Rýžová pole Jatiluwih

Doprava na Bali

Motorka/skútr

Jste na Bali? Tak jej procestujte! Půjčte si motorku, kterou vám nabídnou na každém rohu, ale i ve vašem hotelu, a vydejte se na nezapomenutelný road trip po Bali.

Cena za den se pohybuje okolo 50 000 – 70 000 IDR.

Cena litru benzinu činí asi 8 000 IDR a natankovat můžete dvěma způsoby. Buďto klasicky u čerpací pumpy, kdy řeknete kolik litrů či za kolik rupií chcete natankovat, případně jen „full“ pro plnou nádrž, a obsluha vám sama natankuje. Druhou verzí tankování z flašky – podél cest uvidíte spousty krámků s lahvemi benzinu, čímž si tak místní přivydělávají a nabídka přijde vhod zejména v horských serpentinách a odlehlejších částech ostrova.

Počítejte s tím, že k vypůjčení motorky i pro případnou policejní kontrolu musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Bez něj na motorku vůbec nesedejte.

Na Bali se také jezdí vlevo, čemuž po pár kilometrech snadno přijdete na chuť. Nošení helmy je povinností!

Provoz na Bali je „šílený“. V oblasti okolo Kuty od Denpasaru přes letiště po Nusa Dua jsou po celý den kolony, které neodmyslitelně patří nejen na Bali, ale do celé Indonésie. Není třeba se ale obávat, jakmile si zvyknete na všudypřítomné troubení signalizující „Pozor, jedu“, budete jako ryba ve vodě.

Rozhodně však neriskujte, nejezděte rychle a zejména do zatáček vjíždějte pomalu. Pozor také na štěrk a prašný povrch silnice. Odřené koleno za to nestojí.

Taxi

Přeprava na krátké trasy v rámci letoviska či mezi městy připadá na bedra taxikářů. Vyhněte se těm, kteří vás zastaví na ulici. Na Bali je velmi rozšířená „taxikářská mafie“, která vás sice nezamorduje, ale slušně natáhne na jízdném.

Doporučujeme proto využívat světle modré vozy s nápisy Blue Bird, které jezdí dle taxametru. Pokud si pořídíte místní simkartu s daty pro internet, stáhněte si aplikace Grab nebo Go–Jek. Cena jízdy je známa při objednávání vozu a vše probíhá bez zbytečného dohadování. Ceny jsou mnohdy poloviční než s klasickým taxi.

Soukromý řidič

Kdo se necítí na motorku a rád by poznával i vzdálenější místa po Bali, může si domluvit řidiče na celý den.

Cena se odvíjí od plánované trasy a času, počítejte zhruba s 500.000 IDR za celodenní cestování.

Chystáš se na Bali?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.