Manarola ve dne

Jak se dostat na Cinque Terre

Letecky

Na italské poměry leží Cinque Terre v poněkud odlehlé oblasti bez letiště, avšak není třeba se obávat. Vlakem se z nejbližších letišť do všech vesniček dostanete do dvou hodin.

Nejbližšími letišti k Cinque Terre jsou cca 110 km vzdálená letiště Janov, kam však létá jen omezené množství spojů a letiště Pisa, která je díky společnosti Ryanair dostupná velmi levně z většiny Evropy. Do Pisy létá Ryanair i z Prahy a Vídně, odkud se dají zpáteční letenky pořídit už od 500 Kč.

Pro cestu na Cinque Terre můžete využít i milánská letiště vzdálená kolem 300 km a dobře dostupná železničním spojením.

Vlakem

Oblast Cinque Terre je nejlépe a zdaleka nejrychleji dostupná po železnici. Vlaky zastavují ve všech 5 městečkách na Cinque Terre a i přes velmi členité pobřeží je spojení rychlé – trať totiž po většinu času vede tunely.

Přes Cinque Terre projíždějí pouze vlaky státního dopravce Trenitalia. Jízdenky na místní spoje (Regionale nebo Regionale Veloce) stačí kupovat před odjezdem u pokladny nebo v automatu, který je umístěn na každé stanici. V takovém případě musíte jízdenku vždy označit v označovači na nástupišti. Průvodčí lístky nikdy neprodává.

Pokud sem pojedete rychlejšími spoji InterCity, je výhodnější jízdenku koupit online s předstihem alespoň 3 týdny. Lístky, jízdní řády a vyhledávání spojení najdete webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). Příklady spojení na Cinque Terre:

  • z Pisy – vždy přestup na nádraží La Spezia Centrale, cena od 9,20 EUR, cesta trvá asi hodinu a tři čtvrtě
  • z Milána – přímé spoje pouze do Monterossa, cena od 9,90 EUR, do dalších obcí s přestupem v Monterossu nebo Sestri Levante, cesta trvá okolo 3,5 hodin

Autem

Do všech vesniček se dostanete po úzkých klikatých silničkách, po kterých však nepojedete nijak zvlášť dlouho. Zhruba ve vzdálenosti 10-15 km od pobřeží směrem do vnitrozemí prochází dálnice A12 spojující Pisu a Janov.

Nad každou z vesnic se nachází veřejná parkoviště s cenami kolem 2 EUR na hodinu nebo 20 EUR na den. Do center vesnic nerezidenti nesmí vjíždět.

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.