Manarola ve dne

6 míst co vidět v Cinque Terre

Corniglia

Corniglia

Corniglia je ze všech pěti hlavních obcí na Cinque Terre nejmenší a nejméně navštěvovanou. Zhruba jen 150 stálých obyvatel žije ve shluku pestrobarevných domků na více než 100 metrů vysokém útesu nad mořem a železniční tratí, což z ní činí také nejvýše položenou obcí při pobřeží Cinque Terre. Kvůli tomu je také jedinou z 5 slavných vesnic, která nemá přístav a přímý přístup k moři.

Vesnička má zemědělskou tradici s terasovitými políčky se zeleninou a především vinnou révou. 

Památky a vyhlídky

Hlavní a jedinou významnou památkou Corniglie je farní kostel San Pietro z roku 1334, jenž se řadí k nejzachovalejším příkladům ligurské gotické architektury.

Z celého centra obce vedou uličky na jakýsi veřejný balkón na hraně útesu, ze kterého se naskytnou nejkrásnější pohledy na Ligurské moře z celého pobřeží Cinque Terre.

Za nejhezčí vyhlídkou na pestrobarevné domy Corniglie se vydejte po hlavní silnice asi 350 metrů směrem na západ do oblasti vinic.

Ubytování

Pokud milujete ty nejmenší vesničky, ve kterých život večer po odjezdu turistů utichne na nutné minimum v podobě několika málo restaurací, pak se ubytujte právě v Corniglii.

Díky menší návštěvnosti zde pořídíte nejlevnější ubytování, které i v sezoně může začínat na cenovce okolo 1 500 Kč za noc, jako například v tomto pěkném penzionu Punto Zero přímo v centru obce. K nejlépe hodnoceným pak patří tenhle skvělý rodinný penzion Sandra Villa Rooms.

Jak se sem dostat?

I Corniglií prochází hlavní železniční trať, na rozdíl od ostatních obcí se však nádraží nachází hluboko po centrem obce, které od ní dělí 377 schodů a vzdálenost 1 km. Od nádraží do Corniglie však jezdí pravidelná mikrobusová linka, a to cca 1-2x za hodinu. Jízdenka stojí 2,50 EUR. První spoj jede kolem 7:00, poslední po 19:00. Přesný jízdní řád všech linek v regionu Cinque Terre (vč. Corniglie) najdete na webu www.atcesercizio.it/en, klikněte na položku "Bus Timetable".

Do stanice Corniglia jezdí vlaky státních drah Trenitalia, spojení vyhledáte a jízdenky online zakoupíte na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). U regionálních vlaků, které pouze v Corniglii zastavují, stačí kupovat jízdenky v automatu na nádraží.

Přes Corniglii jezdí každou hodinu vlaky po trase La Spezia – Sestri Levante a zpět, zastavují také ve všech ostatních vesnicích na Cinque Terre. Za jízdenky do okolních vesnic zaplatíte od 2,10 EUR do 2,40 EUR (od března do listopadu 5 EUR), do La Spezie 2,70 EUR a například do Pisy 9,20 EUR, vždy však budete muset přestupovat právě v La Spezii.

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.