilí – i relativně bezvýznamný konflikt mají mnozí místní tendenci řešit okamžitě silou, často za použití zbraní. Existují i jiné primitivní „zvyky“, které vás mohou překvapit. V celé zemi např. neexistuje koncept sběru odpadků, kterých se proto všude válí tuny, běžné je vykonáváni potřeby na veřejnosti apod.

Jazyk

Haiťané mluví většinou místní variantou kreolštiny, úředním jazykem je i francouzština; tento jazyk však ovládají jen ti, kteří vychodili alespoň pár tříd školy (tedy zdaleka ne všichni). Se znalostí angličtiny nepočítejte, je omezená na úzkou vrstvu vzdělané elity – a tyto lidi na ulicích nepotkáte.

Turismus

Turistický ruch na Haiti je nepatrný, zejména s ohledem na nevalnou bezpečnostní situaci (byť ta se v poslední době mírně zlepšila) a všudypřítomnou chudobu. Většina států, včetně Česka, proto svým občanům návštěvu země důrazně nedoporučuje. Nejvíce turistů na haitskou půdu šlápne při zastávce výletní lodi (oplocené „turistické ghetto“ Labadee), případně v rámci jednodenního (a pečlivě chráněného) organizovaného výletu z Dominikánské republiky. Mnozí cizinci přicházející na Haiti jsou zaměstnanci stovek charitativních organizací, hlavně z USA.

Z toho důvodu existují běžné turistické služby jen na velmi málo místech a jejich úroveň je většinou ubohá. Připravte se na nepříjemné nepohodlí, věčné smlouvání o cokoli a často i značně neurvalé chování.

Geografie

Republika Haiti zaujímá přibližně třetinu ostrova Hispaniola (27.800 km2 z celkem 76.200 km2). Nevelká plocha, ve srovnání s Českem rovněž asi třetinová, se vám opticky bude zdát větší, což je dáno velmi hornatým terénem a špatnou dopravní propojeností. Také pobřežní linie je dlouhá, se dvěma velkými poloostrovy a řadou zálivů. Nejbližším sousedem „přes moře“ je východní cíp Kuby (vzdálenost 85 km). Ostrov Gonâve (743 km2) je největším ze satelitních ostrovů patřících Haiti.

Většinu plochy státu pokrývají poměrně vysoká horská pásma omezená úzkými říčními údolími a nevelkými pobřežními nížinami. Nejvyšší vrchol, Pic la Selle, měří 2.680 m n. m. Hory byly během posledního staletí většinou zbaveny přirozených lesů (a dřevo využito na výrobu dřevěného uhlí), což podporuje erozi a přispívá ke katastrofálním dopadům občasných prudkých dešťů. Nížiny jsou bez výjimky využívány k zemědělství.

Poloha Haiti v seismicky živé oblastí přináší občasný výskyt ničivých zemětřesení. To poslední, v roce 2010, způsobilo smrt více než 200.000 lidí.

Zavřít

Jak ušetříš

Haitský gourde

Místní měnou je haitský gourde (HTG). Americké dolary jsou mezi místními žádanou měnou, pozor však na záměnu s tzv. haitským dolarem. Ten sice v reálné formě jako bankovka či mince neexistuje, často se však používá ke „zjednodušení“ peněžního styku – jeden haitský dolar se pak počítá jako 5 gourdů. Pokud si tedy např. obchodník za láhev coly řekne „five dollars“, bude mít na mysli 5 haitských (nikoli amerických) dolarů, tj. 25 gourdů.

Směnárny a platba kartou

Tvrdou měnu, nejlépe USD, směníte téměř kdekoli na ulici. Dejte si pozor na časté podvody, kterým není snadné čelit – hlavně při příjezdu místní bankovky asi nebudete znát. Proto spíše doporučujeme banky, byť kurs bývá o něco horší a směna může díky administrativním obstrukcím trvat i desítky minut. Zato však (pravděpodobně) dostanete pravé peníze.

