Oficiální zdroje určili otevření Bali turismu od 11. září 2020. Zatím ale bez užších specifikací, zda se otevře pro celý svět či jen některé státy a za jakých podmínek lze vstoupit (testy, karanténa)...

Aktuální cestovní opatření

Nejnovější zprávy ze začátku května 2022 hovoří o dalším uvolněním podmínek vstupu do Indonésie. Od 18.5. není potřeba podstupovat PCR test před odletem, ani po příletu - platí pro očkované cestovatele.

Cesta do Indonésie

Hranice jsou otevřeny a nově lze i získat víza do Indonésie po příletu.

  • Negativní test před odletem: není vyžadován pro očkované cestovatele
  • Test po příletu: není vyžadován pro očkované cestovatele
  • Očkování: ano, povinné ukončené schéma
  • Karanténa: není povinná pro plně očkované cestovatele
  • Formulář: ano, na stránce vaksinln.dto.kemkes.go.id
  • Aplikace: ano, potřeba stáhnout PeduliLindungi před odletem

Děti do 18 let cestují za pravidel dospělých. Tedy s očkovanými dospělými nemusí taktéž do karantény.

Poslední překážkou pro cesty do Indonésie jsou víza. Stále se pro České ani Slovenské občany nevydávají cestovní víza po příletu VOA (Visa on Arrival).

Návraty do Česka

Cesty zpět do České republiky se řídí dle aktuálních pravidel návratu.

Další informace lze získat na stránkách mzv.cz.

Motorka/skútr

Jste na Bali? Tak jej procestujte! Půjčte si motorku, kterou vám nabídnou na každém rohu, ale i ve vašem hotelu, a vydejte se na nezapomenutelný road trip po Bali.

Cena za den se pohybuje okolo 50 000 – 70 000 IDR.

Cena litru benzinu činí asi 8 000 IDR a natankovat můžete dvěma způsoby. Buďto klasicky u čerpací pumpy, kdy řeknete kolik litrů či za kolik rupií chcete natankovat, případně jen „full“ pro plnou nádrž, a obsluha vám sama natankuje. Druhou verzí tankování z flašky – podél cest uvidíte spousty krámků s lahvemi benzinu, čímž si tak místní přivydělávají a nabídka přijde vhod zejména v horských serpentinách a odlehlejších částech ostrova.

Počítejte s tím, že k vypůjčení motorky i pro případnou policejní kontrolu musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Bez něj na motorku vůbec nesedejte.

Na Bali se také jezdí vlevo, čemuž po pár kilometrech snadno přijdete na chuť. Nošení helmy je povinností!

Provoz na Bali je „šílený“. V oblasti okolo Kuty od Denpasaru přes letiště po Nusa Dua jsou po celý den kolony, které neodmyslitelně patří nejen na Bali, ale do celé Indonésie. Není třeba se ale obávat, jakmile si zvyknete na všudypřítomné troubení signalizující „Pozor, jedu“, budete jako ryba ve vodě.

Rozhodně však neriskujte, nejezděte rychle a zejména do zatáček vjíždějte pomalu. Pozor také na štěrk a prašný povrch silnice. Odřené koleno za to nestojí.

Taxi

Přeprava na krátké trasy v rámci letoviska či mezi městy připadá na bedra taxikářů. Vyhněte se těm, kteří vás zastaví na ulici. Na Bali je velmi rozšířená „taxikářská mafie“, která vás sice nezamorduje, ale slušně natáhne na jízdném.

Doporučujeme proto využívat světle modré vozy s nápisy Blue Bird, které jezdí dle taxametru. Pokud si pořídíte místní simkartu s daty pro internet, stáhněte si aplikace Grab nebo Go–Jek. Cena jízdy je známa při objednávání vozu a vše probíhá bez zbytečného dohadování. Ceny jsou mnohdy poloviční než s klasickým taxi.

Soukromý řidič

Kdo se necítí na motorku a rád by poznával i vzdálenější místa po Bali, může si domluvit řidiče na celý den.

Cena se odvíjí od plánované trasy a času, počítejte zhruba s 500.000 IDR za celodenní cestování.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mohl bych se zeptat od kolika let má Bali mohu jezdit na skůtru nebo motorce?

před rokem
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 811 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-10-19T10:36:36+02:00)

Půjčovna nejspíš řidičák kontrolovat nebude, ale pokud se ptáš kvůli tomu, abys neměl v případě nehody (bez ohledu, kdo ji zavinil) potíže s policií a s pojištěním (nevím, jestli to české pojišťovny vždy ověřují), měl bys mít řidičák A1 a MŘP (ten policie běžně u cizinců kontroluje). Věk tedy spíš závisí na podmínkách doma. Tam je 17 let pro řidičák na motorku, ale to asi není podstatné (v praxi řídí i mladší). Skútry do 50 ccm v půjčovnách nejsou.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu