Průvodce státem
Haiti
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Haiti

Kreolská kuchyně

Běžná jídla, s nimiž se na Haiti setkáte, jsou velmi jednoduchá až primitivní a obvyklé klišé o „chutném prolínání kulinářských vlivů afrických, francouzských a španělských“ odkazujeme spíše do říše pohádek. Základem je rýže a fazole (pokrm často známý pod názvem diri kole), někdy v kombinaci s trochou masa. Běžně se konzumují sladké brambory, kořeny jamu apod. Jídla bývají značně kořeněná, zejména pepře se užívá opravdu hodně – jak jinak překrýt monotónní styl stravy, že. Ryb je na jídelníčku mnohem méně než by člověk v přímořské zemi čekal.

K jídlu se popíjejí džusy z různých druhů tropického ovoce (mango, maracuja a další), znakem „světovosti“ je všudypřítomná Coca-Cola. Co se alkoholu týče, tak téměř vždy je k mání pivo (nejvíce místní Prestige), ti movitější si dávají rum (Barbancourt). Hrubá. „lidová“ pálenka z cukrové třtiny se nazývá Clairin.

Jak se stravovat jako místní

Jak řečeno výše, restaurací v evropském slova smyslu je velmi málo, a tak vesměs nebudete mít jinou šanci než jíst mezi místními. To sebou nese jak výhody v podobě malých cen, tak i úskalí. Mezi potenciální problémy se řadí zdravotní standardy – svoji porci fazolí a jamu dostanete nejspíše na velmi usmolené misce, hygienické zázemí „podniku“ raději nebudete chtít vidět a o příbor si (někdy) budete muset zvlášť požádat. Vodu pijte zásadně balenou a pozor dejte na cokoli, co se vodou z potrubí byť i jen omývá. V pouličních bufetech či improvizovaných stáncích budete jako zjevní cizinci středem pozornosti a brzy se kolem vás nejspíš objeví několik nových „známých“, kteří budou očekávat, že za ně zaplatíte i jejich porci.

Obvyklé ceny v restauracích

Na ulici se sytě (to však neznamená buhvíjak kvalitně) najíte za cenu do 2 USD. Zajdete-li do nějaké místní varianty fast foodu, tak za porci burgeru nebo jiného „mezinárodního pokrmu“ s pitím (cola a její místní varianty) zaplatíte jen o trochu méně než v Česku – už to znamená, že takový podnik je pro místní masy nedostupný. Tzv. lepší restaurace čekejte pouze v mezinárodních hotelích, kterých je poskrovnu, v několika lokalitách v centru Port-au-Prince, na „luxusním“ předměstí Pétionville či v lepších přímořských resortech. Ceny za běžnou večeři budou v porovnání s ulicí zhruba desetinásobné a budete se stravovat v umělém prostředí frekventovaném zahraničními pracovníky, diplomaty a příslušníky místní černé elity.

Chudý příbuzný v karibském ráji

Nejchudší stát západní polokoule, Republika Haiti, zaujímá západní třetinu ostrova Hispaniola v Karibském moři. Země mimořádně špatné pověsti, zejména co se týká kriminality a hospodářského rozvoje, má pozemní hranici pouze s Dominikánskou republikou, odkud také do Haiti nejspíše přijedete. Cestu je však potřeba velmi pečlivě naplánovat zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní a zdravotnickou situaci. Pokud se přenesete přes všudypřítomné nepohodlí a velmi špatně fungující služby (a všechno to ve zdraví přežijete), přivezete si z Haiti zážitek, který vám většina cestovatelů bude závidět.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na haitské letiště.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Haitské počasí vás překvapí stabilními teplotami.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky na Haiti se téměř neobjevují.
Akční nabídky
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu