Manarola ve dne

Co dělat v Cinque Terre

Kochejte se úchvatnými výhledy

Na Cinque Terre se jezdí hlavně za překrásnými výhledy, ostatně i díky výhledům je celé pobřeží zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Název Cinque Terre (Pět zemí) pochází ze středověkého označení pro obec (terre) – pobřeží totiž zdobí 5 pitoreskních vesniček s pestrobarevnými domky doslova přilepenými na skalách.

Právě skalnaté a velmi strmé břehy zvedající se od hladiny Ligurského moře až do výšek přes 800 metrů jsou hlavním důvodem, proč Cinque Terre nabízí ty nejkrásnější výhledy. Svahy porostlé borovicovými lesy a přerušené terasovitými políčky s vinnou révou a olivami už jen dotvářejí romantickou atmosféru místa.

Místa pro výhledy nemusíte hledat, najdou se samy! Doslova na každém rohu se před vámi rozprostře výhled na moře, pobřeží nebo vesničky, stačí se vydat do kteréhokoliv z měst na pobřeží. Pro detaily se podívejte na miniprůvodce po všech městečkách:

My do tohoto průvodce řadíme i městečko Portovenere na okraji pobřeží, které formálně nepatří do národního parku Cinque Terre, ale je spolu s touto oblastí zařazeno do seznamu UNESCO.

Projděte se po Sentiero Azzurro

Celé pobřeží Cinque Terre je protkáno sítí značených turistických tras, po kterých se můžete vydat na krátké výlety o délce pár desítek minut, ale i na několikadenní pochody podél celého pobřeží, vždy se zastávkou v jednom z městeček.

Páteřní stezkou, která je z většiny trasy přebudována jako chodníček se zábradlím doslova přilepený na skálách nad mořem, je cca 12 km dlouhá Sentiero Azzurro, modrá stezka. Kompletní průběh trasy uvidíte například na mapy.cz. Sentiero Azzurro je aktuálně z větší části až do roku 2024 zavřené, protože prochází velkou rekonstrukcí. Otevřený je jen malý cca 1 km dlouhý úsek z městečka Manarola směrem k Riomaggiore.

Velmi oblíbenou cestou je také Strada dei Santuari (mapa cesty), které kopíruje pobřeží výše nad moře v hustě zalesněných oblastech. Pohodlná lesná cesta se divoce klikatí lesy, vinicemi a každou chvíli se naskytnou úchvatné výhledy na Ligurské moře. Protože Strada dei Santuari vede výše než jsou umístěné vesnice, čekejte vždy prudký nástup na cestu ze všech obcí.

Mapy a trasy

Oficiálních značených turistických tras vede po pobřeží mnoho, jejich detailní popis a mapu najdete na oficiálním webu národního parku www.parconazionale5terre.it/Esentieri-outdoor.

Všechny trasy i mimo národní park Cinque Terre jsou pak vyznačeny také na turistických mapách webu mapy.cz.

Plavby lodí podél Cinque Terre

Užijte si pitoreskní pobřeží z jiné perspektivy a vypravte se na projížďku lodí. Plavby ze všech měst nabízí mnoho soukromých lodních společností za ceny startující na 20 EUR za hodinu na malých lodičkách, stačí jen přijít do přístaviště a vybrat si z mnoha nabídek. Není nutné cokoliv rezervovat dopředu.

My bychom však rozhodně doporučili využít výrazně levnějších pravidelných trajektů, které podél pobřeží každodenně plují. Uvidíte mnohem více než při okružní plavbě, pojedete na větší a stabilní lodi a zaplatíte výrazně méně.

Pravidelné veřejné trajekty zajišťuje společnost Consorzio Marittimo Turistico Cinque Terre-Golfo di Poeti. Ty jezdí od začátku března do konce října, stejně jako valná většina ostatních soukromých plaveb.

Několikrát denně zajišťují spojení po trase Levanto – Monetrosso – Vernazza – Manarola – Portovenere, odkud můžete dál pokračovat buď do města La Spezia nebo letoviska Lerici.

Detailní informace o jízdních řádech a cenách se dočtete v kapitole Doprava.

Ochutnejte víno Sciacchetrà

Cinque Terre je lokalitou známou tisíciletou tradicí pěstování vinné révy na terasovitých svazích natočených směrem k jihu, které vínu poskytují ideální podmínky. Místní sladké bílé hrozny jsou známé jako víno Cinque Terre Sciacchetrà, které se pyšní známkou DOC, tedy denominací kontrolovaného původu a tato odrůda se tak smí pěstovat pouze v historicky původních obcích regionu Cinque Terre.

Patříte-li mezi milovníky vína, nesmí vám při návštěvě Cinque Terre uniknout posezení ve vinárně či restauraci. Ideálně s nádherným výhledem na pobřeží.

Pláže a koupání

Ačkoliv Cinque Terre kvůli drsnému a velmi skalnatému pobřeží nepatří mezi vyhlášené plážové destinace, i tady si můžete užít perfektní den u moře. Zejména letovisko Monterroso al Mare, jež přímou součástí Cinque Terre, se může pochlubit krásnými plážemi s plným zázemím i promenádami se spoustou restaurací a kaváren.

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.