S platbou debetní či kreditní kartou raději nepočítejte. Jednak je skoro žádná obchodní místa nepřijímají, a pokud ano, tak transakce často nefungují. I při platbě kartou je riziko defraudace nemalé. Na bankomaty sice ve městech občas narazíte, mnoho z nich je nefunkčních a po zasunutí karty se už se svým kusem plastiku nemusíte shledat. Nikdy se nesnažte vybrat peníze z přístroje za tmy a na odlehlejších místech – zločinecké gangy mají takové situace v oblibě. Suma sumárum: Haiti je stále z velké části hotovostní ekonomikou.

Kolik co stojí

Ve velmi chudé zemi, kde významná část obyvatel žije s méně než dvěma USD na den, byste čekali také velmi nízké ceny. To však platí jen zčásti. Levně vyjde jídlo z pouličních zdrojů, poměrně drahé (a většinou mizerné) je naopak ubytování. I meziměstská doprava stojí víc, než si můžete předem myslet.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus z Port-au-Prince do Cap Haitien – 14 USD,
  • Ubytování v jednoduchém hotelu – 30–40 USD,
  • 0,5 l láhev coly – 0,5 USD,
  • Jídlo ve stánku – 1–2 USD,
  • Jídlo v restauraci (těch je však jako šafránu) – od 10 USD.

Spropitné a smlouvání

Smlouvá se téměř o všechno a jakožto na první pohled rozpoznatelný, bohatý cizinec, budete automaticky objektem nereálně předražených nabídek. „Dohadování“ o ceně je často značně neurvalé – s láskou budete vzpomínat na poměry na arabských tržištích. Tam, kde to přichází v úvahu (taxislužba, průvodce), na vás Haiťané budou zkoušet průběžné navyšování dohodnuté ceny. A když se nedáte, aspoň na vás na závěr zkusí „a little tip“. Budete rádi, když se tak stane bez zbraně v ruce.

Jak ušetřit

Výdaje za ubytování budou patřit k nejvyšším položkám, většinou však není příliš na výběr. Hostely a kempy neexistují. Spaní „na divoko“ s ohledem na vysokou kriminalitu nedoporučujeme – budete opravdu nápadní. Není od věci si před cestou na Haiti zařídit nějaký kontakt, například přes některou z humanitárních organizací (působí tam i české). Ty vám mohou pomoci se předem lépe zorientovat a tím jednak ušetřit a také snížit bezpečnostní riziko.

Laciné je stravování „na ulici“ a často stejně nebudete mít jinou možnost. Po městech se můžete spíše než taxíkem dopravovat místní variantou motorizovaných rikš, které stojí pár amerických centů, počítejte však s příšerným nepohodlím. Skoro nic neutratíte za památky a aktivity, protože takových možností je na Haiti poskrovnu.

Denní rozpočty

Při nízkorozpočtové variantě (levný hotel, používání hromadné dopravy, stravování vlastní nebo u stánků) se vejdete do 50 USD osoba/den, někdy i méně.

Střední varianta, počítající s o něco lepším (čti: méně špinavým) hotelem, občasným taxíkem a jídlem v „normální“ restauraci (pokud ji objevíte) vyjde asi na 70 USD osoba/den.

Variantu „luxusního“ rozpočtu nemá na Haiti smysl uvádět, neboť zařízení tohoto typu jsou v zemi zcela výjimečná. Pokud chcete za každou cenu odlehčit kapse a zároveň vydat peníze tak, aby to mělo smysl, tak použijte vnitrostátní leteckou dopravu z Port-au-Prince (asi 80 USD za úsek) nebo si na delší cestu vezměte taxi, což je mnohem rychlejší, o něco pohodlnější a asi 5x dražší než jízda autobusem.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Haiti

Statisticky sice nejvíce cizinců dorazí na Haiti na výletní lodi (tedy se zastávkou na jediný den bez noclehu), vy však nejspíše přijedete po zemi, tj. autobusem, z Dominikánské republiky (DR). Možný je i přílet rovnou na mezinárodní letiště u Port-au-Prince, například z USA, Střední i Jižní Ameriky, letenky však bývají mnohem dražší než do DR.

