Indie
Indie

Peníze a ceny v Indii

Indická rupie

Měnou Indie je indická rupie (INR). Její kurz lehce kolísá, ale průměrně se pohybuje okolo 35–37 Kč za 100 Rs. Je třeba si dát pozor na velké bankovky, které mohou být někdy falešné. Na druhou stranu se není třeba děsit, když například na storupiovce najdete napsané něčí telefonní číslo, srdíčko nebo další různé značky. Inu když není po ruce papír, nedá se nic dělat. Bankovka tímto většinou znehodnocena není.

Staré indické bankovky před demonetizací v roce 2016.

Směnárny a platba kartou

V Indii s korunami nepořídíte. Je třeba si doma vyměnit eura, dolary či libry podle toho, co je zrovna v poměru k oběma měnám nejvýhodnější. V Indii pak v oficiálních směnárnách nebo bankách můžete peníze vyměnit a získat rupie. Většinou bezprostředně po příletu je třeba vyměnit peníze hned na letišti, kde bývá několik poboček různých směnáren a jejich ziskuchtiví zaměstnanci se mohou hlasitě předhánět a snažit se vás přesvědčit, abyste si vyměnili peníze právě u nich. Je lepší je ignorovat a v klidu si pročíst tabulky každé směnárny a podle úsudku vybrat tu nejvýhodnější.

Platby kartou bývají většinou bez problémů v průměrných až lepších restauracích a obchodech, které známe z Evropy. Někdy může i obchodník v krámku s vetešnictvím v horní dolní disponovat terminálem, ale pro klid v duši je lepší v menších obchůdkách platit hotově. Výběr z bankomatů u velkých indických bank je bezproblémový a jejich dostupnost uspokojivá. Můžou si účtovat poplatek za výběr, ale určitě se nejedná o astronomické částky (např. 100–200 Rs). V Indii také funguje síť poboček Western Union.

Kolik co stojí

V Indii je určitě levněji než v Česku. Záleží, kde jste a kde nakupujete. Cena všeho se liší v závislosti na velikosti a rozvinutosti města, ale také na tom, do jakého obchodu či podniku jdete. Místní potraviny od zeleniny přes jogurty až po čokoládu se buď na tržišti, nebo v supermarketu dají sehnat mnohem levněji než u nás. Co se týče importovaných produktů a masa, připlatíte si. Alkohol kromě Goy a obecně i Paňdžábu je v indických restauracích a barech dražší.

Příklad cen:

  • Taxi (rikša) ve velkých městech cca 10–25 Rs. za 1 km,
  • Láhev vody 1l – 20–30 Rs,
  • Jídlo ve stánku – 50 Rs,
  • Jídlo v levné restauraci – 130 Rs,
  • Místní pivo v levné restauraci – 120 Rs.

Indická ekonomika se velmi rychle vyvíjí a úměrně k tomu dochází také k růstu cen.

Spropitné a smlouvání

Se spropitným v Indii je to více méně jako u nás. Je slušnost dát drobné, nejlépe okolo 10 % z celé útraty. V některých restauracích si na účtenkách můžete všimnout, že „service charge“ již byla započítána, takové podniky jsou však v menšině. Je na vašem uvážení a spokojenosti, jaké dýško chcete nechat.

Kromě značkových obchodů a supermarketů, kde je cena fixní, se smlouvání skutečně vyplatí. Kde smlouvat a kde ne člověk po pár zkušenostech pozná sám. Na tržištích je smlouvání zcela běžná věc. Když vidí obchodník evropského turistu, snaží se cenu přemrštit, aby dosáhl vysokého výdělku. Základní pravidlo zní: vždy se ozvat, že je to příliš drahé a určitě to tolik nestojí a navrhnout poloviční cenu. Postupně s jeho snižováním a s vaším zvyšováním se můžete dostat na uspokojující částku. Nenechejte se zviklat, když vám obchodník řekne, že cena je finální, v mnoha případech jste schopni jej přesvědčit o opaku. Smlouvání je druh „sportu“, bez něhož by to na tržišti nešlo – s jakou vervou se ho člověk ujme, s takovou pořídí.

Smlouvat se dá například i u turistických atrakcí, jako jsou různé výlety na lodích či jízda na velbloudovi, služby průvodce atd. Co se taxi týče, v některých oblastech jezdí taxi výhradně na taxametr. Na většině míst se však cena domlouvá předem. Je dobré mít přehled, jak asi daleko pojedete, a být schopen cenu odhadnout s ohledem na cenu za kilometr.

Jak ušetřit

Jednou z cest, jak ušetřit, je právě smlouvání. Z domovské země jsme zvyklí, že když něco tolik stojí, tak to tak je a bude a může nám být při smlouvání zpočátku trapně. Musíme však tenhle pocit potlačit, ušetříme tím opravdu hodně peněz.

Šetření na jídle je také varianta. Nutno zvážit, jak moc je třeba na jídle šetřit, protože kvalita by měla hrát pro cestovatele nejdůležitější roli. Vždy je možnost navštívit fast food nebo jíst jídlo na ulici, které je vskutku levné a strach ze střevních potíží můžete minimalizovat při výběru vegetariánských pokrmů, které seženete většinou za babku.

Jestliže stoprocentní komfort není prioritou, dá se bydlet v hostelech či levnějších hotelech. Ceny ubytování se liší hotel od hotelu, občas ani nezáleží na lokalitě. Před výběrem hotelu je určitě dobré podívat se na mapu, kde se hotel nachází v závislosti na tom, co a kde chceme vidět. Zda a kdy šetřit na dopravě je otázkou. Ve velkých městech, kde je k dispozici metro, tramvaj či vlaky, se jejich užitím dá ušetřit dost.

Chození do barů se v Indii může velmi prodražit. Mnoho barů a kaváren jsou hezké a stylové, ale připlatíte si. Proto je mnohokrát levnější koupit si alkohol na hotel.

Denní rozpočty

Odhady denních rozpočtů berte skutečně pouze jako přibližné odhady. V Indii se ceny všude liší a nelze tak rozpočet brát doslova na každou oblast.

Nízkorozpočtový cestovatel přespí v levném hostelu za 100 Kč na noc. Cestování hromadnou dopravou, případně dobře usmlouvanou rikšou, na kratší vzdálenosti může vyjít na dalších 100 Kč na den. Vegetariánské jídlo z ulice, případně nákup ze supermarketu, vyjde na 120 Kč. Vstup do muzea 80 Kč. Nejnižší denní náklady budou v Indii činit 400 Kč za osobu/den.

Cestovatel zlaté střední cesty spí v hotelech, které jsou celkem pohodlné a příjemné, za noc se platí cca 450 Kč. Cestování všude usmlouvanou rikšou stojí 200 Kč při aktivním dni. Stravování v průměrných slušných restauracích obnáší asi 300 Kč za tři jídla. Zábava a vstupy 150 Kč. Nejnižší denní náklady se budou pohybovat kolem 1.000 Kč za osobu/den.

Indie nabízí nebývalý luxus v ubytování i v jídle. Je možnost bydlet v paláci maharádži za několik set tisíc korun za noc, ale také v řetězcích slavných indických nebo mezinárodních hotelů za pár tisíc. Gurmáni si přijdou na své v restauracích všeho druhu, kde za hodně peněz dostanou špičkové jídlo i péči. Možnost pronajmout si auto s řidičem, osobního průvodce nebo vilku se služebnictvem není problém.

Chystáš se do Indie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.