Indie
Indie

Jídlo v Indii

Indická kuchyně

Člověk může mít klidně oblíbenou indickou restauraci v Čechách, tam si dávat s přehledem nejpálivější jídlo a pochvalovat si ho – v Indii ale žádat o nepálivější pokrm v první restauraci není dobrý nápad. Směsice koření a úroveň pálivosti člověka můžou překvapit. Každé indické jídlo není pálivé. V restauracích je naštěstí vždy k dispozici číšník, který ochotně poradí. Bezostyšně můžete vyjádřit přání, aby jídlo bylo méně pálivé či nepálivé.

Kromě tradiční indické kuchyně najdeme skoro na každém rohu fast foody, které dobře známe z domova. I ty jsou však lehce uzpůsobeny apetitu místních. Možná by stálo za to zkusit, co skrývá Big Maharádža Mac. Dále ve městech najdeme i restaurace čínské, italské, americké, libanonské a vůbec jakékoli, na které si vzpomeneme – je třeba si být vědom toho, že v malých městech a ve vesnických oblastech je třeba se spokojit pouze s indickou stravou.

Jak se stravovat jako místní

Složení typického pokrmu je omáčka – může být vegetariánská nebo s masem a k ní buď rýže, nebo pšeničné placky. Variantou, jak ochutnat mnoho věcí v jednom jídle, je objednat si jídlo jménem Thálí. Obsahuje několik malých mističek s různými omáčkami či salátky a dostanete k tomu hromadu rýže a čapátí (pšeničná placka).

Diverzita v Indii panuje i v kuchyni. Typickým jídlem Hajderabádu ve státě Telangána je biryani, které je v Indii všeobecně oblíbené, nad to hajderabádské však žádné jiné nemá. Jedná se o pokrm ve stylu suchého rizota s masem či zeleninou a směsicí koření, je nejlepší ho jíst s bílým jogurtem a citronovou šťávou. Výborné je i jídlo na ulici. Na severu Indie se často setkáme s jídlem zvaným momo, jedná se o tibetské slizké knedlíčky plněné zeleninou nebo masem, servírované s pálivou omáčkou, případně majonézou. Skvělou svačinkou je bramborová taštička zvaná samosa. Cestovatel by měl ochutnat jídlo, které ulice nabízí. Snížená hygiena člověka zprvu odradí, ale pokud se drží toho, že konzumuje jednoduché vegetariánské jídlo, risk střevních potíží se snižuje.

Klasická indická jídla v restauracích pak známe jako butter chicken, chicken tikka masala, daal makhani apod. Za ochutnání rozhodně stojí jogurtový nápoj lassí vyrobený z mléka, bílého jogurtu, případně dochucený čerstvým ovocem a cukrem.

Ačkoli je kráva v Indii posvátná, je v některých restauracích k dostání i hovězí. Jeho kvalita se různí. Nejčastěji je k dostání kuřecí a jehněčí, při moři i ryby.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud si zajdeme do slušné restaurace, kde si objednáme nevegetariánský hlavní chod a pivo, zaplatíme v průměru 400–500 rupií. V jídelnách a levnějších restauracích pivo nejspíš nedostaneme, ale můžeme si dát nápoje typu coca cola. V takovém případě nás oběd stojí 200–250 rupií.

Fast foody které známe z Čech, mají v průměru stejné, občas i o 10–15 % nižší ceny.

Chystáš se do Indie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.