Rýžová pole Jatiluwih

Počasí na Bali a kdy sem jet

Počasí na Bali

Bali se nachází pouhých 8° jižně od rovníku. Díky tomu na Bali panují celoročně teploty okolo 30 °C a místní klima je tropického charakteru - dostatečně teplé a vlhké.

Teploty se však napříč ostrovem značně různí. Zatímco podél pobřeží lze ztěží naměřit méně jak 25 °C, tak v centrální části se kvůli zvyšující se nadmořské výšce značně ochlazuje. Např. v okolí hory Agung dosahující 3 000 metrů nad mořem naměříte během dne i 15 až 20 °C. Kromě nižších teplot pahorky hor přitahují i oblačnost a tak ve vnitrozemí mnohem více prší.

Počasí na Bali dělíme na dvě roční období – období sucha trvající od dubna do října a období dešťů od listopadu do března. Cestu na Bali lze ale plánovat v obou případech.

Období sucha na Bali

Za typicky hlavní turistickou sezónou na Bali se považuje období sucha trvající od dubna do října. Nejvytíženějším obdobím jsou pak letní prázdniny, tedy červenec a srpen.

V tomto období je minimum deštivých dní. To má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je, že většina přeháněk přichází během noci a vy tak trávíte svou dovolenou za slunných dní s jasnou oblohou. Uklidněné moře dopřává i čistějším plážím, kdy vlny na pobřeží nevyplavují tolik odpadků a mořských řas. Bali ukazuje svou pravou krásu. Na druhou stranu, pokud budete cestovat na Bali koncem období sucha, je nutné počítat s unavenější přírodou, byť stále zelenou.

Současně s lepšími podmínkami pro dovolenou na Bali stoupají i ceny za ubytování a další služby.

I v období sucha vám může a bude pršet. Přeháňky ale nejsou tak vydatné a trvají zpravidla pár desítek minut během dne.

Období dešťů na Bali

V druhé části roku je nutné počítat s vlhčím vzduchem kvůli období dešťů panujícím od listopadu do března. I v tomto čase je Bali plné turistů a určitě neplatí, že se během monzunů na Bali nevyplatí jezdit – naopak.

Když prší, tak vydatně. Ale během dne to nemusíte ani zaznamenat. Na Bali se totiž veškerá oblačnost stahuje do vnitrozemí k vysokým horám Agung, Gunung Batur a Bedugul. Pokud budete trávit den na pláži, ani v období dešťů se s deštěm, ba i oblačností, nemusíte vůbec setkat.

Obvykle déšť ustane po pár desítkách minut, nanejvýš pár hodinách. Poté opět vysvitne sluníčko. Velmi často ale prší jen ve vnitrozemí či v noci. Velmi zřídka vám bude pršet několik dní v kuse.

Zejména během ledna a února je pak velká pravděpodobnost, že pláže v letoviscích Kuta, Legian a Seminyak budou zanesené mořskými řasy a odpadky. Mořské proudy jsou silnější a často tak vyplavují nečistoty na pobřeží.

Počasí během roku

Máte-li v hledáčku konkrétní termín vaší cesty na Bali, podívejte se na detailní popis počasí v daném měsíci.

Počasí v lednu

Leden na Bali bude hodně deštivý. Déšť přichází zejména v noci nebo přes den a trvá jen pár desítek minut. Po zbytek dne je slunečno. Silnější mořské proudy budou znečišťovat pláže na jižní straně ostrova, zejména v Kutě, Legianu a Seminyaku.

Teploty vzduchu v lednu dosahují krásný 33 °C. Deštivých dní napočítáte v průměru 27 a měsíční úhrn srážek je až 340 milimetrů.

Počasí v únoru

Únor je z velké části stále deštivý, byť to vaší dovolené vůbec vadit nemusí. Noční deště a přechodná oblačnost během dne přinese souhrnné měsíční úhrny srážek ve výši 270 milimetrů a deštivých dní bývá 22 z měsíce.

Díky vysokým teplotám okolo 34 °C počítejte s tím, že bude vysoká vlhkost vzduchu. Zkrátka parno jako v prádelně.

Počasí v březnu

Březen je pro mnohé ideálním měsícem k cestě. Koncem měsíce totiž ustávají deště a přichází období sucha. V průměru v březnu stále bude okolo 20 deštivých dní s úhrnem srážek ve výši 230 milimetrů, ale oblačnost přes den bude stále více nepravděpodobná.

Denní teploty v březnu vyšplhají k 34 °C.

Počasí v dubnu

Duben jako první měsíc období sucha láká k dokonalé dovolené na Bali. Příroda je plně rozkvetlá, řeky se začínají zklidňovat a vodopády chrlí čistou vodu.

V dubnu už bude deštivých dní méně jak 10 a srážky nedosahují ani 90 milimetrů v měsíci. Teploty se pohybují mezi 34 a 35 °C.