Běžně používané hraniční přechody mezi DR a Haiti jsou dva: jižní u města Jimani (na dálkové trase Santo Domingo – Port-au-Prince) a severní u dominikánského města Dajabón. Na jižní trase jezdí mezi metropolemi obou států přímé, pohodlné autobusy za ceny kolem 40 USD (rezervace například na Caribetours.com), čekejte však s dlouhým čekáním na hranici. Severní přechod běžněji překročíte pěšky, spolu s tisíci místních, a garantujeme, že utrpíte kulturní šok.

Jak se nejlépe dopravovat

Železnice na Haiti samozřejmě neexistuje, zbývají tedy autobusy, mikrobusy a místní varianty tap-tapů. Většina silnic (včetně těch hlavních, ironicky nazývaných „highways“) je prašná a jsou v otřesném stavu, což činí dopravu velmi pomalou – nepočítejte s rychlostním průměrem vyšším než 30 km/h. Výjimkou je pár silnic postavených z rozvojové pomoci, např. úsek z Cap Haitien k dominikánské hranici. Nehodovost je velmi vysoká.

Autobusy a mikrobusy jezdí po fixních trasách a za fixní jízdné, což ovšem neznamená, že se výběrčí nepokusí cizince okrást. Např. trasa z Port-au-Prince do Cap-Haïtien má stát asi 15 USD; něco přes 200 kilometrů jízdy však trvá kolem deseti hodin! Doprava je extrémně nepohodlná, z konečné se odjíždí, teprve když je vozidlo plné. Plné ovšem tak, že kolem sebe nebudete mít vůbec žádný životní prostor – ze všech stran na vás budou padat zvířata, pytle s obilím, všelijaké harampádí i ostatní cestující. Z tohoto důvodu lze i přes opticky malé vzdálenosti vzít vážně variantu vnitrostátních letů, nejspíše na trasách z Port-au-Prince do Cap-Haïtien či Les Cayes (asi 80 USD). Bezpečnostní standardy haitské letecké dopravy jsou ovšem také velmi špatné.

Ve městech se na vzdálenosti delší než je pěší dosah můžete dopravovat tap-tapy, ale může být obtížné vysvětlit, kam vlastně chcete jet. Jízdné je zanedbatelné. Vyhněte se tzv. mototaxi, motocyklům často řízeným sotva odrostlými dětmi: riziko fatální nehody je opravdu vysoké.

Půjčení auta

S autem z půjčovny nelze hranici z DR překročit a půjčení auta na Haiti nemůžeme doporučit: ceny jsou nepřiměřeně vysoké, cesty v katastrofálním stavu, pravděpodobnost krádeže či škody značná a navíce se jezdí agresivně bez jakýchkoli pravidel.

Zavřít

Co ochutnáš

Kreolská kuchyně

Běžná jídla, s nimiž se na Haiti setkáte, jsou velmi jednoduchá až primitivní a obvyklé klišé o „chutném prolínání kulinářských vlivů afrických, francouzských a španělských“ odkazujeme spíše do říše pohádek. Základem je rýže a fazole (pokrm často známý pod názvem diri kole), někdy v kombinaci s trochou masa. Běžně se konzumují sladké brambory, kořeny jamu apod. Jídla bývají značně kořeněná, zejména pepře se užívá opravdu hodně – jak jinak překrýt monotónní styl stravy, že. Ryb je na jídelníčku mnohem méně než by člověk v přímořské zemi čekal.

K jídlu se popíjejí džusy z různých druhů tropického ovoce (mango, maracuja a další), znakem „světovosti“ je všudypřítomná Coca-Cola. Co se alkoholu týče, tak téměř vždy je k mání pivo (nejvíce místní Prestige), ti movitější si dávají rum (Barbancourt). Hrubá. „lidová“ pálenka z cukrové třtiny se nazývá Clairin.

Jak se stravovat jako místní

Jak řečeno výše, restaurací v evropském slova smyslu je velmi málo, a tak vesměs nebudete mít jinou šanci než jíst mezi místními. To sebou nese jak výhody v podobě malých cen, tak i úskalí. Mezi potenciální problémy se řadí zdravotní standardy – svoji porci fazolí a jamu dostanete nejspíše na velmi usmolené misce, hygienické zázemí „podniku“ raději nebudete chtít vidět a o příbor si (někdy) budete muset zvlášť požádat. Vodu pijte zásadně balenou a pozor dejte na cokoli, co se vodou z potrubí byť i jen omývá. V pouličních bufetech či improvizovaných stáncích budete jako zjevní cizinci středem pozornosti a brzy se kolem vás nejspíš objeví několik nových „známých“, kteří budou očekávat, že za ně zaplatíte i jejich porci.

