Bergamo

Letiště Milán Bergamo Il Caravaggio

O letišti

Italské letiště Bergamo Orio Al Serio je jedním ze 3 letišť obsluhujících aglomeraci Milána. Funkčně slouží převážně nízkonákladovým aeroliniím Wizzair a Ryanair, které zde současně provozují jedny ze svých největších základen.

Bergamské letiště je ideálně situováno a poslouží nejen k cestám do Milána, ale především do italských Alp a k alpským jezerům. Nachází se 50 km severně od Milána a pouhé 2 km od kouzelného městečka Bergamo.

Najdete zde jen jeden terminál pro všechny lety. Přílety i odbavovací přepážky s bezpečnostní kontrolou jsou v přízemí. První odletové patro je pak určeno už jen pro cestující.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Oficiální stránky letiště jsou www.sacbo.it

IATA Kód
BGY
Aktuální počasí
12.5 °C
Místní čas
09:47
Vzdálenost z ČR
598 km

Letenky

Letenky do Bergama jsou nejlevněji dostupné přímo na stránkách aerolinek Ryanair (z Prahy, Brna, Bratislavy a Vídně). Průměrné ceny se pohybují v rozmezí 1 000  2 000 Kč za zpáteční let, v akcích i kolem 500 Kč. Z Prahy však letenky pod 1 000 Kč čekejte jen výjimečně.

Doba letu z Prahy činí asi hodinu a čtvrt.

Inspirujte se akcemi na letenky do Bergama, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Ačkoli oficiální přestup na tomto letišti nebudete absolvovat, zkušení cestovatelé rádi kombinují jednotlivé lety nízkonákladových aerolinií a díky velké nabídce spojů z Bergama napříč Evropou právě toto letiště slouží jako hlavní přestupní bod.

Při přestupu v rámci Schengenského prostoru není nutné opouštět tranzitní zónu za předpokladu, že cestujete pouze s příručním zavazadlem. Využijte eskalátorů nebo schodiště z místnosti s pásy na zavazadla do prvního podlaží (Gates A, B). Přestupujete-li s odbaveným zavazadlem nebo je-li alespoň jeden z vašich letů veden mimo schengenský prostor, musíte vždy vyjít ven a projít opět bezpečnostní kontrolou.

Na pohodlný přestup doporučujeme si nechat alespoň 3,5 hodiny.

Při delších přestupech se nabízí krátký výlet do historického centra Città Alta (též jako Staré nebo Horní město) nebo návštěva obchodního centra Orio al Serio. Nákupní dům je situován ihned naproti letišti a je spojený s podchodem pod dálnicí.

Doprava z/na letiště

Letiště obsluhují pouze autobusové spoje, a to shuttle autobusy a jedna městská linka. Vlak na letiště nejezdí a žádné nádraží není ani v pěší docházkové vzdálenosti.

Autobusy do Milána

Přímé autobusové spoje odjíždí z letiště na železniční stanici Milano Centrale minimálně jednou za půlhodinu tak, aby stihly obsloužit všechny cestující po příletu. Na výběr je z několika dopravců, z nichž největší je Terravision.

Všichni nabídnou shodně zpáteční jízdné zakoupené online do Milána za 18 EUR, jednosměrně za 10 EUR. Doba jízdy zabere 60 minut.

Pokud nekoupíte jízdenky online, zakoupíte je před nástupem u řidiče. Vyhněte se koupi ve stánku v příletové hale, budete vázáni na jednu konkrétní společnost a přijdete o případnou rychlejší cestu dřívějším autobusem jiné společnosti. Jízdenky jsou u všech tří firem stejně drahé. Při cestě na letiště pak lze lístky lze u prodejce přímo na zastávkách u hlavního nádraží (Piazza Luigi di Savoia).

Dalšími autobusovými společnostmi jsou Autostradale nebo Orio Shuttle.

Autobus MHD do Bergama

Do centra Bergama, k vlakové stanici nebo do historického centra Città Alta vás dopraví každých 20 minut autobusová linka 1 Airport bus. Jízdenky zakoupíte přímo na zastávce nebo i uvnitř autobusu v automatech. Lístky lze zakoupit i přes mobilní aplikaci App ATB Mobile. Cena jízdného je následující, je nutné zakoupit lístek pro 3 zóny:

  • 90 minut za 2,60 EUR,
  • 24 hodin za 7 EUR,
  • 72 hodin za 12 EUR.