Počasí v květnu

Květen na Bali přinese počasí s průměrnými teplotami okolo 33 °C. Průměrně bude deštivých 8 dní v měsíci a celkový úhrn srážek bude taktéž okolo 90 milimetrů. Na Bali se v květnu začíná projevovat hlavní sezóna, proto některé hotely a ubytování začíná zdražovat.

Počasí v červnu

Červen jako první idylický měsíc k dovolené na Bali prakticky přinese sucho. Neprší více jak 6 dní v měsíci a srážky jsou do 50 milimetrů za měsíc. Sluníčko bez mraků bude na obloze každý den, a to i přesto, že se trošičku ochladí. Průměrné teploty v červnu jsou ve výši 31 °C.

Počasí v červenci

Červenec jako prázdninový měsíc dopřává Bali spousty turistů, kteří sem míří na dovolenou s dětmi. Počasí je prakticky jen slunné. Dny bez mraků a když už se oblačnost objeví, tak jen v noci. Prší tu zhruba čtyřikrát za měsíc a celkem spadne 50 milimetrů srážek. Teploty během dne stoupají nad 30 °C.

Počasí v srpnu

Srpen na Bali je posledním čistě suchým měsícem. Déšť se tu projeví jen 4 noci v měsíci a po zbytek bude jasno a slunečno. Průměrné teploty budou mezi 29 a 30 °C během dne. V horách bude značně chladněji, proto si na dovolenou přibalte teplejší mikinu nebo bundu, pokud se vydáte třeba na motorkách na výlet ke Gunung Batur.

Srpen je nejsušším měsícem v roce. Úhrn srážek z dlouhodobého měření zaznamená jen 25 milimetrů za měsíc.

Počasí v září

Září ničím nepřekvapí. Snad jen trochu vyprahlejší přírodou, ale stále bohatě nakvetlou a zelenou. Teploty vzduchu se znovu začínají zvedat a průměrně bude 31 °C. Pršet nebude vícekrát jak 8 nocí za měsíc a celkem nespadne ani 50 milimetrů srážek.

Počasí v říjnu

Říjen na Bali je pomyslným koncem období sucha. Deštivých dní přibývá a prakticky bude pršet ob den. V celkem 12 dnech naprší ale jen 65 milimetrů a pravé období dešťů teprve přijde. Teploty v říjnu dosahují 33 °C každý den.

Počasí v listopadu

Listopad je pro spoustu cestovatelů měsícem, kdy plánují dovolenou na Bali a prchají před sychravými dny. Paradoxem je fakt, že na Bali přichází období dešťů. Prší zejména v noci nebo jen krátce přes den a zbytek dne rozjasní slunce. Takto deštivých dní jen pravidelně 16 v měsíci a celkově přinesou 180 milimetrů srážek. Teploty vzduchu dosahují 32 °C, proto očekávejte vyšší vlhkost vzduchu.

Počasí v prosinci

Prosinec je chtě nechtě jedním z nejvytíženějších měsíců v roce. Turisté jezdí na Bali trávit Vánoce a oslavit Silvestr s Novým rokem. A dobře dělají. I přes vyšší počet deštivých dní, celkem 22 v měsíci a úhrnem srážek 280 milimetrů za měsíc, si dopřejí slunnou dovolenou. Prší totiž převážně v noci nebo krátce přes den a po zbytek dne svítí slunce, které prohřeje vzduch na teploty okolo 33 °C.

Tabulka teplot během roku

Bali - Za koupáním i meditací

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
33 °C
únor
přeháňky
34 °C
březen
přeháňky
33 °C
duben
polojasno
35 °C
květen
jasno
33 °C
červen
jasno
31 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
31 °C
říjen
jasno
33 °C
listopad
polojasno
33 °C
prosinec
přeháňky
33 °C

Kdy jet na Bali

Na Bali se vyplatí jet kdykoliv během roku. Je to celoroční destinace ideální k poznávání ostrova i dovolené na pláži.

I přes trvající období dešťů je velmi nepravděpodobné, že by vám propršelo několik dní v kuse a vaše dovolená by byla tímto zkažená. Déšť na Bali je velmi často skloňované sousloví a mnoho cestovatelů o něm rádo mluví, aniž by na Bali bylo. Je to zbytečné. Slunné dny budou i v prosinci a lednu a velmi často se stane, že budou stejně suché jako červenec nebo srpen. Počasí se poslední roky velmi mění i v Indonésii.

Zkrátka a dobře, deštivých dní se nebojte. I když vás déšť zastihne cestou na motorce, zastavte v nějakém warungu a dejte si kafe nebo jídlo. Než zaplatíte, můžete za sluníčka pokračovat v jízdě.

Počítejte pouze s tím, že v letních měsících od června do září bude na Bali více turistů z Austrálie. Během zimy od listopadu do března tu potkáte zase více Evropanů a celkově jich bude méně.

Chystáš se na Bali?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 10. 10. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.