Průvodce státem
Indie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Indii

Indie se svou rozlohou může téměř rovnat třetině Evropy, tudíž vyjmenovávání aktivit, které se dají v zemi dělat, by zabralo nekonečně mnoho odstavců a stránek.

Horský trekking, horolezení

Indie se může pyšnit nejen Himálajem, ale i dalšími kopci a horami. Co se týče treků v horských městečkách, v Indii se jim říká „hill station“, řeknou vám, kam se vydat a na koho se obrátit. Pro lezení na skály je vhodný stát Himáčal Pradéš či Kašmír. Hory Nílgiri na jihu Indie mohou být prozkoumány s průvodcem a rozhodně stojí za návštěvu.

Pláže

Na všech indických plážích se koupat nedá kvůli znečištění, a to zejména ve městech. Jsou však části Indie, kde od pláže cestovatel dostane, co od ní čeká, tedy čisté moře a pohodu. Takové pláže najdeme ve státě Goa, který si na nich zakládá. Můžeme narazit jak na rušné přelidněné pláže, tak na ty romanticky opuštěné. Stojí za to jet i trochu více na jih do tropičtější Keraly nebo Tamil Nádu na druhé straně pobřeží a palmami lemované písčité oblasti s širým mořem v čele nás budou lákat svojí nedotčeností a klidem.

Dress code na plážích často nebývají plavky – pro muže ani pro ženy. Místní neradi ukazují těla, a tak je uvidíte koupat se v oblečení, alespoň ženy určitě. Na kosmopolitních plážích Goy jsou plavky i ve stylu bikin přijatelné, avšak je třeba si být vědom vábení pozornosti místních.

Pláže v Goa

Noční život

Noční život v Indii existuje i v podobné formě, jak ho známe my. Ve velkých městech, jako je Bombaj, Díllí, Bangalore nebo Kalkata, najdeme mnoho tanečních klubů a nespočet barů. Ne všechny z nich jsou hodny návštěvy. V Díllí je obzvlášť třeba dávat si pozor na pohybování se ve městě v noci, není to bezpečné ani pro muže, natož pro ženy. Oblast Díllí zvaná Hauz Khas je plná malých barů, kavárniček i klubů a milovník nočního života si zde přijde na své. Zavírá se nejpozději ve 2 hodiny v noci. Kluby nebo bary, které mají otevřeno déle, jsou podezřelé. Cesta zpět domů je nejbezpečnější s oficiální taxislužbou. Rikšou nejlépe jen v případě, že si pamatujete, kudy má jet, nebo když máte ve skupině muže.

Bombaj je v tomto ohledu veselejší, v noci je celkem bezpečná a míst k večernímu posezení či trsání najdete mnoho. Problémem občas může být, že se musíte dostat na tzv. guest list – je třeba jim napsat email nebo zavolat, že chcete zítra přijít do klubu a oni vás na guest list zapíší. Každý klub má svá pravidla.

Noční život v Indii je na české poměry nákladná záležitost. Pro dámy může být naopak velmi levná, protože mnoho klubů nabízí „Ladies night“, kdy mají ženy jak vstup, tak alkohol zdarma.

Nakupování

Nakupovat se dá výhodně, jak už bylo řečeno, s umem smlouvání na tržištích. Produkty zde občas nebývají neoblomné kvality, ale poslouží. Setkáme se s tržnicemi, kde uvidíme značkové produkty nabízené za velmi nízké ceny. Nemusí jít nutně o padělek. V Indii je mnoho továren velkých firem, a když třeba omylem na tričko vytisknou o proužek víc, nebo jsou rukávy o centimetr kratší, než mají být, produkt vyhodí. Vyhozeného, ale vcelku nezávadného značkového oblečení se pak zmocní trhovci. Samozřejmě že mnoho produktů budou padělky; záleží, jak má cestovatel dobré oko a pozná to.

Nakupování v našem stylu á la nákupní centra je v Indii populárním moderním trendem. Indové rádi megalomansky spojují i několik obchodních domů dohromady a vytvoří tím naleštěný nákupní komplex, v němž by se jeden ztratil. Zde je to s cenami různé, záleží na obchodu.