Jízdenku po nástupu označte pouze při první jízdě, dále už se neoznačují a platí i na lanové dráhy.

Autobus linky 1 odjíždí ze zastávky číslo 1 přímo před příletovou halou. Všechny spoje z letiště jedou na nádraží i do centra Città Alta. Při cestě na letiště však důsledně kontrolujte označení autobusu. Na letiště zajíždějí pouze spoje linky 1, nikoliv 1A, 1B nebo 1C. V jízdním řádu jsou všechny spoje jezdící na letiště označené piktogramem letadélka.

Jezero Garda

Nejrychlejší a nejlevnější spojení k jezeru Garda, konkrétně do městečka Peschiera del Garda, zajistí autobusy Flixbus. Jednosměrná jízdenka vyjde od 149 Kč, cesta trvá 65 minut, autobusy zatím však jezdí jen 3x denně.

Frekventovanější spojení nabídnou vlaky Trenitalia, které jezdí z centra Bergama každou hodinu. Po cestě k jezeru Garda jednou přestoupíte a cesta zabere hodinu a půl, po přičtení jízdy autobusem z letiště k nádraží počítejte cca 2 a čtvrt hodinami jízdy. Nejlevnější zpáteční jízdenky z Bergama stojí 18,40 €.

Na letiště Malpensa

Přestup z letiště Bergamo na letiště Malpensa (terminál 1 i 2) se dá zvládnout pod 2 hodiny. Mezi letišti totiž jezdí přímý autobusový spoj Orio Shuttle za 20 EUR v jednom směru. Odjíždí však pouze 8krát denně, a to z nástupiště č. 3.

Frekventovanější spojení vede přes centrum Milána, kdy autobusem dojedete na centrální vlakové nádraží a přestoupíte na vlakové spoje Malpensa Express jezdící každou půlhodinu. Zaplatíte 8 EUR za autobus z Bergama do centra Milána a 13 EUR za vlak z Milána na Malpensu. Celková doba jízdy činí zhruba 150 minut. U nádraží můžete přestoupit také na levnější velmi frekventované autobusy (10 EUR), ty ale jedou pomaleji, a tak bude celková doba jízdy asi 3 hodiny.

Hotely u letiště

V případě časného odletu nebo naopak pozdního příletu v nočních hodinách se může hodit ubytování přímo u terminálu letiště Bergamo.

  • ZZZleepandGo BGY – kapslový hotel přímo v letištním terminálu, který má však relativně vysoké ceny v poměru ke kvalitě (od 50 EUR za jednu kapsli)
  • NH Orio Al Serio – klasický 4* hotel jen 75 metrů od terminálu, kam dojdete podchodem pod dálnicí (ceny od 120 EUR za 2lůžkový pokoj)

Služby na letišti

Wifi je k dispozici zdarma prostřednictvím hotspotu FreeLuna Social WIFI.

Úschovnu zavazadel naleznete v u parkovacího domu P1 v časech 8:00–15:00, od 15:00 do 22:00 je obsluha dostupná pouze na telefonu. Platí se 5 EUR za zavazadlo a den.

V případě delšího přestupu se jen pár set metrů od terminálu přes silnici nachází velké nákupní středisko Orio.

Ve veřejné části poblíž přepážek na odbavení najdete několik restaurací a občerstvení otevřených nonstop 24 hodin denně.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 03. 2023
Navrhni úpravu

53 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Martina _27
Martina _27
před měs

Ahoj, chtěla jsem se zeptat , když priletime di Bergama o půlnoci , jede ještě nějaký autobus do Milana? Děkuji 

Avatar uživatele J0x
J0x
před měs

Co takhle si proklikat odkazy zmíněné v průvodci?

https://www.terravision.eu/airpo...rect=en_US

Avatar uživatele luke7
luke7
před měs

Ahoj, myslíte, že se dá stihnout přestup na letišti za 1h 10min nebo je to moc velký risk? Cestujeme s batohem, vše v rámci Schengenu.

Jan Vidim
před měs

Když nebude ani minutu zpoždění, stihnout by se to asi dalo. Ale stačí, když budete čekat 20 minut na autobus a je to velký problém. Já bych do toho určitě nešel. 

Avatar uživatele Karel
Karel
před měs

Můj let v říjnu do BGY měl 20 min zpoždění, let zpátky dokonce 30 minut. Takže asi tak. Rozhodně bych do toho nešel.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před měs

Přímo naproti letiště je velké OC, součástí potravin je i jejich  podniková "restaurace", kde se jde lacino, ale dobře najíst (pasta okolo 5 Eur) a sednout si. Případný volný čas tam uteče rychle. Já řešil 4h přestup takto. Na cestě tam jsem měl přestup 8 h, to jde stihnout prohlídka Bergama.

70 minut na přestup bych také neriskoval. Přestupoval jsem tam takto v lednu a na příletu se jim zrovna zasekly brány pro pasovou kontrolu, čekali jsme tam několik desítek minut, než to zprovoznili.

Avatar uživatele Bobski
Bobski
před měs

Včera jsem kupoval celodenní na MHD Bergamo stále za 7 EUR. V automatu je uvedená jako 24hodinová turistická jízdenka na celou síť + letiště. Viz oficiální stránky https://www.atb.bergamo.it/it/vi.../biglietti     Kupoval jsem ji v tom menším automatu, který bere jen karty, a nevyjela mi klasická jízdenka na označení, ale něco jako účtenka s čárovým kódem. V centru proběhla i kontrola od revizorů a všechno v pořádku. Nevím jak to je v tom velkém automatu, u něj byla fronta :D

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před měs

8 Eur je cena při nákupu přes mobilní aplikaci. Nečekal bych, že ceny budou rozdílné, proto jsem místo nákupu nezmiňoval, omluva. 

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před měs

Celodenní jízdenka na MHD Bergamo již stojí 8 Eur. U lanovky může být dost často fronta, ale je u ní hned i zastávka busu, pokud byste nechtěli čekat. Na konci ledna je ve městě festival čokolády, pro její milovníky to může být fajn zpestření.

Mıchal
před 6 měs

Za 8 euro už nejezdí. Nyní za 10 € a na místě za 12 €. Všichni 3 dopravci stejná cena. Jen jiný čas odjezdu. Výsledná frekvence je po 20 minutách.

Avatar uživatele Petr _75
Petr _75
před rokem

TRANSIT 21.12.2021 Schengen přílet - po výstupu z busu cesta chodbou rovně - nejspíše výstup, ALE boční dveře - transfer zone funkční - vyjedete eskalátorem rovnou ke gatům A. Dříve tedy, buď nepřístupné, nebo jen lehce přehlédnutelné - 95% davu se valí rovně.

Avatar uživatele luke7
luke7
před měs

Ahoj Petře, měl jsi oba lety na jedné letence nebo 2 letenky?

Kryštof Hájek
před měs

Tranzit je možný nehledě na to, zda má člověk 1 nebo 2 oddělené letenky za předpokladu, že už je online odbaven a nemá odbavené zavazadlo.

Avatar uživatele
Bára
před rokem

Prosím, opravte si ten nesmysl, že lze přestupovat bez opuštění tranzitní zóny. Není to pravda, a to i v případě cesty pouze s příručním zavazadlem. Díky

Avatar uživatele
Patrik Č
před 2 lety

Možná se bude někomu hodit. Psal jsem přímo na letiště a ptal se, jak je to s přestupem v rámci Schengenu a zdali je možné zůstat v tranzitní zóně, v případě, že mám pouze příruční zavazadlo. (zde je uvedeno, že lze v tranzitní zóně zůstat)

Odpověď: "If you have two separated tickets, one for each flight, you have to exit and go through security checks again."

Avatar uživatele
bugr
před 3 lety

Jezdí do Milána z Bergama vlak nebo jen bus? Nějaké vyhledávače ukazují vlak ale čert ví jestli nekecají. Mám vlak radši, nestojí v zácpách :)

Avatar uživatele
bugr
před 3 lety

aha, už to chápu, vlak jede z centra Bergama kam se člověk musí nejdřív dostat busem.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Přesně tak :) na letiště železnice nevede.

Avatar uživatele
Denisa
před 3 lety

V současné době se letiště na noc zavírá, přespat lze pouze na lavičce před budovou. Do budovy vás nepustí po 22:30 hod. a ráno otvírají ve 4:00 hod.

Avatar uživatele
zuzka
před 3 lety

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, v Bergamu máme přistát v 8:55 Flexibus do Peschiera del Garda odjíždí v 9:40. Doufám že bus jezdí přímo z letiště a pravděpodobně se vše stíhá bez problému, že?

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Kupodivu i na jinak naprosto debilním webu Flixbusu jde najít poloha zastávky. 😉 https://www.flixbus.cz/autobus/b...io-letiste

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Ještě informace pro ostatní, kteří by chtěli jet s Flixbusem pro změnu do Milána: pro Flixbus jezdí Orio Shuttle a přestože Flixbus tvrdí, že tato linka jezdí z/na zastávku MXP Shuttle, jezdí samozřejmě ve skutečnosti ze zastávky na opačné straně nádraží Milano Centrale, která se jmenuje logicky Orio Shuttle. Jestli to někdy natvrdlí flixbusáci v jízdních řádech opraví, je ve hvězdách...

Martin Vícha
před 4 lety

Možná to tu bylo, já si toho ale nevšiml. Prakticky po celému Bergamulně je volně přístupná WiFi 3Mb/s (WiFi Bergamo). Stačí poslat jen SMS na +39 3424035035 s textem "Hello" a přijde vám heslo.

Avatar uživatele
bushmills
před 4 lety

Bus Bergamo airport - Milan Centrale, stav z 19.4.2019

stan.4 - Autostradale

stan.3 - Orio Shuttle

stan.2 - Terravision

(easyBus jsem nikde nevidel, ani na strankach nemaji zadny jizdni rad)

Ceny u vsech stejne: 7€ one way, 13€ round trip, jizdenky koupene online v predstihu muzou byt levnejsi, ale vyzkousene to nemam

Doporucuju vyjit pred terminal, zorientovat se a koupit listek az u busu u te spolecnosti, ktera dle momentalni situace odveze cloveka driv. My na zaklade neuplnych informaci odsud koupili uz v okenku Terravision na terminalu a byla to chyba. Cekali jsme ve fronte na nastupisti pres hodinu, do prvniho busu jsme se nevesli a organizator od Terravisionu na nastupisti se dusoval, jak dalsi bus prijede do 10 minut. Samozrejme kecal, trvalo to skoro trikrat tak dlouho. Navic naplneni busu a nalozenu kufru jim trva pres ctvrt hodiny, takze doporucuju jet spis jinou spolecnosti dle aktualni situace. Autostradale za dobu naseho cekani vypravil 4 busy a Orio 3 s tim, ze v kazdem z nich bylo jeste misto. Listek kupujte az pri nastupu, ne pri zarazeni se do fronty. At mate moznost zmenit dopravce. Terravision je pri vychodu z terminalu prvni na rane a vetsinu lidi si odchytnou. Evidentne malokdo tusi, ze je moznost volby.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Díky za informace, upravím!

Avatar uživatele
Jirka B.
před 4 lety

Díky za radu. Zatím jsem na BGY neletěl, tak jsem klidnější. Do Milána mám na schůzku dost málo času a nechci utrácet za taxi.

Avatar uživatele
Zdeněks
před rokem

Aktuálně již cena 10 eur za jednu cestu. U Terravison a Autostradale při nákupu online za 8.

Při příletu jsem kupoval dle nejdřívějšího odletu až u řidiče. Při odletu předem u Terravision a cestující s předem koupeným lístkem byli odbaveni přednostně.

Avatar uživatele k.petrk
k.petrk
před 4 lety

Dobrý večer,v květnu letíme na Malorku a máme přestup v Berganu. Z Prahy letíme o hodinu později a tak nám na přestup zbývá hodina a 40 minut. Chci se zeptat,zda tento čas je dostačující na přestup. Je to naše první zkušenost a aby toho nebylo málo, neumíme anglicky. Letenky máme koupené přes Kiwi.com

Děkuji za odpověď.

Petr

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 4 lety

Petře, pokud jste letenky kupovali přes Kiwi, máte s letenkami zakoupenou garanci přestupu. S přestupem si nelámejte hlavu, je to dostatečný čas. Většina příletů ze Schengenu probíhá přímo do tranzitního prostoru, po příletu do Bergama jen najdete nástupní bránu pro let na Mallorcu. Pokud by přeci jen došlo k tomu, že třeba kvůli zpoždění nestihnete přestup, budete muset situaci řešit s Kiwi.

Avatar uživatele
Petra
před 4 lety

Dobrý den,

na letiště do Bergama bychom měli přistát cca 00:20. Autobus do Milana odjíždí 00:45, což není šance stihnout. Odhadnete cenu taxiku do Bergama? Je lepší se ubytovat v Bergamu a jezdit do Milana anebo přímo v Milanu. Chceme navštívit obojí. Bergamo i Milano. Děkuji!

Avatar uživatele
David
před 4 lety

Ahoj, když si koupím 3hodinovou jízdenku, platí na cestu z letiště do města, po městě, na lanovce i zpět na letiště? Za cenu 2,40E? Dík

Kryštof Hájek
před 4 lety

Ahoj, přesně tak, platí na vše :)

Avatar uživatele
Meng
před 4 lety

Není to tak, za 2.3 EU je lístek na 3 zóny 90min. Není to na 3 hodiny.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Díky, musí to být nějaká novinka, každopádně opraveno :)

Avatar uživatele Rostislav Poláček
Rostislav Poláček
před 4 lety

Dobrý den, prosím nějaký odkaz na jízdní řád městské dopravy v Bergamu? Děkuji předem, moc.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, odkaz je výše v článku pod tím "1A Airport Bus" ;) Tady obecně: https://www.atb.bergamo.it/en/

Avatar uživatele
Mar
před 4 lety

Dobrý den na letiště Bergamo přiletíme v 10:15 ve 20:00 přelítáme do Neapole

Chceme se podívat do centra Milána předpokládám že autobus v 10:45 by jsme měli stihnout pokud cesta bude bez komplikací tak cca kolem 12:00 budeme v centru

Nejsem si jistý na kolikátou koupit jízdenku zpět na letiště aby vše proběhlo bez problému moje teorie je jízdenku koupit na 16:00

myslíte že je to dostačující čas na prohlídku centra Milána a na pohodlný přesun na letiště.

Ještě jeden dotaz jedna společnost (Terravision) zastavuje na zastávce u hlavního nádraží a je o 1 Euro levnější

Ale nikde jsem nenašel adresu kde přesně zastavuje společnost EasyBus jde nám o každou minutu tak pokud by to bylo blíže centru tak by jsme si to euro připlatili.

Děkuji vám za odpovědi možná to nejsou příliš inteligentní dotazy, ale letím poprvé s přestupem tak z toho mám trošku strach :D

Avatar uživatele Karel
Karel
před 4 lety

K Milanu nevím nic, ale pokud jste nebyli ve Starém Bergamu, zvážil bych i toto :)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 4 lety

Připojuji se ke Karlovi, kašli na Miláno – Alta Citta v Bergamu je boží :)

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 4 lety

Zůstaňte v Bergamu. Mnohem malebnější město než Milán.

Avatar uživatele
Marek
před 4 lety

Děkuji vám za odpovědi určitě to zvážím a ještě zkusím přesvědčit přítelkyni která chce vidět katedrálu v Miláně

Popřípadě když tu bude mít někdo zkušenosti s přesunem do centra Milána také budu vděčný.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Ohledně Milána: všechny autobusy končí u hlavního nádraží. Cesta zpět v 16:00 by měla být ok.

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Ještě skrze Milána - lístky na BUS není třeba kupovat dopředu, na letišti je seženeš za 9 EUR RT a můžeš si vybrat tu firmu, která bude mít nejdřívější odjezd. Počítej s tím, že na vstup do Duoma může být dlouhá fronta, další vás pak bude čekat při vstupu na střechu. Osobně bych při tak krátkém přestupu volil Bergamo.

Avatar uživatele
Katka
před 4 lety

Dobrý den, příští rok v březnu letíme do Milána, mám zakoupenou na dopravu MilanoCard. Bude platit z letiště Bergamo až k Via Luigi Salma, Corsico? Děkuji za odpověď

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den. S MilanoCard máte pouze 10% slevu na letištní autobus, ten totiž není součástí milánské MHD.

Avatar uživatele
Karolína
před 5 lety

Dobrý den, příští měsíc letíme z Prahy do Milána (letiště Bergamo). Jakým nejjednodušším způsobem se dostaneme z letiště do Milána a za jakou cenu? Předpokládám, že zpáteční cesta bude stejná, ale četla jsem tady, že při cestě z Milána na letiště Bergamo jsou často zácpy. Stačí nám vyjet z Milána 3-4hod. před odletem? Děkuji

Avatar uživatele eremi
eremi
před 5 lety

Proč si nepřečteš článek výše, než se zeptáš? Máš tam vše napsáno jak a za kolik do centra Milána a jak dlouho to trvá! S tímhle přístupem možná radši zůstaň doma.

Načíst všechny komentáře

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí