Manarola ve dne

Jak se dostat na Cinque Terre

Letecky

Na italské poměry leží Cinque Terre v poněkud odlehlé oblasti bez letiště, avšak není třeba se obávat. Vlakem se z nejbližších letišť do všech vesniček dostanete do dvou hodin.

Nejbližšími letišti k Cinque Terre jsou cca 110 km vzdálená letiště Janov, kam však létá jen omezené množství spojů a letiště Pisa, která je díky společnosti Ryanair dostupná velmi levně z většiny Evropy. Do Pisy létá Ryanair i z Prahy a Vídně, odkud se dají zpáteční letenky pořídit už od 500 Kč.

Pro cestu na Cinque Terre můžete využít i milánská letiště vzdálená kolem 300 km a dobře dostupná železničním spojením.

Vlakem

Oblast Cinque Terre je nejlépe a zdaleka nejrychleji dostupná po železnici. Vlaky zastavují ve všech 5 městečkách na Cinque Terre a i přes velmi členité pobřeží je spojení rychlé – trať totiž po většinu času vede tunely.

Přes Cinque Terre projíždějí pouze vlaky státního dopravce Trenitalia. Jízdenky na místní spoje (Regionale nebo Regionale Veloce) stačí kupovat před odjezdem u pokladny nebo v automatu, který je umístěn na každé stanici. V takovém případě musíte jízdenku vždy označit v označovači na nástupišti. Průvodčí lístky nikdy neprodává.

Pokud sem pojedete rychlejšími spoji InterCity, je výhodnější jízdenku koupit online s předstihem alespoň 3 týdny. Lístky, jízdní řády a vyhledávání spojení najdete webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). Příklady spojení na Cinque Terre:

  • z Pisy – vždy přestup na nádraží La Spezia Centrale, cena od 9,20 EUR, cesta trvá asi hodinu a tři čtvrtě
  • z Milána – přímé spoje pouze do Monterossa, cena od 9,90 EUR, do dalších obcí s přestupem v Monterossu nebo Sestri Levante, cesta trvá okolo 3,5 hodin

Autem

Do všech vesniček se dostanete po úzkých klikatých silničkách, po kterých však nepojedete nijak zvlášť dlouho. Zhruba ve vzdálenosti 10-15 km od pobřeží směrem do vnitrozemí prochází dálnice A12 spojující Pisu a Janov.

Nad každou z vesnic se nachází veřejná parkoviště s cenami kolem 2 EUR na hodinu nebo 20 EUR na den. Do center vesnic nerezidenti nesmí vjíždět.

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 13. 01. 2022

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.