Kromě těchto dvou extrémů najdeme v ulicích mnoho kamenných obchodů nabízejících nejrůznější zboží od elektroniky po suvenýry. Zejména knihy se v Indii vyplatí koupit, jsou levnější než u nás. Pozor na knihkupectví na hadru na chodníku. Je radno do knihy před koupením nahlédnout. Může se stát, že pod zakoupenou obálkou Harryho Pottera najdete Pána Prstenů.

Předměty, které doma neseženete, jsou například různé tradiční nádoby, ručně vyrobené dekorace, textilie, šperky, sochy bohů ale také výborná kosmetika. Na své si přijdou i sběratelé ledničkových magnetků.

Indické tržiště

Pro romantiky

Pevnosti rádžputských rodů v Rádžasthánu jsou ideálním místem pro prozkoumávání a rozjímání párů. Vypůjčení si skútru a cestování kolem pobřeží jižní Indie s bydlením v resortech v džungli či na hausbótech zní také jako ideální líbánky. Khadžuráho ve státě Mádhja Pradéš je vhodné pro romantiky kteří by raději něco z pikantnějšího soudku, neboť se zde nachází velké komplexy chrámů s nestydatě napolohovanými sochami. Kouzelným společným zážitkem může být výlet na koních, velbloudech či slonech do přírody, organizovaný buď pro skupinu lidí, nebo za úměrnou úplatu, jen pro vás dva.

Kultura

Kina je možno navštívit jak tradiční, tak multiplexy, které budou promítat bolly- i hollywoodské filmy. Vhodné je sledovat místní tisk (mnohé deníky jsou v angličtině) a zjišťovat, zda se v okolí nechystají filmové festivaly, výstavy, přednášky nebo workshopy. Je možné se účastnit kurzů jógy či tradičního tance.

Z tisku nebo internetu či jednoduše poptáním se místních se dozvíte o představeních divadelních, loutkových nebo hudebních. Lístky na ně by neměly být nijak drahé – rozhodně levnější než u nás.

Návštěvy muzeí jsou zajímavé pro cestovatele historiky. Naproti tomu megalomanské památky přes sochy bohů po chrámové komplexy ohromí každého dovolenkáře.

Oslava indických svátků se vryje do paměti bez nejmenšího úsilí. Není třeba ani odmítat pozvání ke stolování či oslavě v indické domácnosti. Jejich pohostinnost je legendární.

Země divů, příběhů a nekonečného objevování

Indická republika je největší zemí regionu jižní Asie. Hranice i historii sdílí s Pákistánem na západě, Nepálem, Bhútánem a Čínou na severu a Bangladéšem a Myanmarem na východě. Střechou Indie je Himálaj, přičemž její břehy omývá Bengálský záliv a Indický oceán. 

Je důležité si uvědomit, že Indie není ani černá, ani bílá, ale že je barevná. Její krásou je diverzita, jejím kouzlem nespoutanost a schopnost cestovatele vždy nečím překvapit a uvést ho v údiv. Bohatá historie od dob Harappy přes Buddhu, mocné říše a jejich maharádže, sultány, nizámy a později koloniální doby plné rozvoje i úpadku, zanechala Indii nespočet dechberoucích památek a příběhů, které touží po obdivu výměnou za nezapomenutelné zážitky. Indie je dynamická země, která se zejména v posledních letech vyvíjí závodní rychlostí a cestovateli tedy nabízí jak komfort modernity, tak půvab dávných dob.

Při cestě do Indie se člověk musí připravit na to, že uvidí věci, které nebude chápat, budou mu připadat nesmyslné, dokonce i divné. Není však setkání s něčím takovým fascinující? Indie skrývá potenciál pro každého cestovatele, ať už jde o dobrodruha, klidného dovolenkáře, sportovce či objevitele. Přijdou si zde na své jak „lowcost“ výletníci, tak milovníci luxusu. Když má správný cestovatel oči i mysl otevřené, Indie se pro něj stane místem inspirace, poznání a hlavně jedinečných zážitků.

Průvodce pro tebe napsal Nikola Sichlerová
Víza
Vízum od 10 $
Turistická víza získáš od 10 do 80 $ on–line na indianvisaonline.gov.in.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
V létě je nesnesitelné vedro a monzuny, v Himálaji ale příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 dny
Navrhni úpravu