Průvodce státem
Indie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Indii

Indická kuchyně

Člověk může mít klidně oblíbenou indickou restauraci v Čechách, tam si dávat s přehledem nejpálivější jídlo a pochvalovat si ho – v Indii ale žádat o nepálivější pokrm v první restauraci není dobrý nápad. Směsice koření a úroveň pálivosti člověka můžou překvapit. Každé indické jídlo není pálivé. V restauracích je naštěstí vždy k dispozici číšník, který ochotně poradí. Bezostyšně můžete vyjádřit přání, aby jídlo bylo méně pálivé či nepálivé.

Kromě tradiční indické kuchyně najdeme skoro na každém rohu fast foody, které dobře známe z domova. I ty jsou však lehce uzpůsobeny apetitu místních. Možná by stálo za to zkusit, co skrývá Big Maharádža Mac. Dále ve městech najdeme i restaurace čínské, italské, americké, libanonské a vůbec jakékoli, na které si vzpomeneme – je třeba si být vědom toho, že v malých městech a ve vesnických oblastech je třeba se spokojit pouze s indickou stravou.

Indická kuchyně - Dal Bhat

Jak se stravovat jako místní

Složení typického pokrmu je omáčka – může být vegetariánská nebo s masem a k ní buď rýže, nebo pšeničné placky. Variantou, jak ochutnat mnoho věcí v jednom jídle, je objednat si jídlo jménem Thálí. Obsahuje několik malých mističek s různými omáčkami či salátky a dostanete k tomu hromadu rýže a čapátí (pšeničná placka).

Diverzita v Indii panuje i v kuchyni. Typickým jídlem Hajderabádu ve státě Telangána je biryani, které je v Indii všeobecně oblíbené, nad to hajderabádské však žádné jiné nemá. Jedná se o pokrm ve stylu suchého rizota s masem či zeleninou a směsicí koření, je nejlepší ho jíst s bílým jogurtem a citronovou šťávou. Výborné je i jídlo na ulici. Na severu Indie se často setkáme s jídlem zvaným momo, jedná se o tibetské slizké knedlíčky plněné zeleninou nebo masem, servírované s pálivou omáčkou, případně majonézou. Skvělou svačinkou je bramborová taštička zvaná samosa. Cestovatel by měl ochutnat jídlo, které ulice nabízí. Snížená hygiena člověka zprvu odradí, ale pokud se drží toho, že konzumuje jednoduché vegetariánské jídlo, risk střevních potíží se snižuje.

Klasická indická jídla v restauracích pak známe jako butter chicken, chicken tikka masala, daal makhani apod. Za ochutnání rozhodně stojí jogurtový nápoj lassí vyrobený z mléka, bílého jogurtu, případně dochucený čerstvým ovocem a cukrem.

Ačkoli je kráva v Indii posvátná, je v některých restauracích k dostání i hovězí. Jeho kvalita se různí. Nejčastěji je k dostání kuřecí a jehněčí, při moři i ryby.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud si zajdeme do slušné restaurace, kde si objednáme nevegetariánský hlavní chod a pivo, zaplatíme v průměru 400–500 rupií. V jídelnách a levnějších restauracích pivo nejspíš nedostaneme, ale můžeme si dát nápoje typu coca cola. V takovém případě nás oběd stojí 200–250 rupií.

Fast foody které známe z Čech, mají v průměru stejné, občas i o 10–15 % nižší ceny.

Země divů, příběhů a nekonečného objevování

Indická republika je největší zemí regionu jižní Asie. Hranice i historii sdílí s Pákistánem na západě, Nepálem, Bhútánem a Čínou na severu a Bangladéšem a Myanmarem na východě. Střechou Indie je Himálaj, přičemž její břehy omývá Bengálský záliv a Indický oceán. 

Je důležité si uvědomit, že Indie není ani černá, ani bílá, ale že je barevná. Její krásou je diverzita, jejím kouzlem nespoutanost a schopnost cestovatele vždy nečím překvapit a uvést ho v údiv. Bohatá historie od dob Harappy přes Buddhu, mocné říše a jejich maharádže, sultány, nizámy a později koloniální doby plné rozvoje i úpadku, zanechala Indii nespočet dechberoucích památek a příběhů, které touží po obdivu výměnou za nezapomenutelné zážitky. Indie je dynamická země, která se zejména v posledních letech vyvíjí závodní rychlostí a cestovateli tedy nabízí jak komfort modernity, tak půvab dávných dob.

Při cestě do Indie se člověk musí připravit na to, že uvidí věci, které nebude chápat, budou mu připadat nesmyslné, dokonce i divné. Není však setkání s něčím takovým fascinující? Indie skrývá potenciál pro každého cestovatele, ať už jde o dobrodruha, klidného dovolenkáře, sportovce či objevitele. Přijdou si zde na své jak „lowcost“ výletníci, tak milovníci luxusu. Když má správný cestovatel oči i mysl otevřené, Indie se pro něj stane místem inspirace, poznání a hlavně jedinečných zážitků.

Průvodce pro tebe napsal Nikola Sichlerová
Víza
Vízum od 10 $
Turistická víza získáš od 10 do 80 $ on–line na indianvisaonline.gov.in.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
V létě je nesnesitelné vedro a monzuny, v Himálaji ale příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu