Manarola ve dne

Doprava v Cinque Terre

Pohyb po Cinque Terre, respektive mezi jednotlivými městečky, nemůže být jednodušší. Podél pobřeží se vine trať, která si razí cestu skrz několik tunelů. Nádraží pak najdete v každé vesnici, přičemž spojení je velmi frekventované.

Vlakem

Nejjednodušší pohyb po Cinque Terre vede vlakem. Nádraží jsou umístěná vždy prakticky v centru obcí s výjimkou Corniglie, ze které vede zhruba 1km dlouhá stezka po schodech, případně mikrobus za 2,50 EUR

Všechny obce spojují oběma směry vlaky Trenitalie vždy 1x za hodinu, v letní sezoně i častěji. Jízdenky na lokální spoje není nutné kupovat v předstihu, stačí v automatu, který najdete na každém nástupišti. Lze v něm platit kartou i hotovostí.

Jízdní řády i vyhledávání spojů najdete na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store).

Ceny jízdenek v rámci Cinque Terre i do blízkých velkých měst La Spezia, Levanto a Sestri Levante stojí mezi 2,10 EUR a 3 EUR – nižší ceny však platí pouze během zimy.

Nově je od roku 2022 zavedena mezi březnem a listopadem plošná cena 5 EUR za jednosměrnou jízdenku mezi libovolnými stanicemi v rámci pobřeží Cinque Terre. Stejnou cenu – 5 EUR – tedy poněkud nespravedlivě zaplatíte za 2minutovou jízdu například mezi Riomaggiore a Manarolou, stejně jako za půlhodinovou cestu z La Spezie do Monterossa.

Mezilehlé zastávky nejsou podle podmínek jízdenky povoleny a pokud chcete na jeden zátah procestovat více vesnic, je nutné si koupit pokaždé novou jízdenku za 5 EUR.

Jízdenku (ať už z pokladny nebo automatu) si musíte vždy před nástupem označit ve validátoru na nástupišti nebo před vstupem na něj.

Celodenní a vícedenní jízdenky

Alternativním řešením jsou síťové jízdenky, které můžete použít na libovolný vlak kategorie Regionale nebo Regionale Veloce v rámci Cinque Terre, tj. mezi stanicemi La Spezia a Levanto. Jízdenky neplatí na vlaky InterCity.

Lístky platí vždy kalendářní dny, nikoliv 24, 48, resp. 72 hodin.

  • jednodenní – 18,20 EUR
  • dvoudenní – 33 EUR
  • třídenní – 47 EUR

Tyto jízdenky zakoupíte ve všech automatech na každé stanici v rámci regionu Cinque Terre.

Lodí

Cestujete podél Cinque Terre stylově a připravte si kouzelné výhledy na pobřeží i z jiné perspektivy. Mezi všemi obcemi (s výjimkou Corniglie, která nemá přístaviště) jezdí pravidelná linka trajektů, vybrané spoje přitom pokračují do letoviska Levanto na západě a města La Spezia, resp. letoviska Lerice na východě. 

Trajekty podél pobřeží jezdí od března do října 3-7x denně dle sezóny. Lístky na loď koupíte vždy v přístavišti, uvádíme příklady cen a dobu plavby:

  • La Spezia – Portovenere: 8 EUR, doba plavby 25 minut
  • Portovenere – Riomaggiore: 14 EUR, doba plavby 35 minut
  • Riomaggiore – Manarola: 7 EUR, doba plavby 15 minut
  • Manarola – Vernazza: 11 EUR, doba plavby 20 minut
  • Vernazza – Monterosso al Mare: 7 EUR, doba plavby 10 minut
  • Monterosso al Mare – Levanto: 12 EUR, doba plavby 30 minut

K dispozici jsou také celodenní hop-on/hop-off jízdenky za 35 EUR (platí na všechny destinace) nebo za 27 EUR (platí pouze pro 4 obce na Cinque Terre od Riomaggiore po Monterosso). Po zakoupení této jízdenky můžete po celý den jezdit na jakýchkoliv spojích této lodní společnosti.

Oficiální informace najdete na webu: www.navigazionegolfodeipoeti.it/en

Autobusem

V každé vesničce funguje něco jako místní MHD, kterou zajišťuje dopravní podnik ATC La Spezia. Většinou zde jezdí menší mikrobusy a autobusy, které vás obvykle dopraví z centra obcí do výše položených částí, případně k veřejným parkovištím. V Corniglii pak jezdí cca 1x za hodinu pravidelná autobusová linka od nádraží do centra obce.

Jízdenky vždy nejlevněji koupíte v kterékoliv trafice "Tabacchi", kterou najdete v každé vesnici na mnoha místech. Jednotná cena jízdenky na všech krátkých trasách do 6 km je 1,50 EUR.

Jízdní řády pro každou obec na Cinque Terre najdete na webu www.atcesercizio.it/en/services-for-tourism/cinque-terre/.

Autobusy využijete i při návštěvě města La Spezia, které slouží jako vstupní brána na Cinque Terre ve směru od Pisy. Lístky na jedu jízdu po La Spezii stojí rovněž 1,50 EUR, k dispozici je i celodenní jízdenka za 5 EUR. Kompletní jízdní řády na všechny spoje najdete na stránce www.atcesercizio.it/en/atc-timetable/.

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 02. 2023

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.