Haiti
Haiti

Jídlo na Haiti

Kreolská kuchyně

Běžná jídla, s nimiž se na Haiti setkáte, jsou velmi jednoduchá až primitivní a obvyklé klišé o „chutném prolínání kulinářských vlivů afrických, francouzských a španělských“ odkazujeme spíše do říše pohádek. Základem je rýže a fazole (pokrm často známý pod názvem diri kole), někdy v kombinaci s trochou masa. Běžně se konzumují sladké brambory, kořeny jamu apod. Jídla bývají značně kořeněná, zejména pepře se užívá opravdu hodně – jak jinak překrýt monotónní styl stravy, že. Ryb je na jídelníčku mnohem méně než by člověk v přímořské zemi čekal.

K jídlu se popíjejí džusy z různých druhů tropického ovoce (mango, maracuja a další), znakem „světovosti“ je všudypřítomná Coca-Cola. Co se alkoholu týče, tak téměř vždy je k mání pivo (nejvíce místní Prestige), ti movitější si dávají rum (Barbancourt). Hrubá. „lidová“ pálenka z cukrové třtiny se nazývá Clairin.

Jak se stravovat jako místní

Jak řečeno výše, restaurací v evropském slova smyslu je velmi málo, a tak vesměs nebudete mít jinou šanci než jíst mezi místními. To sebou nese jak výhody v podobě malých cen, tak i úskalí. Mezi potenciální problémy se řadí zdravotní standardy – svoji porci fazolí a jamu dostanete nejspíše na velmi usmolené misce, hygienické zázemí „podniku“ raději nebudete chtít vidět a o příbor si (někdy) budete muset zvlášť požádat. Vodu pijte zásadně balenou a pozor dejte na cokoli, co se vodou z potrubí byť i jen omývá. V pouličních bufetech či improvizovaných stáncích budete jako zjevní cizinci středem pozornosti a brzy se kolem vás nejspíš objeví několik nových „známých“, kteří budou očekávat, že za ně zaplatíte i jejich porci.

Obvyklé ceny v restauracích

Na ulici se sytě (to však neznamená buhvíjak kvalitně) najíte za cenu do 2 USD. Zajdete-li do nějaké místní varianty fast foodu, tak za porci burgeru nebo jiného „mezinárodního pokrmu“ s pitím (cola a její místní varianty) zaplatíte jen o trochu méně než v Česku – už to znamená, že takový podnik je pro místní masy nedostupný. Tzv. lepší restaurace čekejte pouze v mezinárodních hotelích, kterých je poskrovnu, v několika lokalitách v centru Port-au-Prince, na „luxusním“ předměstí Pétionville či v lepších přímořských resortech. Ceny za běžnou večeři budou v porovnání s ulicí zhruba desetinásobné a budete se stravovat v umělém prostředí frekventovaném zahraničními pracovníky, diplomaty a příslušníky místní černé elity.

Chystáš se na Haiti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Vít Štěpánek
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.