Obvyklé ceny v restauracích

Na ulici se sytě (to však neznamená buhvíjak kvalitně) najíte za cenu do 2 USD. Zajdete-li do nějaké místní varianty fast foodu, tak za porci burgeru nebo jiného „mezinárodního pokrmu“ s pitím (cola a její místní varianty) zaplatíte jen o trochu méně než v Česku – už to znamená, že takový podnik je pro místní masy nedostupný. Tzv. lepší restaurace čekejte pouze v mezinárodních hotelích, kterých je poskrovnu, v několika lokalitách v centru Port-au-Prince, na „luxusním“ předměstí Pétionville či v lepších přímořských resortech. Ceny za běžnou večeři budou v porovnání s ulicí zhruba desetinásobné a budete se stravovat v umělém prostředí frekventovaném zahraničními pracovníky, diplomaty a příslušníky místní černé elity.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Pláže

Na Haiti je jich dost, většinou karibsky krásných, ale ruku na srdce – plážoví povaleči mají mnohem více možností v sousední Dominikánské republice. Na Haiti jsou v zásadě dvě možnosti. Buď si najdete „divokou“ pláž, která bude krásná a panenská (takové stále existují), ovšem bez jakékoli infrastruktury typu plážových kiosků, sprch apod. Druhou možností je zajet do některého z mála hotelových resortů, kde se za vstup většinou platí, můžete si tam leccos koupit či pronajmout (lehátka, slunečník) a je tam bezpečno. To poslední nepodceňujte!

V blízkosti metropole lze navštívit resort Wahoo Bay Beach, položený asi 50 km severně při hlavní silnici č. 1. Na severu se nachází snadno dostupný a dobře vybavený plážový resort Cormier Plage, ležící pár kilometrů severně od města Cap-Haïtien. Jen o kousek dál najdete (nechvalně) proslulé Labadee, oplocené turistické ghetto se všemi službami, navštěvované klienty výletních lodí. Na jihu existují krásné pláže v okolí města Jacmel; infrastruktura však byla značně poničena zemětřesením v roce 2010.

Treking

Haiti je hornatá země, a byť příroda byla z velké části znásilněna masivním odlesněním, stále se najdou pěkné scénické oblasti. Individuální treking je obtížný, protože chybí jakékoli značení stejně jako spolehlivé mapy. I zdrojů na webu je pomálu. Pokud to s turistikou na Haiti myslíte vážně, budete si muset zajistit doprovod, tedy průvodce – problémem může být jazyková bariéra.

Z celkem pěti národních parků na Haiti je nejlépe zpřístupněn Parc National La Visite v jihovýchodní části země. K návštěvě nejzajímavějších oblastí každopádně budete potřebovat si najmout místní dopravu (jeep). Dostupný je i nejvyšší bod země, Pic la Selle (2.680 m), pohybovat se budete po cestách sloužících k zásobování či prosté dopravě mezi místními samotami a vesnicemi. Odlehlejší, na samém jihozápadě země, je Národní park Pic Macaya s posledním zbytkem tropických mlžných lesů – průvodce vyzbrojený mačetou bude nutností.

Nejobvyklejší „trek“ na Haiti však představuje výstup k obří pevnosti Citadelle La Ferrière na severu země. Cesta je zřetelná, není se jak ztratit a výhledy shora famózní.

Památky

Kromě pevnosti Citadelle La Ferrière, kterou lze navštívit i v rámci denního výletu z Dominikánské republiky, klasické pamětihodnosti typu hodnotných staveb, zajímavých muzeí apod. na Haiti téměř nenajdete. Řada budov v Port-au-Prince a okolí byla navíc zničena zemětřesením v roce 2010.

Slavnosti

Největší karneval v zemi se koná v předvelikonočním období v hlavním městě, jeho menší verze i v mnoha dalších sídlech. Připravte se na (nejméně) desetitisíce rozjařených účastníků, moře pestrých barev a vlnění tmavých těl v podmanivých rytmech kreolské muziky. Bujaře se slaví i Den nezávislosti (1. ledna), barvitý je také festival Rara doprovázený typickými zvuky vyluzovanými z bambusových trubek vaksen. Haitské festivaly jsou stoprocentně záležitostí místních, účast cizinců/návštěvníků na nich je výjimečná. Při akcích opakovaně propuká násilí či se zvrhávají v politické protesty – buďte zvlášť opatrní.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Haiti je opakovaně postihováno epidemiemi nakažlivých nemocí typu cholery – před cestou si vždy důkladně zjistěte aktuální stav. Hygienické podmínky jsou velmi mizerné, vodu z vodovodu (pokud funguje) nepijte nikdy. Citlivější jedince může potrápit nesnesitelná prašnost, hlavně při přesunech po nezpevněných silnicích, kterých je většina. Potenciálním zdrojem zdravotních obtíží může být i všudypřítomná otevřená kanalizace (do stoky není obtížné omylem spadnout!) a endemicky se povalující, zapáchající odpadky.

Kriminalita

Haiti stále patří k nejnásilnějším zemím světa, byť se situace od roku 2010 trochu zlepšila. Cizinec bílé pleti je na míle nápadný a pro nemálo místních zločinců snadným cílem. Vedle velmi běžných loupežných přepadení, kde motivem je okamžité okradení oběti, se poměrně často vyskytují i únosy s cílem poté získat od rodiny/příbuzných výkupné za propuštění oběti. Únosy se sice častěji odehrávají cíleně a na objednávku, ale existují i „náhodné“ akce – český misionář Roman Musil, unesený zločinci v roce 2005, by mohl vyprávět.

Snažte se nevycházet za setmění (a pokud je to už nutné, přesouvejte se spíše taxíkem než pěšky), ve městech nikdy nevstupujte do slumů – nejhorší pověst má Cité Soleil v Port-au-Prince. Ve větším bezpečí budete na venkově a v přírodě, ani tam se konflikt nedá v žádném případě vyloučit. Peníze a cennosti si vždy rozdělte na více částek/míst tak, aby vám v případě násilného útoku alespoň něco zbylo. Pokud už k přepadení dojde, vydejte zločincům to, co požadují, a nebraňte se – když se o to pokusíte, dost možná nepřežijete.

Důležité kontakty

Česko nemá na Haiti velvyslanectví, v Port-au-Prince však sídlí honorární konzulát (tel. + 509 2813 1034). Nouzové číslo na policii je 114 (spíše než pomoc v nouzi nejprve čekejte žádost o úplatek), na záchrannou službu 118.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Vízum při cestě na Haiti sice není třeba, na hranici se však vybírá „turistická daň“ ve výši 10 USD. Jiný doklad/dokument kromě pasu není třeba. Pokud byste odlétali z Port-au-Prince do ciziny letadlem, zaplatíte poplatek asi 20 USD. Tzv. „exit fee“ od vás vykutálení úředníci mohou chtít i při návratu do Dominikánské republiky přes pozemní hranici; snažte se nedávat pas z ruky a prodrat se bez placení dál.

Očkování

Očkování proti hepatitidě, žluté zimnici a břišnímu tyfu se jeví jako velmi potřebné. Pokud byste na Haiti přijeli ze země s výskytem žluté zimnice, je očkování proti ní vyžadováno povinně.

Celní předpisy

Limity na dovoz zboží na Haiti nepřekračují běžné hodnoty (200 ks cigaret, ekvivalent jednoho litru alkoholu apod.) a u přijíždějících bělochů se stejně nekontrolují. Oficiálně je zakázán dovoz i vývoz zbraní, což v zemi s jejich obrovským výskytem vypadá směšně. Při opuštění země žádné zvláštní restrikce, snad kromě zákazu vývozu rostlin a živých zvířat, neexistují.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Haiti.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Haiti.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Haiti s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Haiti

Byl jsi na Haiti?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili