Průvodce státem
Indie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Indii

Zdraví

Jako při každé cestě do tropické země je třeba dbát zvýšené opatrnosti, co se týče jídla a vody. Velmi často se neopatrnému cestovateli stane, že ho stihne průjem. Tomu se dá předejít několika způsoby a začít můžete ještě před odletem. Náš zažívací systém ocení, když jej na těžké časy připravíte dobrými probiotiky. V lékárně bez předpisu je jich k dostání celá řada. Po příjezdu do Indie je důležité za žádných okolností nekonzumovat kohoutkovou vodu – není pitná. Čistit si zuby zpočátku jen balenou vodou a v restauracích alespoň první týden nepít vodu, kterou zdarma dávají na stůl. Pozor také na led.

S jídlem je to těžké; na zkažené jídlo můžete narazit kdekoli, ale většinou již od pohledu a typu restaurace poznáte, zda a co zde jíst nebo nikoli. V případě velkého strachu prvních pár dní jsou zde vždy záchranné známé fast foody. Když dojde na nejhorší a náš zažívací systém je narušen, dle míry buď užíváme z domu dovezené léky, nebo se obrátíme přímo na místního lékaře, který je na takové případy zvyklý, napíše recept a brzy vám bude lépe. Po nějaké době si tělo zvykne na druh místního jídla i na jiný druh bakterií a vše bude v pořádku.

Velmi běžným problémem postihujícím turisty v Indii je nachlazení způsobené drastickými změnami teplot při přechodu zvenku do klimatizovaných prostor, ale také znečištěním vzduchu. V místních lékárnách vám prodají potřebné léky.

Indie je tropická země s komáry a může se stát, že cestovatel onemocní malárií či jinou vážnější nemocí. Při prvních symptomech je nutno okamžitě vyhledat lékaře. Jelikož mají místní lékaři bohatou zkušenost s nemocemi, které se v dané oblasti vyskytují, je třeba jim důvěřovat. Cestovní pojištění je nutnost. Především je dobré říct, že díky důkladné prevenci jde nemocem snadno předcházet.

Dále je třeba se vyhýbat zvířatům na ulici, a to zejména psům a opicím – hrozí zde totiž riziko vztekliny. Opice navíc kradou.

Kriminalita

Indie je vcelku bezpečná, ale jsou oblasti jako Bihár či části měst (Noida u Díllí), které bezpečné nejsou. Běžně se v přelidněné metropoli setkáme s kapsáři. Pozor je třeba si dávat na to, aby člověka někdo neošidil, ať už v hotelu, obchodě či restauraci. V noci je venku snížená bezpečnost také v závislosti na lokalitě. Díllí a místa v severní Indii v noci obecně příliš bezpečná nejsou.

Obzvlášť si dávejte pozor na podvodníky okolo nádraží v New Delhi. Kdokoliv k vám přijde a bude po vás bude cokoliv vyžadovat, je podvodník. A je jedno, zda je v uniformě drážní společnosti a prokáže se průkazkou, nevěřte mu. Budou po vás většinou chtít ukázat jízdenku, bez které nelze na nádraží vstoupit – je to lež, nic neukazujte a výzvu ignorujte. Častokrát se vás budou snažit zatáhnout do cestovních agentur pro koupi a ověření nové jízdenky, čímž vás akorát zdrží a vy už nestihnete svůj vlak.

S obtěžováním se může setkat každá žena. Bílá Evropanka je pro Indy atrakcí. Předcházet se tomu dá decentním oblečením nebo mužským doprovodem. V drtivé většině případů však jde o chlípné pohledy či pískání, s jakým se setkáme všude na světě. Decentní oblečení znamená bez výstřihu a krátké sukýnky nebo kraťásků. Ovšem například v Bombaji se můžete inspirovat Indkami, které se v podstatě inspirovaly námi a oblékat se dle libosti.

Za aktivního užívání selského rozumu, intuice a při zvýšené opatrnosti bude vše bez problémů.

Riziko katastrof

V severní Indii hrozí zemětřesení, riziko však není bezprostřední. V období dešťů může docházet k povodním. Na pobřeží Indického oceánu i Bengálského zálivu se mohou vyskytnout tropické cyklóny. 

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Indii, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi, 110 021. 

  • Telefon: +91 1124155200
  • Policie: 102
  • Hasiči: 101
  • Záchranka: 100

Země divů, příběhů a nekonečného objevování

Indická republika je největší zemí regionu jižní Asie. Hranice i historii sdílí s Pákistánem na západě, Nepálem, Bhútánem a Čínou na severu a Bangladéšem a Myanmarem na východě. Střechou Indie je Himálaj, přičemž její břehy omývá Bengálský záliv a Indický oceán. 

Je důležité si uvědomit, že Indie není ani černá, ani bílá, ale že je barevná. Její krásou je diverzita, jejím kouzlem nespoutanost a schopnost cestovatele vždy nečím překvapit a uvést ho v údiv. Bohatá historie od dob Harappy přes Buddhu, mocné říše a jejich maharádže, sultány, nizámy a později koloniální doby plné rozvoje i úpadku, zanechala Indii nespočet dechberoucích památek a příběhů, které touží po obdivu výměnou za nezapomenutelné zážitky. Indie je dynamická země, která se zejména v posledních letech vyvíjí závodní rychlostí a cestovateli tedy nabízí jak komfort modernity, tak půvab dávných dob.

Při cestě do Indie se člověk musí připravit na to, že uvidí věci, které nebude chápat, budou mu připadat nesmyslné, dokonce i divné. Není však setkání s něčím takovým fascinující? Indie skrývá potenciál pro každého cestovatele, ať už jde o dobrodruha, klidného dovolenkáře, sportovce či objevitele. Přijdou si zde na své jak „lowcost“ výletníci, tak milovníci luxusu. Když má správný cestovatel oči i mysl otevřené, Indie se pro něj stane místem inspirace, poznání a hlavně jedinečných zážitků.

Průvodce pro tebe napsal Nikola Sichlerová
Víza
Vízum od 10 $
Turistická víza získáš od 10 do 80 $ on–line na indianvisaonline.gov.in.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
V létě je nesnesitelné vedro a monzuny, v Himálaji ale příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 13 dny
Navrhni úpravu