Průvodce státem
Indie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Indii

Jak do Indie

Ačkoli se mnoho dobrodruhů vydává do Indie i po pevnině, nejpohodlnější a nejbezpečnější cestou je ta vzdušná. Z České republiky ani Slovenska zatím přímé lety do Indie nelétají. Nedávno však aerolinky Air India zavedly přímé spoje z Vidně do Díllí pohybující se kolem 12–16.000 Kč.

Výhodně vychází letět s ruským Aeroflotem přes Moskvu, který občas nabízí letenky do Díllí i za 10.000 Kč. Pokud počítáme alespoň s jedním přestupem, škála aerolinek se velmi rozšíří. Do Indie se dostaneme za 15–20 hodin, záleží však na přestupu. Obecně platí, že při cestě z Prahy do kteréhokoliv indického města, je cena pod 11.000 Kč dobrá.

Jak se nejlépe dopravovat

V Indii se jezdí po britském vzoru vlevo. Doprava je velmi hustá a chaotická. Dopravování se na místa rikšou nebo taxíkem se člověk nevyhne. Není problém si půjčit skútr nebo motorku za pár set rupií na den, ale je třeba dávat pozor a nosit přilbu. A troubit. Dále vlaky, metro a tramvaje hromadné dopravy jsou nejrychlejším způsobem dopravy ve městech.

Pro cesty mezi velkými městy na delší vzdálenosti je ideální levná letecká doprava.

Letecká doprava

Pro velké vzdálenosti v Indii můžeme využít buď levnou leteckou dopravu. Mnoho indických aerolinek nabízí letenky za přijatelné ceny (1.500 až 2.000 Kč za jednosměnrou letenku) a jejich servis bývá často až překvapivě dobrý (např. Indigo, Jet Airways, GoAir, Vistara). Všechny aerolinky provozují nejmodernější letadla.

Linky jsou velmi frekventované a do většiny indických měst se letadlem dostaneme několikrát denně.

Železnice

Levnější a dobrodružnější variantou je vlak. AC/2nd class sleeper je doporučená, bezpečná a dobrá kategorie. Ceny vlaků se můžou lišit, moudřejší je raději nevolit ty úplně nejlevnější. Bezpečné, dobré a rychlé vlaky jsou například Rajadhani anebo Shatabdi. Železniční síť po sobě v Indii zanechali Britové. Je hustá a celkem spolehlivá.

Vlakem po Indii

Autobusy

Mezi městy jezdí linkové autobusy, jejich ceny se liší podle komfortu: od zrezivělých stařičkých autobusů s větráčky na stropech po slušná volva s polohovacími sedačkami. Dálkové trasy se dají rezervovat například na webu Travelyaari.com.

Odkazy pro rezervaci:

Servery pro booking jsou v současné době určeny hlavně pro Indy, jelikož většinou nepříjímají zahraniční platební karty. U některých (Makemytrip) je možnost platby přes Paypal. Makemytrip také uvádí, že přijímá neindické karty, je třeba zkusit štěstí a doufat, že právě vaše je ta šťastná. I tak lze ale tyto servery použít minimálně pro orientaci a letenky pak koupit přímo v Indii.

Městská doprava

Nejde o nejpohodlnější způsob dopravy, ale určitě o nejlevnější a po vlaku nejrychlejší. V městských vlacích a metru je vždy jeden vagon rezervován pro ženy. Za pár rupií se dostanete z jedné strany města na druhou. Autobusy v rámci měst při zvážení faktorů, jakými jsou rychlost, komfort a bezpečnost, nejsou nejideálnějšími dopravními prostředky.

Pronájem auta

Pronájem auta se nevyplatí pro cestování v lidnatých oblastech. Naopak dobrý nápad je si auto pronajmout na cestování do hor či regionálně mezi městečky. Denní pronájem auta začíná na cca 200 Kč. Při pobřeží je dobrý nápad pronajmout si motorku nebo skútr.

Ceny půjčovného se různí, ale neměl by být problém si vystačit se 100 Kč na den za skútr nebo moped. Řidičský průkaz po vás často ani nechtějí (což neznamená, že není třeba ho mít). Jako záruku navrácení vozidla si nechají buď nějaký váš doklad, nebo zálohu. Cena benzinu se pohybuje okolo 22–25 Kč/1l, nafty o 2–4 Kč levněji.

Země divů, příběhů a nekonečného objevování

Indická republika je největší zemí regionu jižní Asie. Hranice i historii sdílí s Pákistánem na západě, Nepálem, Bhútánem a Čínou na severu a Bangladéšem a Myanmarem na východě. Střechou Indie je Himálaj, přičemž její břehy omývá Bengálský záliv a Indický oceán. 

Je důležité si uvědomit, že Indie není ani černá, ani bílá, ale že je barevná. Její krásou je diverzita, jejím kouzlem nespoutanost a schopnost cestovatele vždy nečím překvapit a uvést ho v údiv. Bohatá historie od dob Harappy přes Buddhu, mocné říše a jejich maharádže, sultány, nizámy a později koloniální doby plné rozvoje i úpadku, zanechala Indii nespočet dechberoucích památek a příběhů, které touží po obdivu výměnou za nezapomenutelné zážitky. Indie je dynamická země, která se zejména v posledních letech vyvíjí závodní rychlostí a cestovateli tedy nabízí jak komfort modernity, tak půvab dávných dob.

Při cestě do Indie se člověk musí připravit na to, že uvidí věci, které nebude chápat, budou mu připadat nesmyslné, dokonce i divné. Není však setkání s něčím takovým fascinující? Indie skrývá potenciál pro každého cestovatele, ať už jde o dobrodruha, klidného dovolenkáře, sportovce či objevitele. Přijdou si zde na své jak „lowcost“ výletníci, tak milovníci luxusu. Když má správný cestovatel oči i mysl otevřené, Indie se pro něj stane místem inspirace, poznání a hlavně jedinečných zážitků.

Průvodce pro tebe napsal Nikola Sichlerová
Víza
Vízum od 10 $
Turistická víza získáš od 10 do 80 $ on–line na indianvisaonline.gov.in.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
V létě je nesnesitelné vedro a monzuny, v Himálaji ale příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 13 dny
Navrhni úpravu